SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Травми зубів

Зазвичай гострі травми зубів є наслідком одномоментних, надзвичайних за силою впливів: падіння, удару в щелепу під час аварії, бійки, спортивних занять тощо. , гризти нігті, перекушувати нитки та інші причини. В результаті тривалої механічної дії на зуб виникають стоншення і відколи емалі, що призводять до руйнування зуба. У цьому випадку травма зуба може статися при звичайній по силі дії на зуб, наприклад, пережовування їжі.

Крім того, травми зубів можуть виникати при порушенні техніки проведення стоматологічного лікування. Наприклад, тріщина зуба може утворитися в результаті установки невідповідного розміру внутрішньоканального штифта, а вивих зуба виникати в результаті необережного видалення сусідніх зубів за допомогою елеватора. Можливе травмування зубів неправильно підібраними і встановленими ортодонтичними апаратами, що завищують пломбами і т. д. У стоматології нерідко ускладнені травми зубів, що є наслідком карієсу пришийкового, флюорозу, гіпоплазії емалі, кіст кореня зубів, пухлин щелеп.

Таким чином, залежно від тривалості впливу причинних факторів травми зубів можуть бути гострими та хронічними. За часом виникнення розрізняють травми тимчасових та постійних зубів. У порядку зменшення частоти серед травм молочних зубів зустрічаються вивихи зуба, рідше – переломи коренів і коронок; серед травм постійних зубів найбільш часті переломи коронок, за ними йдуть вивихи та забиття зубів, переломи коренів.

Відповідно до класифікації ВООЗ, травми зубів поділяються на 8 класів:

  • Клас I – забиття зубів, що супроводжуються незначними порушеннями цілісності їх структури (тріщинами емалі)
  • Клас II – неускладнені переломи коронкової частини зуба
  • Клас III – ускладнені переломи коронкової частини зуба
  • Клас IV – Повні переломи зубних коронок
  • Клас V – поздовжні коронково-кореневі переломи
  • Клас VI – переломи зубного коріння
  • Клас VII – Неповні вивихи (підвивихи) зубів
  • Клас VIII – повні вивихи зубів

Залежно від завершеності формування кореневої системи у деяких класах виділяються типи травм зубів:

  1. травматичне пошкодження зуба із незавершеним зростанням кореня
  2. травматичне пошкодження зуба із незакінченим формуванням верхівки кореня
  3. травматичне ушкодження зуба, що має повністю сформовану кореневу систему.

Крім «чистих» травм зубів зустрічаються комбіновані травми, що поєднують дві або більше форми: поєднання неповного вивиху з переломом коронки або кореня зуба, одночасне поєднання перелому зубної коронки і кореня, поєднання вбитого вивиху з переломом коронки/кореня зуба і т.п.

Забитий зуб

Симптоми забиття зубів

Забитий зуб – закрита механічна травма зуба, що не призводить до порушення його анатомічної цілості. При забиття зуба відзначається пошкодження тканин періодонту (ішемія, надрив чи розрив волокон). У разі повного розриву судинно-нервового пучка відбувається крововилив у пульпарну камеру та загибель пульпи зуба.

Даний вид травми зуба проявляється постійним ниючим зубним болем, що посилюється при надкушуванні та перкусії зуба. Внаслідок набряку періодонтальних тканин у пацієнта виникає відчуття виходу зуба з лунки, може визначатись його помірна рухливість. Наслідком крововиливу в пульпу зуба може бути фарбування коронки в рожевий колір.

Діагностика та лікування забиття зубів

Забій діагностується на підставі анамнезу (факту травми зубів), клінічних та об’єктивних ознак (болючості перкусії, потемніння коронки та ін.) та інструментальних даних. Рентгенографія дозволяє побачити розширення періодонтальної щілини та виключити перелом кореня зуба. З метою контролю життєздатності пульпи після отриманої травми зуба необхідний повторення електроодонтодіагностики в динаміці через 3-4 тижні.

Лікування цієї травми передбачає механічне щадіння пошкодженого зуба до стихання больових відчуттів. Рекомендується виключення з раціону твердої їжі, жування на болі. Для виключення контакту із зубами антагоністами проводиться сошліфування ріжучих країв або горбів. З метою усунення запальних явищ стоматолог може призначити пацієнту медикаментозне лікування, фізіотерапію. У разі встановлення факту загибелі пульпи виконується її екстирпація з подальшим пломбуванням каналів.

Вивих зуба

Симптоми вивиху зубів

Вивих зуба має на увазі такий вид травми, коли зуб частково або повністю втрачає зв’язок з лункою. Неповний вивих зуба (екструзія) виникає внаслідок надриву чи розриву періодонтальних волокон та пошкодження стінки альвеоли. Цей різновид травми характеризується болем, рухливістю та зміною положення зуба, порушенням функції жування. Коронка зуба при неповному вивиху зміщується у вестибулярному, оральному, дистальному чи інших напрямках, а корінь зуба – у протилежний бік. Внаслідок порушення цілісності тканин періодонту можуть утворюватися патологічні, кровоточиві зубо-ясенні кишені. Неповні вивихи зубів можуть ускладнюватися утворенням зубних гранульом та кореневих кіст, хронічним періодонтитом, порушенням розвитку кореня зуба, розширенням чи облітерацією зубних каналів.

При повному вивиху (авульсії, травматичній екстракції зуба) відбувається розрив усіх періодонтальних тканин та кругової зв’язки зуба, що супроводжується його випаданням із лунки. Найчастіше спостерігається повний вивих центральних різців верхньої щелепи. Стоматологічний огляд виявляє відсутність зуба в зубному ряду, наявність на його місці порожньої лунки зі свіжим згустком крові або ознаками кровотечі, що триває. При травмах зубів, що супроводжуються їх вивихом, нерідко є забиті місця і рани м’яких тканин обличчя, губ, слизової порожнини рота.

Забитий вивих зуба (інтрузія) супроводжується використанням кореня зуба в товщу кістки альвеолярного відростка і зануренням коронкової частини зуба в лунку. При такому вигляді травми коронка стає коротшою від навколишніх зубів, виникають болі, лункова кровотеча.

Діагностика та лікування вивиху зубів

Дані різновиди травм зубів діагностуються на підставі клінічних даних (зміщення або відсутності зуба) та рентгенологічних ознак. Дані рентгенологічного чи радіовізіографічного обстеження дозволяють уточнити положення зуба та стан альвеолярної кістки. Життєздатність пульпи при травмах зубів визначається за допомогою ЕОД.

При неповному вивиху показано проведення терапії, спрямованої на збереження зуба: репозиція вивихнутого зуба з його фіксацією за допомогою капп, шин, дротяних конструкцій, що шинують. Призначається щадний режим, протизапальна та антибактеріальна терапія з повторним оглядом через 1 місяць. При загибелі пульпи проводиться ендодонтичне лікування.

Лікування повного вивиху може включати проведення протезування або дентальної імплантації; у ряді випадків – реплантацію зуба – повернення його в лунку з подальшим шинуванням та контролем приживлення.

При вбитих вивихах можливе проведення одномоментної репозиції зуба під місцевою анестезією з його наступною іммобілізацією; тривалої репозиції (ортодонтичного лікування); видалення зуба із його заміщенням протезом; видалення зуба із його реплантацією.

Перелом зуба

Симптоми перелому зубів

Цей вид травми зубів (перелом зуба) включає переломи коронкової частини зуба не більше емалі чи дентину, відлам коронки, переломи коренів.

Переломи коронок клінічно проявляються порушенням форми зуба, естетичним недоліком, болем у зубі. Зуб зберігає свою нерухомість. Гострі краї дефекту коронки зуба можуть травмувати слизову оболонку ротової порожнини, язика і губ. При цьому виді травми зуба можливий розвиток гострого травматичного пульпіту або періодонтиту.

Переломи коренів зубів можуть бути косими, поперечними, поздовжніми, оскольчастими; з локалізацією у нижній, середній або верхній третині; зі зміщенням або без усунення уламків. Цей тип травми супроводжується больовими відчуттями при надкушуванні та перкусії зуба, рухливістю коронки різного ступеня вираженості.

Діагностика та лікування перелому зубів

Переломи коронкової частини зуба діагностуються за допомогою стоматологічного огляду. Для підтвердження/виключення перелому кореня зуба показана прицільна рентгенографія; для оцінки стану пульпи – електроодонтометрія.

Лікування перелому коронки полягає у відновленні коронкової частини зуба композиційними матеріалами або культової вкладкою та незнімною коронкою. При ускладненому переломі зуба показано лікування пульпіту з реставрацією зуба. При переломах коренів варіанти лікування можуть включати видалення зуба, ендодонтичне лікування кореня з подальшим встановленням штифтового зуба.