Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Тріщини сосків
Тріщини сосків – Дефект, пошкодження цілісності шкіри на сосках молочних залоз. Виявляються різкою хворобливістю з іррадіацією в лопатку під час годування дитини. Можуть ускладнитися інфікуванням ранок, розвитком кандидозу на соску, маститу. При інфікуванні тріщин є небезпека зараження під час годування. Можуть призвести до відмови від грудного вигодовування. Лікування тріщин сосків починають із усунення їх причини. Паралельно проводять профілактику їх інфікування, застосовують засоби, що сприяють якнайшвидшому загоєнню (масло обліпихи, віт. Е, декспантенол та ін).
Загальні відомості
Тріщини сосків – Дефект, пошкодження цілісності шкіри на сосках молочних залоз. Виявляються різкою хворобливістю з іррадіацією в лопатку під час годування дитини. Можуть ускладнитися інфікуванням ранок, розвитком кандидозу на соску, маститу. При інфікуванні тріщин є небезпека зараження під час годування. Можуть призвести до відмови від грудного вигодовування.
Медицина беззастережно визнає переваги грудного вигодовування перед штучним і рекомендує всім здоровим матерям по можливості годувати грудьми, навіть якщо це завдає жінці певних незручностей: дискомфорт аж до хворобливості при годівлі в перші дні (при розробці сосків та проток молочних залоз). Найчастіше ці проблеми зникають через кілька днів, і годування перестає завдавати болю. Однак іноді в результаті невмілого прикладання немовля до грудей виникають тріщини сосків.
Крім порушення техніки вигодовування, появі тріщин на сосках можуть сприяти гіповітамінози, загальне нездужання. Тріщини часто виникають у жінок, які мають від природи втягнуті недорозвинені соски, чутливу легкораниму шкіру, ослаблену нервово-м’язову систему. Легкозбудливе немовля може пошкодити сосок при годівлі, розвитку тріщин може посприяти недостатня гігієна сосків.
Тріщини сосків
Причини появи тріщин сосків
Основна причина появи тріщин – це недостатнє захоплення дитиною грудей під час вигодовування. При правильному додатку до грудей сосок упирається в небо, немовля у фіксованому нерухомому положенні, дитина стискає щелепами навколососковий кружок, сприяючи закінченню молока. При цьому нижню губу дитини підвернуто. Якщо сосок не вкладено на належну глибину, то він виявляється на язику, набуваючи рухливості, нижня губа травмує сосок і ареолу, а щелепи стискають груди в самому чутливому місці, що легко ушкоджується. Внаслідок постійного подразнення ділянок соска та ареоли відбувається пошкодження шкірних покривів – утворюються тріщини. При неправильному вигодовуванні не має значення тривалість годування, навіть якщо дотримуватися рекомендацій акушерів і годувати не більше трьох хвилин, регулярне подразнення ніжних ділянок соска все одно призведе до його пошкодження. Правильно прикладене до грудей немовля може смоктати груди будь-яку кількість часу і не викликати жодних пошкоджень у матері.
Другою поширеною причиною виникнення тріщин соска може бути неправильне відібрання дитини від грудей. Найчастіше при годівлі мами не підтримують дитині голівку, а також розташовують її животом не до себе, а вгору. В результаті після закінчення годування, дитина відвертається від грудей, затискаючи сосок у щелепах. Виникає тиск на ділянці соска, для цього не призначені. Також відбувається, якщо мама витягує у малюка сосок, і дитина намагається його утримати, стискаючи щелепи.
Таким чином, правильне положення дитини при вигодовуванні: утримувати немовля животом до матері, якомога ближче до грудей і підтримувати голівку. Якщо є необхідність перервати годування раніше, ніж малюк сам випустить сосок, то необхідно зафіксувати прочинені щелепи, ввівши між ними чистий мізинець і після цього дістати сосок.
Ще однією нерідкою причиною може стати зайве часте миття сосків. Сучасна медицина не підтримує потреби мити груди після кожного годування. При частому миття з сосків змивається їхнє природне мастило, яке виділяють спеціальні залози в шкірі ареоли (залізи Монтгомері) і соски втрачають один із природних захисних механізмів. Це мастило крім пом’якшуючих властивостей, має антисептичний ефект і захищає соски від багатьох мікроорганізмів. Для дотримання правил гігієни достатньо дотримуватися звичайного щоденного туалету грудей.
Також застаріла рекомендація змащувати соски із тріщинами зеленкою. Цей захід хоч і знезаражує ділянку тріщин, лише погіршує подразнення шкіри та сприяє виникненню нових ушкоджень та прогресуванню наявних.
Крім іншого, лікарі не рекомендують матерям, що годують постійне носіння прокладок для грудей, які намокають, стають сприятливим середовищем для бактерій і дратують сосок. При виділенні молока краще використовувати підкладки з натуральних тканин, що дихають.
Тріщини можуть розвинутися і при годівлі більш дорослих дітей в результаті укусів зубками, що прорізаються. Виникненню тріщин сосків сприяє розвинена молочниця.
Симптоми тріщин сосків
Тріщини сосків є одиничні або множинні пошкодження шкіри різної глибини одного або обох сосків. Тріщини можуть бути поверхневими, а також заглиблюватись у підшкірні шари. У разі пошкодження підшкірної капілярної мережі тріщина може кровоточити. Приєднання інфекції викликає запалення сосків: інфільтрація тканин, гіперемія, утворення ерозій та виразок, гнійного відокремлюваного. Інфікування тріщин (особливо грибкової етіології) може спричинити розвиток маститу.
Характерна виражена болючість пошкоджених шкірних покривів, що посилюється при годівлі і нерідко змушує матерів припинити вигодовування.
Ускладнення тріщин сосків
Тріщини сосків ускладнюються приєднанням інфекції з розвитком запалення молочних залоз (мастит) аж до формування гнійного вогнища. Інфекція може передатися дитині від матері. При підозрі на інфікування сосків (почервоніння, набряклість, підвищення температури в області запалення, а також загальної температури тіла) необхідно негайно припинити годування груддю, і вигодовувати дитину зцідженим молоком, що пройшло ретельну пастеризацію.
Лікування тріщин сосків
При виникненні тріщин сосків насамперед необхідно визначити та усунути причину їх розвитку, після чого застосовувати у лікуванні засоби та методики, що сприяють якнайшвидшому загоєнню травмованих шкірних покривів. Крім того, проводять заходи, спрямовані на запобігання інфікуванню сосків.
Якщо пошкодження соска незначні, можна змастити ареолу та сосок видавленим молоком та почекати до повного висихання. Сприяє загоєнню вплив повітря та сонячного світла (в помірних кількостях), тому можна ненадовго залишати груди відкритими. Вітамін Е, масло обліпихи наносять на груди для прискорення регенерації. Змащують пошкоджену шкіру та залишають підсохнути на 5-10 хвилин. Змивати ці кошти немає потреби.
Загоює мазі і креми з декспантенолом, ланолін. Крем також наноситься на сосок у невеликій кількості, залишається до повного висихання і не змивається. Глибокі тріщини сосків варто обробити гелем, що загоює, який вкладається безпосередньо в рану і сприяє загоєнню. З фізіотерапевтичних процедур при тріщинах сосків застосовують УФО-терапію, УВЧ та СМТ.
Профілактика тріщин сосків
Профілактичні заходи для запобігання тріщинам сосків – це дотримання правил прикладання немовляти до грудей та належний догляд за сосками.
Протягом вагітності бажано дотримуватись необхідних правил гігієни, що сприяють збереженню нормальної вологості, еластичності та захисних властивостей шкіри сосків. Для цього проводиться щоденне миття грудей (змивання виділень, що підсохли) і масаж сосків з використання косметичного масла. В останньому триместрі бажано менше використовувати мило, зберігаючи природне мастило, що виділяється залозами ареоли. Соски миють теплою водою, після чого витирають насухо.
Також рекомендується розтирати соски грубою тканиною для зниження чутливості шкіри та використання контрастних ванн (поперемінне миття холодною та теплою водою) для тренування м’язового скорочувального апарату.
Після народження дитини, при годівлі необхідно дотримуватися наступних рекомендацій щодо гігієни сосків.
- Перед кожним годуванням груди миють теплою водою (без мила) і промокують (не витирають) насухо чистим рушником або марлею. Миття з милом слід здійснювати не частіше ніж 1-2 рази на день.
- Протипоказано використання для знезараження шкіри спиртових розчинів, оскільки вони мають властивість висушувати шкіру та знімати захисну плівку природного мастила.
- Можна обмивати соски слабким розчином соди (1 чайна ложка соди розчиняється у склянці кип’яченої води).
- Використовувати для пом’якшення сосків спеціальні мазі та креми на основі ланоліну. Інші основи (олія або вазелін) протипоказані, оскільки можуть викликати алергічну реакцію або розлад роботи травної системи у немовляти. Змащування сосків краще проводити відразу після годівлі, щоб засіб встигнув (або було змито водою) до наступного прийому їжі.
- Обов’язково використовувати м’які прокладки між сосками та бюстгальтером, які необхідно регулярно міняти. Краще використовувати прокладки з м’яких натуральних матеріалів, що добре пропускають повітря.