Батьки, увага! Свіжий звіт Американської академії педіатрії застерігає від деяких випадків використання пластикового посуду та контейнерів для зберігання продуктів, призначених для харчування дітей, інформує sutura.org.ua

Лікарі Академії не рекомендують розігрівати їжу в мікрохвильовій печі, яка знаходиться у пластиковому посуді: хімікати, що використовуються для виготовлення пластику, можуть вступати в контакт з їжею при дії мікрохвиль. Ці речовини становлять опасність для здоров’я, особливо якщо йдеться про дітей, пише New York Post.

Наприклад, бісфенолі, такі як BPA, часто використовують для затвердіння пластику. Але цей хімікат «може діяти в організмі, як естроген (жіночий статевий гормон) і потенційно змінити годину полового дозрівання, зменшити фертильність, збільшити жирові відкладення та вплинути на нервну та імунну системи», – кажуть представники Академії.

Крім того, фталати, які роблять пластик більш гнучким, «можуть впливати на розвиток чоловічих статевих органів, посилювати дитяче ожиріння та сприяти серцево-судинним захворюванням», – заявляють представники, зазначивши, що деякі фталати у таких дитячих товарах, як кільця для прорізування зубів , вже були заборонені Комісією з безпеки споживачів у минулому році.

Лікарі також не рекомендують мити пластикові контейнери або чашки у посудомийній машині.

І хоча деякі пластикові контейнери позначені як «придатні для мікрохвильової печі», ці предмети також можуть становити загрозу для здоров’я, якщо вони були поцарапані або змінили колір.

Коли такі зміни відбуваються у контейнерах, безпечних для використання в мікрохвильовці, це означає, що визначена область, не призначена для контактування з харчовими продуктами, вступає з ними в контакт, внаслідок чого більше хімічних речовин можуть мігрувати в їжу», – сказав Рольф Халден , директор Центру екологічної безпеки Інституту біорозвідки в Аризонському державному університеті

Як безпечну альтернативу Академія педіатрії рекомендує використовувати скляні або керамічні ємності.