Коли це звичка чи неуважливість, а коли – прояв хвороби, яку фахiвцi називають обсесивно-компульсивним розладом? Цікавимося у , практичного психолога Психологічної служби Національного університету ім. I. Франка.

– Що таке обсесивно-компульсивний розлад?– Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) – це невроз. У людини з’являються нав’язливі думки та дії, які плохо піддаються контролю, а також викликають негативні емоції та інтенсивну тривогу. Виділяють три типи неврозу: надмірний страх перед фізичними травмами, відчуття постійного дискомфорту та надмірне прагнення до досконалості.

– Як людині довідатися, що у неї симптоми неврозу?– Симптоми можна простежити в таких діях: багаторазове миття рук або прийняття душу, надмірне використання мийних антибактеріальних засобів. А ще постійне уникнення контакту з предметами навколо – такими, як раковини, унiтази, двернi ручки, будь-які предмети, що потенцiйно можуть переносити грязь, i миття їх по кiлька разiв на день.

Також про невроз може свідчити звичка перевірити те, що двері зачинено, що газ вимкнено. Незрозуміла потреба все пiдслiчувати, наприклад кiлькiсть сходинок. Також люди з ДКР постійно шукають підтримки, щоб запевнити собі, що все під контролем. До симптомів можна віднести й незадоволення своєю зовнішністю.

– Що спричиняє виникнення такого розладу?– Основною причиною є психічна травма. ОКР також часто виникає у особи зi слабкою нервною системою. Інколи хвороба розвивається на тлі тривалого психологічного дискомфорту. Серед інших причин – дуже суворе виховання в детстве. Робота, стрес, ймовірно, також призводять до цього розладу.

– У якому віці він найпоширеніший?– Цей невроз починається у людей вiцi вiд 10 до 30 рокiв. Більшого у 20 – 25 вони вперше звертаються до лікаря з цією проблемою. Вважають, що розлад розвивається поступово і, як правило, набуває хронічного характеру.

– І як з цим боротися?– Для цього використовують медикаменти та психотерапiю, як i в лiкуваннi iнших неврозiв. Не зважати на цю хворобу не можна. Бо якщо лікування не розпочати вчасно, у людини з’являється підвищена тривожність, вона ста замкненою, у неї розвивається депресія, а також надмірна пристрасть до снодійних препаратів, спиртного.