Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
У Харкові хірурги “виростили” здорову печінку в тілі пацієнта
Страшний діагноз 43-річному мешканцю Харківської області поставили не одразу. На жаль, патологію печінки важко визначити на початковій стадії: орган не боліт, симптомів недуги практично немає. У підсумку, коли чоловік нарешті опинився в Інституті загальної та невідкладної хірургії ім. В. Т. Зайцева, рак практично повністю знищив праву долю печінки.
Стан був критичним
– Пацієнт був у важкому стані: враження правої частки органу склало 80%, – розповів завідувач відділення хірургії печінки, позапечінкових жовчних шляхів та підшлункової залози інституту, професор Олександр Тищенко. Лікувати рак за допомогою “хімії”, кріомедицини чи радіочастотного впливу було пізно. Залишалося одне – удалити вражену раком частину печінки.
Лікарі розуміли: опухлина досягла таких розмірів, що після її видалення пацієнту потрібна трансплантація печінки. Інакше хвороб не виживе. На жаль, у черзі “за органом” можна простояти дуже довго…
Тоді харківські хірурги вирішили піти іншим шляхом – “запустити” дивовижну здатність печінки самовідновлюватись.
На відновлення пішло 8 діб
– Печінка – унікальний орган, який за допомогою ділення клітин може розростатися на той обсяг, який був вилучений, – пояснює Олександр Тищенко. – При цьому регенерація продовжується доти, доки печінка не відновиться до розмірів, які відповідають статурою, зростом і вагою пацієнта, а також віком.
Перша операція тривала 7,5 години: лікарі “відключили” від кровопостачання вражену раком ділянку і перенаправили кровотік у ліву долю печінки. Та, отримавши додаткове харчування, почала активно розростатися без будь-яких гормонів та препаратів. Як проходити самовідновлення, медики спостерігали за допомогою комп’ютерної томографії, порівнюючи дослідження, проведені до і після операції. На 8-і дні здорова ділянка печінки збільшилася в 2,5 рази.
– Оскільки наш пацієнт – худенький, невисокий, то ми вважаємо, що такого приросту буде цілком достатньо, щоб провести інший етап операції і удалити вражену раком праву долю, – уточнює професор Тищенко. – У звичайну палату хворого перевели буквально наступного дня. Післяопераційний період протікав сприятливо, зараз здоров’ю пацієнта нічого не загрожує.
Кому допоможе цей метод
За словами експерта, методика ефективна для тих, у кого печінка вражена раком або паразитами, розпочався абсцес або були виявлені кісти. Головне, щоб не менше 20% печінки залишалося здоровим – цього вистачить для відновлення органу. А у випадку, якщо у людини орган ще й поразок фіброзом, цирозом або гепатитом (вони обтяжують процес регенерації), то здорова частка повинна бути не менше 30-40%.
ІСТОРІЯ ХАРЧУВАННЯ
У світі провели лише 80 таких операцій
Ще кілька років тому при раку печінки застосовувалася лише трансплантація цілого органу від загиблого людини, у черзі на операцію стояли роками. Навіть у прогресивних США та Великобританії досі покривається лише від 30 до 55% потреб у трансплантації.
Тоді медики задумалися про регенерацію органу: стали брати лише частину печінки (зазвичай – ліву частку) у живого донора – родича (менша ймовірність відторгнення).
Пересаджена ділянка починала регенерувати та розростатися. Тієї ж години у донора з решти частки також виростала нова печінка. У підсумку обидві людини мали цілком життєздатний орган.
Про лікування хворої печінки без пересадки вперше задумалися хірурги з Аргентині. Вони, а також їхні американські колеги провели перші операції. Загалом у світі таким чином спасли близько 80 осіб. Тож українські медики успішно застосували зовсім новаторську методику.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!