Сахар – паливо для раку, передає sutura.org.ua

Якщо ви або хтось із ваших знайомих страждають від раку, то найкраще, що ви можете зробити — це позбавити хворобу улюбленої їжі – цукру.

Доктор Отто Варбург та інші експерти в галузі охорони здоров’я з 1920-х років говорять про те, як рак любитиме сахар, але дивно, що багато лікарів не повідомляють про це своїм пацієнтам, що страждають на ракові захворювання. До тих пір, поки вони продовжують їсти оброблені продукти, повні всякої нісенітниці, їм, швидше за все, буде ще важче боротися з цією хворобою.

Німецький фізіолог, провідний біохімік, доктор медицини та лауреат Нобелівської премії переконань, що рак можна взяти змором. Хоча це не завжди може бути так просто, але це саме те, що могло б суттєво змінити хід гри.

Його теорія полягала в тому, що ріст злоякісних клітин опухолей викликається клітинами, які виробляють енергію за допомогою аденозинтрифосфату (АТФ) через неокислений розпад глюкози (цукру).

Рециркуляція метаболітів внаслідок цього процесу, що називається гліколіз, і циркуляція антидіуретичного гормону (АДГ) в організмі обумовлені анаєробним диханням. Це повна протилежність того, що відбувається зі здоровими клітинами.

Здорові, не ракові клітини, що генерують енергію для організму через окислювальний розпад пірувату, кінцевого продукту гліколізу, що призводить до мітохондріального окислення.

Тому Варбург дійшов висновку, що рак справді можна розглядати як мітохондріальну дисфункцію. Нормальний процес дихання кислородом в організмі замінюється бродінням цукру. Якщо ви усунете сахар, рак не буде розвиватися.

Зв’язок між сахаром та розвитком раку, звичайно, не новий.

Більшість людей може легко усунути очевидних винуватців, які багаті на рафінований сахар – торти, конфети, печиво тощо.

Такі товари, як «здоровий» йогурт, злаки, цільнозерновий хліб та навіть «низькокалорійні продукти можуть містити велику кількість цукру.

Найпростіший спосіб виключити небажаний рафінований сахар – припинити купівлю «готових до вживання» або попередньо упакованих продуктів харчування і хоча б тимчасово не харчуватися в ресторанах.

Джерелом продуктів для багатьох барів та ресторанів служать великі компанії, які «приправляють» свою їжу великою кількістю цукру та солі, щоб зробити їх більш смачними після заморозки та відправлення у вантажівках через усю країну.

Навіть салатні заправки можуть бути перенасичені цукром.