Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Ушкодження нирок
Ушкодження нирок часто трапляються при травмах черевної порожнини, поперекової ділянки, заочеревинного простору. Майже 70% ушкоджень нирок поєднуються з травмою інших органів. Ушкодження нирки, як і інших внутрішніх органів, можуть бути закритими — без порушення цілісності зовнішніх покривів, і відкритими при пораненні останніх. Частіше трапляються закриті ушкодження нирки. Вони можуть бути наслідком удару, падіння з висоти, стискання через зовнішні покриви, рідше — сильного струсу. При аномаліях розвитку та патологічних змінах нирки можуть травмуватись при несильних ударах. Закриті ушкодження нирки за тяжкістю поділяють на дев’ять груп.
1 група. Забій нирки-, трапляється часто. При ньому спостерігаються множинні крововиливи в нирковій паренхімі. Надриви нирки макроскопічно не виявляються. Хворий скаржиться на ниючий біль у поперековій ділянці, спостерігається мікрогематурія. Ультразвукове дослідження та екскреторна урографія змін не виявляють.
2 група. Розриви капсули, травма навколониркової жирової кліткови ни, невеликі підкапсульні розриви паренхіми нирки, навколониркова гематома трапляються доволі часто. При такій травмі характерна мікрогематурія. За даними екскреторної урографії змін не спостерігається.
Ультразвукове обстеження може виявити навколониркову гематому.
3 група. Підкапсульний розрив, який не досягає чашечок і миски; трапляється часто. Характерною є наявність субкапсулярної гематоми. Хворий скаржиться на біль у поперековій ділянці, спостерігається мікрогематурія. Може пальпуватись болюча збільшена нирка. Екскреторна урографія виявляє деформацію чашечок без наявності сполучення гематоми з розривом, ультразвукове обстеження — субкапсулярну гематому різних розмірів.
4 група. Розрив паренхіми, що проникає в чашечки або миску, є тяжкою травмою і трапляється рідше. Тяжке ушкодження спричиняє значну кровотечу, утворення урогематоми в паранефральній клітковині. Така травма часто супроводжується шоком. Характерними є анемія, профузна ге
матурія. Можна виявити під час пальпації урогематому. За даними екскреторної урографії визначається контрастна речовина за межами чашечок. Ультразвукове обстеження може виявити урогематому різних розмірів у заочеревинному просторі, згустки крові в мисці та чашечках,
деформацію нирки та відрив її час тини.
5 група. Розчавлення нирки є дуже тяжкою травмою. Характеризується наявністю множинних ліній розриву, супроводжується шоком, анемією, гематурією. Часто поєднується з травмами органів черевної порожнини та інших органів. Характерною є наявність урогематоми. За даними екскреторної урографії визначається контрастна речовина за межами чашечок і миски. За даними ретроградної урографії визначаються множинні затьоки контрастної речовини.
Схематичне зображення закритих ушкоджень нирок: а — забій із розривом волокнистої капсули; б — множинні розриви паренхіми та ниркової миски; в — розрив волокнистої капсули без ушкодження паренхіми; г — розрив паренхіми, який сягає ниркових чашечок, мисок і волокнистої капсули; д — підкапсульний розрив паренхіми, який сягає ниркових чашечок і миски; є — розрив нирки, відрив судинної ніжки і сечоводу.
Ультразву кове обстеження може виявити урогематому різних розмірів в заочеревинному просторі, згустки крові в мисці та чашечках, деформацію нирки та відрив її.
6 група. Відрив магістральних ниркових судин трапляється рідко, є дуже тяжкою травмою. Супроводжується сильною кровотечею, шоком, анемією. Може призвести до смерті хворого. Гематурія не спостерігається при відриві судин і при відриві сечоводу. Необхідне ургентне оперативне лікування для зупинки кровотечі.
7 група. Контузія нирки при екстракорпоральній ударнохвильовій літотрипсії є частою травмою нирки в останні роки. При використанні оптимальних параметрів екстракорпоральної ударнохвильової літотрипсії вона прирівнюється до забою нирки.
8 група. Ятрогенні ушкодження трапляються досить часто. До них належать: ушкодження нирок при ви конанні черезшкірних оперативних втручань і досліджень верхніх сечових шляхів.
9 група. Поєднання згаданих ушкоджень з ушкодженнями інших органів.
Симптоматика та діагностика. Найважливішою і практично постійною ознакою ушкодження нирки є гематурія. Інтенсивність гематурії різна: від мікроскопічної до про-фузної зі згустками залежно від ступеня ушкодження паренхіми нирки. При інтенсивній гематурії наявні ознаки внутрішньої кровотечі. Ушкодження сечостатевих органів блідість, ниткоподібний пульс, холодний піт, навколониркова гематома, яку часто вдається пропальпувати. Діагноз закритого ушкодження нирки ґрунтується на появі гематурії, навколониркової гематоми безпосередньо після травми. Ступінь ушкодження паренхіми можна визначити за допомогою екскреторної урографії (виявляє затікання рентгеноконтрастної речовини із чашечок у паренхіму нирки), радіоізотопної сцинтиграфії (виявляє дефекти накопичення ізотопу в ділянках унікодження паренхіми нирки). Ультразвукове дослідження виявляє розриви ниркової паренхіми, а також скупчення рідини (гематома, урогематома) в нирці, у заочеревин-ному просторі, у черевній порожнині. Якщо є сумніви, застосовують ниркову артеріографію, яка виявляє ушкодження ниркових судин.
Лікування. У всіх випадках травми нирки необхідне стаціонарне лікування. При найлегших ступенях ушкодження нирки (забій, підкапсу-льний розрив) призначають консервативне лікування: спокій (ліжковий режим протягом 14-21 дня), холод на ділянку нирки, гемостатичні та антибактеріальні препарати.
При тяжких ушкодженнях нирки, кровотечі, яка є загрозою для життя хворого, необхідне термінове хірургічне втручання. Стан другої нирки в таких випадках визначають під час операції після зупинки кровотечі. Якщо під час операції виявлене розчавлення нирки, множинні глибокі розриви, відриви від її судин, вдаються до нефректомії. При обмежених розривах нирки накладають шви на паренхіму або виконують резекцію нирки. У всіх випадках травми нирки необхідно визначити функціональний стан другої нирки. Оперативне лікування завжди має бути щадним. Необхідно зупинити кровотечу та відновити нормальний пасаж сечі. Показаннями до оперативного лікування є: 1) кровотеча, яка супроводжується шоком, анемією, гематурією при неефективності консервативного лікування і тяжкому стані хворого; 2) гематома заочеревинного простору, яка збільшується; 3) поєднання травми нирки з травмами інших органів, які потребують оперативного лікування.
Відкриті ушкодження нирки (рис. 79) поділяють на вогнепальні, колоті, різані. Вогнепальні поранення нирки можна поділити на основні групи:
1 група. Струс або забій, коли куля або уламок проходять через тканини, що оточують нирку. Характерна на явність травми паранефральної клітковини, часто з гематомою.
2 група. Дотичні поранення з поверхневими ушкодженнями паренхіми.
3 група. Наскрізні поранення з розривами нирки.
4 група. Сліпі поранення.
5 група. Розчавлення нирки.
6 група. Відрив нирки від судин та сечоводу.
7 група. Ятрогенні ушкодження.
8 група. Різні поєднання згаданих ушкоджень.
9 група. Поєднання згаданих ушкоджень з ушкодженнями інших органів.
Симптоматика та діагностика. Загальний стан при пораненні нирки зазвичай тяжкий, часто супроводжується шоком, анемією. Основний симптом — гематурія різної інтенсивності. Гематурії може не бути при за-купоренні сечоводу кров’яним згустком, при відриві нирки від судин або сечоводу. У таких випадках у ділянці нирки спостерігається швидко наростаюча урогематома. При одночасному ушкодженні плеври або очеревини кров і сеча виливаються у ці порожнини, зумовлюючи ознаки гемотораксу або наявності вільної рідини в черевній порожнині. Витікання сечі в рану спостерігається рідко і з’являється пізніше. Для діагностики поранення нирки набільш суттєве значення мають напрямок ранового каналу і гематурія. Уточнюють діагноз за допомогою хромоцистоскопії, екскреторної урографії, фістулографії, ретроградної урографії, радіоізотопної сцинтиграфії, ультразвукового дослідження.
Розрив середньої частини правої нирки (аортограма, судинна фаза).
Лікування. При лікуванні поранень нирки здебільшого застосовують оперативне лікування.
Схематичне зображення відкритих ушкоджень нирки: а — забій нирки; б — дотичне поранення; в — наскрізне поранення; г — сліпе поранення; д — розчавлення; є — поранення великих судин нирки і сечоводу.
Консервативне лікування можливе лише при незначних ушкодженнях тканин. Лікування в таких випадках здійснюють за тими ж принципами, що й при закритих травмах нирки.
При оперативних втручаннях рекомендується дотримуватись такої послідовності: спочатку зупинити кровотечу, потім виконати необхідну корекцію кишки та шлунка, а відтак корекцію сечових органів. Залежно від ступеня ушкодження рекомендується виконувати: вшивання дефекту нирки, резекцію нирки, нефректомію. Лише при найлегшому ступені поранення лікування обмежують первинною обробкою рани із розтином і дренуванням заочеревинного простору. При ургентній нефректомії перед видаленням нирки слід перевірити наявність і функціональну здатність другої нирки.
При сліпому пораненні за допомогою рентгенологічного обстеження уточнюють локалізацію кулі або уламка. За наявності їх у нирці здійснюють оперативне втручання. Що раніше його виконують, то більшими є можливості для виконання органозбе-рігаючої операції.
Методи вшивання паренхіми нирки: а- накладання швів: 1 – вузлових; 2 – вузлових з тампонуванням рани ушкодженим м’язом; 3 – матрацних; б – зшивання при розходженні частин паренхіми – нефростомія за Боемінгаузом; в – стягнення частин паренхіми кетгутовою смужкою, нефростомія.
Органозберігаючі операції з приводу ушкоджень нирки зазвичай завершують дренуванням її через миску або через паренхіму (нефростомія). Це необхідно для забезпечення адекватного пасажу сечі, тому що кровотеча у післяопераційний період може спричинити закупорення миски або сечоводу кров’яними згустками і призвести до посилення кровотечі, гострого пієлонефриту і різкого погіршення загального стану хворого.
Перша медична допомога у військово-польових умовах полягає у знеболюванні (промедол), введенні антибіотика широкого спектру дії, накладанні асептичної пов’язки, іммобілізації при переломах.
Функція травмованих нирок відновлюється протягом 3-12 місяців, тому необхідно спостерігати хворого щонайменше протягом року.
Ушкодження сечоводу внаслідок зовнішніх впливів в ізольованому вигляді трапляється дуже рідко. Воно зазвичай поєднується з травмами нирки або сусідніх органів (хребта, органів черевної порожнини), які “затіняють” ознаки ушкодження сечоводу. Значно частіше трапляються ушкодження сечоводу, заподіяні під час операцій на органах черевної порожнини, заочеревинного простору та ендоскопічних інструментальних маніпуляцій, особливо під час гінекологічних операцій.
Закриті ушкодження сечоводу поділяють на такі групи: 1) забій; 2) неповний розрив стінки сечоводу; 3) повний розрив стінки сечоводу (просвіт сечоводу сполучається з оточуючими тканинами); 4) розрив сечоводу; 5) ятрогенні ушкодження; 6) різні поєднання згаданих ушкоджень; 7) поєднання згаданих ушкоджень з ушкодженнями інших органів.
До відкритих ушкоджень сечоводу відносять вогнепальні, колоті, різані. Відкриті ушкодження сечоводу поділяють на такі основні групи:
1 група. Струс або забій. Характерна наявність травми паранефральної клітковини, часто з гематомою.
2 група. Дотичні поверхневі поранення без ушкодження усіх шарів сечоводу.
3 група. Поранення з ушкодженням усіх шарів сечоводу.
4 група. Розрив сечоводу.
5 група. Ятрогенні ушкодження.
6 група. Різні поєднання згаданих ушкоджень.
7 група. Поєднання згаданих ушкоджень з ушкодженнями інших органів.
Симптоматика та діагностика. Зазвичай основними є ознаки поєднаних ушкоджень органів черевної порожнини. Згодом приєднуються симптоми сечової інфільтрації заочеревинного простору. Основні симптоми при таких ушкодженнях — це виділення сечі у рану, відсутність сечі і біль у поперековій ділянці.
Розпізнають ушкодження сечоводу за допомогою екскреторної уро-графії, висхідної уретерографії, комп’ютерної томографії, радіоізотопних методів дослідження, ангіографії, а також ультразвукового дослідження. В окремих випадках застосовують фістулографію. За даними екскреторної урографії реєструється несвоєчасне, слабке наповнення контрастом миски та сечоводу, затікання контрасту за межі сечоводу.
Ретроградна уретеропієлограма: пошкодження лівого сечовода, безформний затьок сечі в заочеревину клітковину.
Лікування може бути консервативним або оперативним. Консервативне лікування рекомендується при забої сечоводу, надриві стінки сечоводу, при незначних ятрогенних ушкодженнях під час ендоскопічних втручань. При оперативному лікуванні можливе більш раннє відведення сечі шляхом нефропієлостомії, урете-ростомії або пієлостомії з одночасним або наступним відновленням сечоводу за допомогою тієї або іншої реконструкції (уретероуретероанастомоз, уретеропієлоанастомоз, уретерокаліко-анастомоз, виведення ушкодженого сечоводу на шкіру, пересадження ушкодженого сечоводу в сечовий міхур або кишку). При відкритих ушкодженнях необхідно обов’язково виконувати первинну хірургічну обробку рани. Перша медична допомога у військово-польових умовах полягає у знеболюванні (промедол), застосуванні антибіотика широкого спектру дії, накладанні асептичної пов’язки, іммобілізації при переломах.
Ушкодження сечового міхура належать до тяжких травм. Класифікація ушкоджень сечового міхура: закриті та відкриті; ізольовані та поєднані; неускладнені та ускладнені; внутрішньоочеревинні, позаочеревинні та змішані; ятрогенні.
Причиною закритого ушкодження сечового міхура може бути сильний удар у живіт, забій передньої стінки живота при його переповненні. Зсередини стінка міхура може бути ушкоджена при необережному уведенні в нього металевих інструментів. Здебільшого закриті ушкодження сечового міхура пов’язані з переломом кісток таза (травмування його кістковими уламками) або зі зміщенням тазових кісток, до яких він прикріплений.
Ушкодження сечового міхура поділяють на позаочеревинні — розрив у ділянці міхура, що не вкрита очеревиною, і внутрішньоочеревинні — розрив стінки міхура, вкритої паріетальною очеревиною. При потраплянні у порожнину очеревини сечі розвивається перитоніт. Позаочеревинний розрив сечового міхура призводить до розвитку у тазовій клітковині сечових затьоків, а відтак і флегмон.
Симптоматика та діагностика. Перші ознаки закритого розриву сечового міхура — біль унизу живота, безперервні безрезультатні позиви до сечовипускання, виділення крові замість сечі або невеликих кількостей сечі, забарвленої кров’ю. При внутрішньоочеревинних розривах виявляють також симптоми подразнення очеревини, наявність вільної рідини у черевній порожнині, при позаочеревинних — припухлість і болючість у надлобковій і здухвинній ділянках. Закриті ушкодження сечового міхура діагностуються на основі перелічених вище симптомів, результатів катетеризації сечового міхура і ретроградної цистографії у двох проекціях.
Дренування сечового міхура, навколоміхурової і тазової клітковини: 1 — за Хольцовим; 2 — надлобковий; 3 — за Буяльським-Мак-Уортером сечоміхуровий дренаж.
Уведення у сечовий міхур гумового катетера дає змогу підтвердити підозру на розрив сечового міхура, якщо уведена по катетеру рідина виділяється назад краплями, не повністю і забарвлена кров’ю. Для внутрішньооче-ревинного розриву сечового міхура характерний такий симптом: відсутність сечі або виділення лише невеликої кількості сечі по катетеру, уведеному в сечовий міхур, відтак раптове виділення великої кількості мутної, кров’янистої рідини при глибшому проведенні катетера. За допомогою цистографії виявляють затікання рентгеноконтрастної речовини за межі контурів сечового міхура. Обов’язковим є виконання ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, заочеревинного простору для виявлення поєднаних ушкоджень.
Лікування. У кожному випадку повного закритого ушкодження сечового міхура потрібне негайне оперативне втручання. При неповному розриві та забої сечового міхура застосовують консервативне лікування: ліжковий режим, гемостатики, знеболювальні, антибіотики та протизапальні препарати, постійний катетер для профілактики двохетапного розриву на 10 днів.
При позаочеревинному розриві операція полягає у розтині сечового
міхура, видаленні вилитої сечі та гною із навколоміхурової клітковини, вшиванні дефекту у стінці сечового міхура, дренуванні сечового міхура і тазової клітковини. При внутрішньоочеревинному розриві виконують ниж-ньосерединну лапаротомію, ревізію і дренування черевної порожнини (рис. 80), зашивають ушкоджену стінку сечового міхура, здійснюють епіцистостомію. У разі ушкоджень органів черевної порожнини необхідно спочатку провести корекцію органів черевної порожнини, потім зашити сечовий міхур і виконати епіцистостомію.
Відкриті ушкодження сечового міхура переважно вогнепальні, але можуть бути різаними, колотими, рвано-забитими. Відкриті поранення сечового міхура поділяють на дотичні, наскрізні та сліпі; на поза- і внутрі-шньоочеревинні, змішані. Вони дуже часто поєднуються з травмами інших органів.
Симптоматика та діагности к а. У клінічній картині відкритих ушкоджень сечового міхура переважають часті і безрезультатні позиви до сечовипускання, виділення замість сечі крові. Характерною ознакою ушкодження сечового міхура є виділення сечі з рани. Внутрішньоочере-винні ушкодження зазвичай супроводжуються ознаками перитоніту, позаочеревинні — симптомами сечової флегмони і уросепсису.
Вогнепальні поранення часто характеризуються тяжким станом хворого: шоком, кровотечею, анемією. Діагноз, як і при закритих ушкодженнях сечового міхура, підтверджують даними катетеризації сечового міхура і цистографії у двох проекціях, даними ультразвукового обстеження органів черевної порожнини та заочеревинного простору.
Перша медична допомога у військово-польових умовах полягає у знеболюванні (промедол), застосуванні антибіотика широкого спектру дії, накладанні асептичної пов’язки, іммобілізації при переломах.
При відкритих ушкодженнях сечового міхура лікування завжди оперативне. Його виконують за тими ж принципами, що і при закритих ушкодженнях. Необхідно проводити хірургічну обробку рани.
УШКОДЖЕННЯ СЕЧОВИПУСКНОГО КАНАЛУ (СЕЧІВНИКА)
Ушкодження сечовипускного каналу (сечівника) серед ушкоджень сечових органів за частотою посідає перше місце. Зовнішні ушкодження сечовипускного каналу бувають частіше закритими, рідше відкритими.
Закритим ушкодженням найчастіше піддаються мембранозна частина сечовипускного каналу при переломі кісток таза, коли розходження уламків лобкової і сідничної кісток, до яких фіксована мембранозна частина каналу, призводить до її розриву і бульбозна при забої промежини. Розрізняють проникаючі і непрони-каючі розриви сечовипускного каналу, ускладнені та неускладнені.
Ушкодження сечовипускного каналу можуть бути нанесені зсередини та іззовні. Зсередини канал може бути травмований металевим інструментом, особливо за наявності перешкоди для його проведення. Симптоми такого ушкодження — гострий біль і уретрорагія. Лікування полягає у накладанні притискаючої пов’язки на статевий член або промежину, уведенні уретрального катетера №18-22 у ролі тампона.
Загальний стан при ізольованій травмі сечовипускного каналу може бути задовільним. При переломі кісток таза часто спостерігаються ознаки тяжкого шоку. Основні симптоми закритого ушкодження сечовипускного каналу: уретрорагія, гостра затримка сечовипускання, урогематома на промежині. У тяжких випадках розвиваються сечові затьоки у клітковину промежини, калитки, передньої черевної стінки, стегон, а при порушенні цілості сечостатевої діафрагми — у тазову клітковину, що призводить до тазової флегмони. При непроникаючих розривах сечовипускного каналу спостерігається тільки уретрорагія. Про закриті ушкодження сечовипускного каналу свідчать перелічені симптоми і дані уретрографії, які виявляють затьоки рентгеноконтрастної речовини за межі сечовипускного каналу.
У таких випадках показане негайне хірургічне втручання: епіцисто-стомія, розтин і дренування урогема-том на промежині і в тазовій клітковині. Відновити цілість травмованого сечовипускного каналу безпосередньо після його ушкодження можна лише у перші 6 годин (первинний уретроуретроанастомоз) після травми. У пізніші терміни розтрощення тканин, просочування їх кров’ю і сечова інфекція перешкоджають нормальному загоєнню.
Відкриті ушкодження сечовипускного каналу бувають головним чином вогнепальними, рідше колотими, різаними, забитими, рваними та укушеними. Вони можуть бути проникаючими і непроникаючими, сліпими і наскрізними без ушкодження та з ушкодженням всіх шарів стінки сечівника. Можливі також розриви та розчавлення сечівника. Вхідні та вихідні отвори локалізуються у сідничній ділянці, у промежині, в пахвині. Клінічна картина відкритих поранень сечовипускного каналу в основному та ж, що і при закритих його ушкодженнях, але можливе виділення сечі з рани в момент сечовипускання.
Визначення діагнозу за клінічними ознаками і даними уретрографії здебільшого не становить труднощів. Перша медична допомога у війсково-польових умовах полягає у знеболюванні (промедол), застосуванні антибіотика широкого спектру дії, накладанні асептичної пов’язки, іммобілізації при переломах.
При відкритих ушкодженнях сечовипускного каналу лікування завжди оперативне та екстрене: первинна обробка рани, розтин і дренування сечового міхура, спорожнення гематом і дренування сечових затьоків у клітковині таза. Відновлювати цілість сечовипускного каналу найчастішедоводиться за допомогою другої операції через інфікованість рани. Епіцистостомія необхідна практично при всіх видах поранень.
ПОСТТРАВМАТИЧНІ СТРИКТУРИ ТА ОБЛІТЕРАЦІЇ СЕЧОВИПУСКНОГО КАНАЛУ (СЕЧІВНИКА)
Стриктура — рубцеве звуження просвіту сечівника. Стриктура та облітерація просвіту сечовипускного каналу найбільш поширені серед пізніх ускладнень травми цього органа. Значно рідше трапляються стриктури уретри і звуження сечовипускного каналу запального походження на ґрунті гонорейного або трихомонадного уретриту, зрідка — туберкульозу або сифілісу уретри. Запальні звуження сечовипускного каналу частіше виникають у його передній частині, можуть бути множинними. Травматичні стриктури переважно поодинокі і розташовуються у задній частині каналу, особливо часто у мембранному відділі, який найбільше піддається розривам. Нерідко спостерігаються стриктури сечівника після операцій на ньому з приводу травми. Ятрогенні стриктури виникають після ендоскопічних досліджень, трансуретральних операцій, відкритих аденомектомій, операцій на шийці сечового міхура.
Класифікація. Стриктури поділяють на природжені та набуті; прохідні та непрохідні; довгі, короткі; множинні. Набуті стриктури бувають післятравматичними, запальними та ятрогенними. Залежно від прохідності сечівника запропонована робоча класифікація посттравматичних стриктур (В.Б. Муравьев, 1991): компенсована (урофлоуметричний індекс понад 10 мл/с, відсутність порушення сечових органів), субкомпенсована (урофлоуметричний індекс 5… 10 мл/с, незначні порушення сечових органів), декомпенсована (урофлоуметричний індекс менш ніж 5 мл/с, значні порушення функції нирок, наявність залишкової сечі, хронічна інфекція сечових шляхів і т.ін.).
Симптоматика та діагностика. Першим симптомом звуження сечовипускного каналу є утруднення сечовипускання. Струмінь сечі стає тонким, хворий з великою напругою спорожняє сечовий міхур. Спершу розвивається компенсаторна гіпертрофія м’язової стінки сечового міхура, потім гіпотонія, а відтак атонія її. Сечовий міхур не спорожняється до кінця, з’являється залишкова сеча і врешті-решт розвивається повна хронічна затримка сечовипускання. У розпізнаванні стриктур і облітерацій сечовипускного каналу провідну роль відіграє урет-рографія, за допомогою якої визначають їх локалізацію і протяжність.
Окрім цього, стриктури уретри можуть бути виявлені при уведенні в сечовипускний канал еластичних головчастих бужів. Спочатку уводять товсті бужі і визначають локалізацію стриктури. Далі уводять послідовно дедалі тонші бужі, доки один з них не пройде у сечовий міхур. За калібром останнього бужа судять про діаметр звуженої ділянки (калібрування сечовипускного каналу). Діагностику доповнюють уретроскопією.
Лікування. При стриктурах і облітераціях сечовипускного каналу лікування хворих може бути і консервативним, і оперативним. Компенсовані стриктури не потребують спеціального лікування. Необхідно проходити спостереження та контрольне обстеження один раз на рік. Субкомпенсована стриктура потребує консервативного або ендоскопічного лікування. Консервативний метод полягає у систематичному бужуванні, яке не лише механічно розтягає звужену ділянку, а й спричиняє у ньому гіперемію, яка сприяє розм’якшуванню рубця. Бужування необхідно поєднувати з протизапальною, ферментною терапією (лідаза, ронідаза) та фізіотерапією (магнітотерапія, діатермія, електрофорез). В останні роки бужування витісняється з клінічної практики оптичною уретротомією, що полягає у розтині звуженої ділянки спеціальним лезом, яке вводять через операційний уретроцистоскоп чи резекто-скоп, або використанні спеціального уретротома. Така ендоскопічна операція у багатьох випадках, головним чином при коротких стриктурах уретри, заміняє відкриті операції і дає змогу майже цілковито обійтись без систематичного бужування уретри як самостійного методу лікування її рубцевих змін. Можна використовувати балонну дилятацію коротких стриктур сечівника.
При неефективності оптичної уретротомії та при декомпенсованих стриктурах застосовують оперативне лікування. Найкращі результати дає резекція уретри з уретроуретроанасто-мозом “кінець у кінець” (операція Хольцова). Ця операція рекомендується при стриктурах висячого, буль-бозного і мембранозного відділів сечовипускного каналу. При стриктурах і облітераціях простатичного відділу сечовипускного каналу, коли неможливо виділити центральний відтинок його для анастомозу за типом “кінець у кінець”, проводять інвагінацію уретри (операція Соловова) — втягають мобілізовний периферичний відтинок у шийку сечового міхура і закріпляють його на цьому рівні за допомогою шовкових лігатур або ґумової трубки, виведених через надлобкову сечоміхурову норицю назовні. Велику стриктуру можна ліквідувати за методом Сесії, тотальну — за методом Русакова. Зазвичай після цих операцій тимчасово залишають надлобкову сечоміхурову норицю, яку загоюють пересічно через 2—3 тижні, коли завершується формування нового анастомозу уретри.
Сечові нориці сечівника є ускладненням ушкоджень сечівника. Найчастіше вони утворюються після відкритих ушкоджень сечівника. Діагностика ґрунтується на даних анамнезу, огляду хворого, уретрографії.
Лікування. Рекомендується хірургічне лікування нориць сечівника. Необхідно видалити рубцево-змінені ділянки тканини, встановити уретральний катетер, зашити дефект сечівника. При сечівниково-прямокишкових норицях необхідно роз’єднати стінки сечівника і прямої кишки, зашити дефекти, обов’язково змістити отвори стінок один відносно іншого.