Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Ушкодження сухожиль

Ушкодження сухожиль

Ушкодження сухожиль – Порушення цілісності сухожиль в результаті відкритої або закритої травми. При відкритих травмах частіше страждають сухожилля кисті та пальців, при закритих – сухожилля чотириголового м’яза стегна та двоголового м’яза плеча, власна зв’язка надколінка, ахіллове сухожилля та дистальна частина сухожилля розгиначів пальців. Пошкодження проявляється порушенням функції, при відкритих травмах у рані можуть бути видно перерізані або розірвані кінці сухожиль. Діагноз встановлюється виходячи з клінічних симптомів. Лікування зазвичай оперативне.

Загальні відомості

Пошкодження сухожилля – травма, що часто зустрічається, при якій спостерігається порушення цілісності сухожиль в результаті розрізу або розриву. Найбільше клінічне значення через свою широку поширеність мають відкриті ушкодження сухожиль кисті та пальців. Відмінною особливістю таких травм є відсутність самостійного зрощення, зумовлена ​​скороченням м’язів та утворенням значного діастазу між роз’єднаними фрагментами сухожилля. Без лікування результатом стає випадання функції відповідних м’язів, порушення рухів і, як наслідок – обмеження або втрата працездатності.

Ушкодження сухожиль можуть бути одиночними або множинними. Можливі поєднання з іншими травмами тієї ж анатомічної зони: великими ранами з дефектом м’яких тканин, переломами кісток кисті та пальців тощо. , ЧМТ, тупа травма живота. Лікуванням ушкоджень сухожиль займаються травматологи.

Ушкодження сухожиль

Ушкодження сухожиль кисті та пальців

Причини

Виникають при ранах та відкритих переломах, часто є результатом виробничої травми та спостерігаються у робочих слюсарних та столярних спеціальностей. У зв’язку з широким поширенням побутових деревообробних верстатів останніми роками збільшилася кількість таких травм у побуті (наприклад, під час обробки деревини на дачі). Рідше причиною пошкодження сухожиль стають ножові рани, отримані при обробці продуктів харчування або під час кримінальних інцидентів.

Відмінною особливістю пошкодження сухожилля, нанесеного ножем або іншим різальним інструментом є рівна поверхня розрізу. При машинних ушкодженнях виникають рвано-забиті рани, нерідко з дефектом м’яких тканин. Можливі відкриті переломи. Поверхня розриву сухожилля нерівна з бахромчастим краєм, іноді спостерігається розволокнення тканини сухожилля на значному протязі.

Види

У клінічній практиці в травматології спостерігаються як ушкодження сухожилля згиначів, так і ушкодження розгиначів, проте ушкодження згиначів зустрічаються частіше, оскільки вони розташовані на «робочій» долонній поверхні кисті. Усі ушкодження сухожиль можуть бути повними (тотальними) або неповними (парціальними). Найважчі порушення функції кисті внаслідок стійкої втрати здатності до захоплення предметів виникають при повних розривах сухожиль згиначів.

Основним клінічним симптомом повного пошкодження сухожилля є випадання розгинальної або згинальної функції пальця. На шкірі пальця або пензля є відкрита рана, в якій у перші години після травми можуть бути видно перерізані або розірвані кінці сухожилля. Надалі ці кінці «розходяться», і єдиною ознакою залишається порушення функції. При неповному розриві функція збережена, надрив чи надріз сухожилля зазвичай виявляється під час ревізії рани.

Лікування

Лікування ушкоджень сухожиль пальців та кисті здійснюється в умовах стаціонару. Лікар виконує ПХО рани та накладає первинний сухожильний шов. Існує безліч різних методів накладання сухожильного шва, вибір методики здійснюється індивідуально з урахуванням характеру та давності ушкодження. Зазвичай використовують тонку нейлонову, капронову або металеву нитку. У ході операції ретельно відновлюють сухожильне ложе, щоб запобігти утворенню грубих рубців та забезпечити сприятливі умови для ковзання сухожилля. Потім здійснюють короткочасну іммобілізацію кінцівки гіпсовою пов’язкою, призначають антибіотики, що знеболюють, ЛФК та ​​фізіотерапію.

Накладення первинного сухожильного шва роблять лише протягом перших 6-10 годин після травми. При сильно забруднених і рвано-забитих ранах первинний шов на час вступу не накладають незалежно від давності травми. При подібних пошкодженнях і травмах давністю понад 6-10 годин виконують звичайне ПХО, чекають повного загоєння рани, а в подальшому здійснюють планове втручання для накладання вторинного шва або січуть сухожилля і заміщають його сухожильних трансплантатом. Найважливішу роль при відновленні функцій кисті при первинному та вторинному шві сухожилля грає лікувальна гімнастика, яка проводиться протягом усього терміну лікування, до відновлення рухів.

Єдиним випадком, який потребує консервативного лікування, є відрив сухожилля розгинача в області його прикріплення до нігтьової фаланги. Причиною відриву є закрита травма – насильницьке згинання пальця при напрузі розгинача. Пошкодження проявляється згинанням нігтьової фаланги, активне розгинання неможливе. Лікування – іммобілізація у положенні перерозгинання нігтьової фаланги протягом 6 тижнів. За відсутності зрощення та застарілих ушкоджень пацієнтів направляють на планове хірургічне лікування.

Пошкодження ахіллового сухожилля

Причини

Може бути закритим чи відкритим. Відкрите пошкодження сухожилля, як правило, виникає внаслідок нещасних випадків на виробництві – поранення склом, металевою стружкою тощо. буд. Як правило, закриті ушкодження сухожилля виникають на тлі попередніх дегенеративних змін і частіше виявляються у спортсменів.

Розрив ахіллового сухожилля буває повним і частковим. Зазвичай сухожилля розривається біля місця прикріплення або трохи вище, проксимальний фрагмент сильно зміщується до центру.

Симптоми

Пацієнтів турбує біль у ділянці розриву або під час ахілового сухожилля. Вони також скаржаться на слабкість ноги та порушення опори на передні відділи стопи. При повному розриві стопа відвисає, активне згинання стає неможливим. Візуально на задній поверхні гомілковостопного суглоба визначається набряк та западина в ділянці розриву. Пальпація болісна.

Діагностика та лікування

Діагноз ушкодження ахіллового сухожилля виставляється на підставі клінічних даних, при необхідності може використовуватися МРТ. У перші дві доби при незначному розбіжності кінців сухожилля можливе консервативне лікування. На кінцівку накладають гіпс у положенні максимального згинання підошовного терміном на 6 тижнів. При застарілих ушкодженнях та невдачі консервативної терапії показано операцію.

Хірургічне втручання здійснюють у стаціонарних умовах. Кінці сухожилля з’єднують за допомогою матрацного (петлеподібного) шва або шва Кюнео. Іноді при застарілих ушкодженнях сухожилля доводиться вдаватися до пластики ахіллового сухожилля трансплантатом, який формують із широкої фасції стегна. Потім відновлюють цілісність сухожильного піхви, рану пошарово ушивають і дренують. На зігнуту ногу накладають гіпс на 2-3 тижні. У післяопераційному періоді призначають знеболювальні, анальгетики та фізіотерапію. Надалі використовують ЛФК, масаж і теплі ванни для ніг. Повне навантаження дозволяють не раніше ніж через 2-2,5 міс.

Пошкодження власної зв’язки надколінка

Причини

Розрив зв’язки може бути повним або частковим, іноді зв’язка відривається від бугристості великогомілкової кістки разом з невеликою кістковою пластинкою. Причиною травми є насильницьке згинання коліна при напруженому чотириголовому м’язі. Передбачається, що ушкодження виникає і натомість попередніх дегенеративних змін.

Симптоми

Основною ознакою розриву є відсутність чи ослаблення розгинання колінного суглоба. Надколінник зміщений догори, область бугристості набрякла, іноді над бугристістю визначається западіння дома розриву зв’язки. Можливий гемартроз.

Діагностика та лікування

Для уточнення діагнозу використовується порівняльна рентгенографія колінних суглобів (надколінник з хворого боку зміщений догори), МРТ колінного суглоба та УЗД суглоба. Лікування оперативне, здійснюється у стаціонарних умовах. Коліно розгинають, кінці зв’язки зближують і з’єднують за допомогою матрацних швів. При відриві кісткової платівки накладають трансосальні шви. Іммобілізацію продовжують 2-3 тижні. Після операції призначають антибіотики та анальгетики, у подальшому – ЛФК, ультразвук, діадинамічні струми, парафін та масаж.

Пошкодження сухожилля двоголового м’яза плеча

Причини

Зазвичай буває закритим, зустрічається досить рідко, розвивається при форсованому русі плеча або різкому піднятті тяжкості. Ймовірність ушкодження сухожилля збільшується за наявності захворювань, що тягнуть у себе дистрофічні зміни у м’язової тканини. Пацієнт скаржиться на біль та слабкість пошкодженої руки. На передньозовнішній поверхні плеча виявляється овальна або куляста припухлість, помітніша при згинанні передпліччя.

Діагностика та лікування

Діагноз зазвичай встановлюють на підставі типових клінічних ознак, в окремих випадках пацієнтів направляють на УЗД та МРТ. Лікування хірургічне здійснюється в плановому порядку в умовах стаціонару. Сухожилля зшивають матрацними швами, рану вшивають пошарово і дренують. Руку фіксують за допомогою клиноподібної подушки на 2-3 тижні. Потім призначають теплові процедури, масаж та ЛФК.

МРТ плечового суглоба. Підвищення сигналу (набряк) та розволокнення сухожилля надостного м’яза.

Ушкодження сухожилля чотириголового м’яза стегна

Причини

Є досить рідкісною травмою. Як правило, виникає під час занять спортом, рідше – при падіннях у побуті. Як сприятливі фактори фахівці відзначають інтенсивні навантаження без попереднього розігріву м’язів, дегенеративні зміни в тканині сухожилля і прийом стероїдних препаратів. Розрив зазвичай поперечний, розташовується відразу над надколінком або трохи вище. Пацієнт скаржиться на біль, розгинання гомілки неможливе або утруднене.

Діагностика та лікування

Діагноз уточнюють за допомогою УЗД чи МРТ. При неповних розривах гіпс накладають на 3-6 тижнів, потім призначають ЛФК. При повних розривах сухожилля зшивають за умов стаціонару. При свіжих пошкодженнях застосовують матрацні шви, при застарілих розривах роблять подовження сухожилля з використанням клаптя з чотириголового м’яза. Післяопераційну іммобілізацію здійснюють протягом 6 тижнів, у реабілітаційному періоді призначають озокерит, парафін, ультразвук, масаж та ЛФК.