Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Варікоцеле
Ступені варикоцеле їх симптоми
Варікоцеле – захворювання, пов’язане з варикозним розширенням вен яєчка у чоловіків і часто є причиною безпліддя. Патологія виникає на тлі неправильної роботи клапанів вен особливого органу чоловічого організму – сім’яного канатика. За наявності захворювання дані клапани не справляються зі своїм основним завданням (перешкода току крові з яєчка, підтримування оптимального рівня тиску в вені), в результаті відбувається поступове розширення вен і утворення в них вузлів різних розмірів.
Варикоцеле буває в основному одностороннім, тобто розширення вен спостерігається тільки в одному яєчку. Воно виникає на тлі наявних проблем з судинами (слабкість їх стінок, фімоз, варикозне розширення вен), які здатні передаватися у спадок. Сприяти розвитку захворювання можуть надмірні фізичні навантаження, проблеми з випорожненням кишечника, підвищений внутрішньочеревний тиск. Часто воно виникає як ускладнення захворювань органів тазу, нирок.
У більшості випадків протікає варикоцеле без будь-яких проявів і виявляється тільки в ході проведення медичного огляду. У деяких випадках наявності захворювання чоловік може відчувати тягнуть болі в мошонці, що з’являються в момент сильного фізичного навантаження. Фахівці виділяють чотири ступені розвитку варикоцеле:
- нульова ступінь, при якій визначити розширення вен без проведення УЗД не є можливим;
- перша ступінь, на стадії якої розширені венозні вузли вже добре промацуються при вертикальному положенні тіла чоловіка;
- друга ступінь, при якій венозні вузли добре промацуються, при цьому може спостерігатися незначне опущення яєчка, хворий відчуває болі різної інтенсивності в області мошонки (під час статевого акту, заняття спортом);
- третя ступінь розвитку захворювання пов’язана зі збільшенням і опущеними мошонки, розширені вени при цьому легко пальпуються, хворого турбують постійні болі в області статевих органів, може спостерігатися розлад статевої функції. Болі при варикоцеле відрізняються своєю інтенсивністю, можуть бути колючими, що тягнуть, пекучими. Справитися з неприємними симптомами захворювання можна за допомогою судинозвужувальних лікарських препаратів. Однак перед їх застосуванням слід проконсультуватися з фахівцем.
Діагностикою та лікуванням даної патології займається фахівець – флеболог, також може знадобитися консультація андролога або уролога. Оскільки більшість пацієнтів звертаються за кваліфікованою допомогою в тому випадку, коли захворювання вже досягло другого або третього ступеня свого розвитку, постановка діагнозу не супроводжується особливими труднощами. При зовнішньому огляді хворого обов’язково проводиться пальпація яєчок, нерідко фахівець виявляє наявність декількох венозних вузлів. Під час пальпації тіло пацієнта має по черзі перебувати у вертикальному і горизонтальному положенні. Іноді причиною варикоцеле може стати наявність новоутворень у нирках. Тому при встановленні діагнозу пацієнта направляють на УЗД черевного простору. В якості додаткових аналізів можуть знадобитися спермограма (якщо хворий досяг 18-річного віку) з метою виявлення кількості та активності сперматозоїдів, доплерографія судин мошонки, теплографія, УЗД мошонки.
Лікування варикоцеле
Лікування проводиться з урахуванням основної причини захворювання і ступеня його розвитку. На початкових стадіях розвитку варикоцеле специфічного лікування не потрібно. Пацієнту рекомендується відмовитися від будь-яких фізичних навантажень на організм, при цьому вести рухливий спосіб життя. У разі хронічних закрепів потрібно обов’язкове їх лікування, оскільки напруженні під час відвідування туалету тільки сприяє розширенню вен. У деяких випадках пацієнту показано носіння спеціального пристосування для підтримування мошонки (суспензорій).
Запущені стадії захворювання припускають оперативне лікування, яке може проводитися трьома основними способами: емболізація або висічення вен, підняття яєчка. Процедура перев’язки розширених вен проводиться із застосуванням ендоскопії або лапароскопії, під місцевим знеболенням, не вимагає тривалого періоду реабілітації. Показанням до проведення хірургічного втручання є: зменшення розміру яєчка або його недорозвинення, наявність частих болів, олігоспермія (виділення малої кількості сперми). Іноді операція проводиться з метою усунення явного косметичного дефекту, викликаного опущенням яєчка або збільшенням мошонки.
Варикоцеле не є небезпечним для життя чоловіки захворюванням, проте тривале його перебіг може призвести до виникнення безпліддя. У яєчках чоловіки, як відомо, під впливом певних гормонів здійснюється дозрівання і розвиток сперматозоїдів. Будь-яка їх патологія, в тому числі утворення венозних вузлів, веде до порушення сперматогенезу. Тривалий перебіг захворювання призводить до невиліковному безпліддя. При своєчасному хірургічному втручанні якість сперми звичайно відновлюється через рік після його проведення. Однак прогноз варикоцеле в більшості випадків несприятливий. У половини хворих здатність до зачаття навіть після повного лікування захворювання вкрай низька.
Крім безпліддя розширення судин яєчка загрожує розвитком в них запального процесу. Більше того, завжди існує ризик розриву даних судин з подальшим крововиливом в мошонку. У тому випадку, якщо захворювання обумовлено генетично, запобігти його виникнення практично неможливо, зате не складає труднощів уникнути його розвитку. По-перше, слід проходити щорічне обстеження у флеболога або уролога. По-друге, вести правильний спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, неправильного харчування, у разі підозри на наявність захворювань нирок або органів тазу своєчасно звертатися до фахівця.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.