Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Васкуліт

Причини васкуліту

Васкуліт – це захворювання, пов’язане із запаленням стінок кровоносних судин. Виникнути воно може з різноманітних причин і здатне вразити кровоносні судини різного роду і калібру, залежно від чого васкуліти поділяються на такі групи:

  • Артеріїт – запалення артеріальних стінок;
  • Артеріоли – запалення стінок артеріол (дрібних артерій);
  • Капіляри – запалення стінок дрібних з судин – капілярів;
  • Флебіт – запалення венозних стінок.

Системним васкулітом називається така поразка стінок кровоносних судин, в якому беруть участь кілька їхніх видів.

Щоб говорити про причини васкуліту, слід спочатку чітко зрозуміти різницю між первинним васкулітом – автономним захворюванням, що виникають самим по собі, і вторинним васкулітом, який виникає як ускладнення при течії якого іншого захворювання. Якщо говорити про первинний васкуліті, то причини його виникнення в організмі людини до сьогоднішнього дня залишаються невідомі медицині.

Вторинний васкуліт може проявитися внаслідок:

  • різноманітних хронічних або гострих інфекцій як бактеріального, так і вірусного характеру;
  • генетичної схильності конкретного хворого;
  • індивідуальної реакції організму на вакцинацію;
  • контакту організму з біологічними отрутами, що входять до складу лікування деяких захворювань, наприклад, онкологічних;
  • впливу на організм різних хімічних речовин, сироваток;
  • сильного перегріву організму;
  • тривалого впливу на людину низької температури;
  • травм різного походження та локалізації;
  • термічних ушкоджень шкіри, у тому числі і сонячних опіків.

Кожен з цих факторів окремо, а вже тим більше сукупність декількох з них, здатні послужити причиною того, що антигенна структура тканини, і якої складаються кровоносні судини, зміниться. Реакцією організму на таку зміну стане відторгнення, так як він почне розглядати їх як чужорідних речовин і виробляти антитіла для їх знищення. Локалізований або сегментарний васкуліт виникає внаслідок попадання на стінку кровоносної судини збудника інфекції.

Симптоми і ознаки васкуліту

Всі пацієнти з діагнозом системний васкуліт спостерігають подібні симптоми: починається захворювання з гарячкового стану, причому температура не постійно підвищена, а періодично піднімається-падає. Кожен пік її відповідає черговому спалаху нового судинного запалення.

Характерною ознакою васкуліту є також невеликі сліди крововиливів на шкірі, а далі вже зачіпаються суглоби, нервові закінчення і м’язи. Те, які органи постраждають від васкуліту, залежить від того, які судини вражені захворюванням. Так, при ураженні коронарних судин серця, починаються проблеми з серцевим м’язом, внаслідок порушення її харчування, у разі поразки судин у нирках може виникнути нефрит, інфаркт нирки і так далі. Якщо васкуліт розвинувся на тлі артриту, то спершу з’являться спільні ознаки, характерні для запалення, і лише тільки через мінімум місяць і більше розпочнеться власне прояв самої хвороби.

Якщо наслідком системного васкуліту стала поразка суглобів, крім інших, з’являються такі симптоми:

  • болі в суглобах без впливу зовнішніх причин (наприклад, забитих місць);
  • артрит хронічного або тривалого перебігу, симетрично вражає дрібні суглоби кисті без їх деформації;
  • крупносуставний артрит доброякісного перебігу.

Будь системний васкуліт характеризується тривалим перебігом, постійними загостреннями, прогресуванням і складнощами в лікуванні. Прогноз для хворого васкулітом повністю залежить від того, яка форма перебігу захворювання, які внутрішні органи пошкоджені і наскільки великі судинні зміни.

Діагностика системного васкуліту

Діагностується системний васкуліт тим простіше, чим більша кількість систем і органів залучені в патологічний процес, при обов’язково вираженому судинному компоненті, циклічному перебігу і появі прямих чи непрямих ознак підвищеної чутливості.

Поставлений діагноз необхідно підтвердити проведенням лабораторних досліджень, при якому в крові перевіряють наявність алергічних або запальних процесів, а також даними ультразвукового та рентгенологічного досліджень кровоносних судин і внутрішніх органів.

Лікування системного васкуліту

Лікування є строго індивідуальним для кожного хворого і залежить від типу васкуліту, характеру його клінічних проявів. Лікування проводити обов’язково, щоб не допустити незворотного ураження життєво важливих внутрішніх органів, досягти стану ремісії, знизити ризик появи різних загострень, збільшити тривалість життя пацієнта.

При лікуванні васкуліту застосовуються препарати, здатні знизити вироблення великої кількості антитіл і зробити тканини менш чутливими. З цією метою призначаються глюкокортикоїди і цитостатики, здатні запобігти розмноженню клітин і знизити утворення антитіл. Хороші результати при деяких формах васкуліту дає очищення крові методами плазмофареза і гемосорбції.

У разі протікання захворювання в легкій формі, або коли воно знаходиться у фазі ремісії, лікування включає в себе тільки застосування протизапальних нестероїдних препаратів, таких як індометацин, вольтарен. Також в курс лікування включають препарати, які сприяють зменшенню проникності стінок кровоносних судин і зниження згортання крові (запобігають утворенню тромбів).

Профілактика васкуліту

Враховуючи причини, що провокують захворювання, в якості профілактики можна рекомендувати наступне:

  • загартовування організму;
  • усунення негативного впливу забрудненості навколишнього середовища;
  • виняток необгрунтованого вживання медикаментів та призначення щеплень.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.

Consulate information for domestic helper | 健樂護理有限公司 kl home care ltd.