Міжнародна група вчених зіставила результати 522 досліджень за участю понад 116 000 чоловік і дійшла висновку: сучасні антидепресанти дійсно ефективні при боротьбі з великим депресивним розладом. Автори роботи склали список препаратів, які виявилися найбільш дієвими у порівнянні з плацебо та викликали найменше кількість побічних ефектів. Дослідження опубліковане в журналі Lancet.

Автори статті відзначають: людей, що страждають на депресію, не завжди отримують необхідні ліки. Одна з найпоширеніших причин — попередження пацієнтів проти антидепресантів. Результати опитувань показують, що багато хворих на депресію відмовляються приймати препарати, оскільки вважає їх неефективними.

Дослідники вивчили 522 наукові роботи, серед яких були і неопубліковані дані фармацевтичних компаній. Враховувалися дані про 21 популярний препарат, в дослідженнях брали участь 116 477 осіб. Випробування препаратів проводили методом рандомізованого контрольованого підвійного сліпого дослідження — учасників розподіляли за групами потай і від пацієнтів, і від експериментаторів. Автори нової роботи порівнювали результати терапії через 8 нед після завершення курсу препарату або плацебо.

Усі вивчені антидепресанти виявилися більш ефективними, ніж плацебо. Найефективнішим виявився амітриптилін, препарат із групи трициклічних антидепресантів. Він впливає не лише на основні симптоми депресії, але й зменшує тривожність та дратівливість. Більшість найдієвіших препаратів належить до групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) — сьогодні ця група ліків вважається однією з найперспективніших. Проте автори роботи вважають, що кожний препарат зі списку може виявитися корисним, оскільки антидепресанти підбирають з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

У списку засобів, що поєднують ефективність з «м’яким» дією та мінімумом побічних явищ, лідирує агомелатин – препарат, що стимулює мелатонінові рецептори. Іншим виявився СІЗЗС есциталопрам, який використовують не лише при депресії, а й при турбуючих та панічних розладах.

Більш ранні дослідження показали, скільки людей, які страждають на депресію, не отримують потрібну медичну допомогу — лікування за допомогою антидепресантів або психотерапії. За оцінками вчених, в індустріально розвинених країнах відповідну терапію отримує один із шести хворих на депресію, у країнах — один із 27.