Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Вчені пояснили, що змушує людей прокидатися вночі, щоб поїсти

Вчені пояснили, що змушує людей прокидатися вночі, щоб поїсти

Це може бути ознакою розладу харчової поведінки.

Якщо ви зловили собі за нічною обжерливістю один раз, швидше за все, це випадковість. Але якщо візити до холодильника стали регулярними, можливо це симптом.

Чому звичка їсти ночами повинна змусити вас насторожитися

Загалом наш організм чудово знає, що сон і прийом їжі — принципово різні процеси. Тому, коли людина лягає спати, у його крові зростає рівень лептину — гормону, який пригнічує апетит.

Після пробудження він повертається до норми. Зате зростає рівень греліну – цей гормон змушує задуматися про те, чи не час перекусити. Так здоровий людський організм регулює апетит у нормальних умовах.

Іноді можуть траплятися збої. Можливо, вдень ви надто активно тренувалися, і організм потребує енергії. Або перенервували, і мозку потрібна додаткова глюкоза, щоби відновитися. А може, просто випили багато рідини перед сном, і переповнений сечовий міхур раз у раз змушує вас прокидатися.

Загалом, через якусь неординарну ситуацію вам не вистачає калорій, ви не можете до ладу заснути, гормональне налаштування апетиту збоїти — і ви виявляєте собі опівночі біля холодильника.

Однак якщо напади нічного голоду трапляються у вас хоча б кілька разів на тиждень, причина може бути серйознішою.

Вчені стверджують, що нічний режим харчування – штука досить поширена. Найчастіше він зустрічається у людей з ожирінням, а також у тих, хто приймає психоактивні речовини або страждає від психічних розладів.

Приблизно у 1,5% населення нічна обжерливість набуває настільки яскраво вираженої форми, що його класифікують як розлад — синдром нічного переїдання.

Чому люди на регулярній основі прокидаються ночами, щоби перекусити, вчені точно не знають. Проте версії є.

Що тягне вас до холодильника ночами

Ось кілька можливих варіантів.

1. Ви не наїдаєтеся протягом дня

Нейробіолог Ніколь Авена, до чиєї сфери професійних інтересів входять харчування, дієти, харчові залежності, у коментарі виданню Vice розповіла, що нічні прийоми їжі виникають, коли люди починають голодувати — наприклад, сідають на занадто жорстку дієту.

Як правило, це проходить, коли організм пристосовується до харчових обмежень.

2. Це побічний ефект харчового розладу

Вчені виявили, що серед тих, хто є ночами, багато людей з діагностованими розладами харчової поведінки. Так, одне дослідження показало, що 51% пацієнтів з булімією та близько 35% з анорексією схильні до вживання їжі за північ.

У напівсонному стані у людей менше самоконтролю. Тому людина, яка наполегливо уникає їжі протягом дня, вночі цілком може заглянути у холодильник.

3. Ви перехвилювалися або живете у постійному стрес

Тривалий стресс-часта причина переїдань. У тому числі і ночних.

Та ж професор Еллісон виявила, що приблизно три четверті людей, які регулярно їдять уночі, пережили якусь стресову подію. Саме воно порушило їх режим сну і зробило нічні перекушування привабливими.

Інші дані свідчать про те, що люди з депресією чи тривожними розладами більш схильні до нічного переїдання.

По суті, будь-який тип розладу настрою може призвести до того, що людина почне прокидатися і їсти ночами.

4. Це просто спадковість

Якщо хтось із ваших близьких теж час від часу прокидається ночами, щоб зробити набіг на холодильник, можливо, у вас є якийсь загальний ген, що провокує таку поведінку. Проте вчені його ще не вирахували.

Чому шкідливо їсти ночами

Якщо ви піднімаєтесь до холодильника лише епізодично, нічого страшного в цьому немає. Але вісь регулярні нічні перекушування можуть нашкодити здоров’ю.

  • Наївшись уночі, ви, швидше за все, погано поснідаєте. А значить, відчуватимете нестачу енергії у першій половині дня.
  • Нічне травлення порушує сон. Ви будете крутитися в постелі, частіше прокидатися для походів у туалет. В результаті не виспітися і протягом усього дня відчуватимете собі менш трудоспособним, ніж зазвичай.
  • Часті нічні перекушування з часом підвищують рівні “поганого” холестерину та глюкози у крові. Це означає, що підвищується ризик виникнення серцево-судинних проблем, діабету та ожиріння.

Як перестати їсти ночами

Професор психології Келлі Еллісон пропонує один із таких варіантів.

  1. Спробуйте замінити прийом їжі іншим заняттям. Наприклад, помедитуйте, глибоко подихайте, почитайте чи послухайте заспокійливу музыку.
  2. Знайдіть спосіб ускладнити доступ до їжі. Замикайте на ніч кухню або холодильник, якщо в ньому є така функція. Або простежте, щоб у вас не було продуктів, які можна їсти одразу, без приготування: ковбаси, чіпсів, піци, шоколаду. Щоб щось приготувати, вам доведеться повністю прокинутися, а значить, посилитися самоконтроль і ви зможете відмовитися від ідеї нічного перекушування.

Якщо прості способи не допомагають, має сенс проконсультуватися з лікарем-терапевтом чи психотерапевтом, який спеціалізується на порушеннях харчової поведінки. Можливо, у вашому випадку йдеться про якийсь збій у роботі організму, і важливо якомога раніше його діагностувати.

Чого робити точно не треба, то це приймати на ніч безрецептурні біодобавки для покращення сну, наприклад мелатонін. Такі препарати справді допомагають заснути. Але вночі ви прокинетеся сонним і зовсім розслабленим. А значить, ще гірше контролюватимете собі.

womanlife.kyiv.ua

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!

ుఖ్యాంశాలు.