У млекопитаючих, до яких по праву можна віднести також людину, циркадні ритми (біологічні годинники) «керувати» у більшості клітин і тканин організує, і в цілому визначають добові ритми нашої фізіології, у тому числі – сну та обміну речовин. Дослідники зі США виявили новий механізм, від якого залежить те, як наші біологічні часи будуть реагувати на зміни в довкіллі.

Їхнє відкриття, яке було опубліковано в журналі Current Biology, може забезпечити рішення для полегшення негативних наслідків роботи зі змінним графіком – хронічного зсуву та порушень суткового ритму. Результати роботи команди науково-дослідницької групи Університету Манчестера показують, що фермент казеїнкіназу 1epsilon (CK1epsilon) керує тим, як легко біологічні часи організму можуть «скинути» сигнали довкілля, у тому числі і такі, як світло і температури.

Це дослідження проводилося командою вчених з Університету Манчестера у співпраці з експертами з компанії Pfizer. Фахівцям експериментально вдалося підтвердити існування механізму, що контролює циркадні ритми ссавців. У ході дослідження, миші, позбавлені CK1epsilon, змогли перейти на новий світловий графік набагато швидше, ніж зазвичай. Дослідницька група також змогла показати, що препарати, що інгібують CK1epsilon, змогли прискорити у мішей адаптацію до нових умов з мінімумом метаболічних порушень, викликаних зрушенням у розпорядку.

«В основі біологічних годин – складний набір молекул, взаємодія яких забезпечує надійну і точну 24-годинну роботу організму в синхронності з навколишнім середовищем. Порушення у графіку, як було вже доведено, пов’язане із збільшенням частоти та тяжкості багатьох захворювань, включаючи ожиріння та діабет. Але ми сподіваємося за допомогою нашого відкриття нівелювати шкідливі наслідки для нашого здоров’я», – заявив учений Девід Бехтольд, який очолював дослідження.