Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Відкрита артеріальна протока

Відкрита артеріальна протока

Відкрита артеріальна протока

Відкрита артеріальна протока (ВАП) – це персистирование фетального повідомлення (артеріальної протоки) між аортою і легеневою артерією після народження, що призводить до скиду крові зліва направо. Симптоми можуть включати гіпотрофію, порушення харчування, тахікардію і тахіпное. Часто вислуховується тривалий «машинний» шум під 11-111 міжребер’ї зліва від грудини. Діагноз грунтується на ехокардіографії. Можна призначити індометацин з або без обмеження надходження рідини у недоношених дітей зі значним скиданням крові, це лікування не застосовується у доношених дітей з О АП. При персистуванні повідомлення показана корекція вади хірургічно або при катетеризації. Профілактику ендокардиту рекомендовано проводити до і протягом 6-12 місяців після корекції.

Відкрита артеріальна протока (ВАП) становить 5-10% всіх вроджених вад серця; ставлення хлопчиків до дівчаток становить 1:3. ОАП дуже часто зустрічається у недоношених новонароджених (у 45% з масою тіла при народженні менше 1750 г; приблизно у 80% при масі тіла менше 1200 г). ОАП з великим діаметром протоки призводить до розвитку серцевої недостатності (СН) у 15% недоношених новонароджених з масою тіла при народженні менше 1750 г і у 40-50% з масою тіла при народженні менше 1500.

Артеріальна протока

Артеріальна протока – це існуюче в нормі повідомлення між аортою і легеневою артерією; він необхідний для забезпечення кровообігу у плода. При народженні підвищення РаО2 і зниження концентрації простагландинів викликає закриття артеріальної протоки, зазвичай протягом перших 10-15 годин життя. Якщо цього не відбувається, в результаті формується ОАП (рис. 287-5).

Фізіологічні наслідки залежать від діаметра протоки. При вузькому протоці, як правило, симптоми відсутні. При широкому (і короткому) артеріальному протоці розвивається великий ліво-правий скид крові. З плином часу при великому шунті розвивається гіпертензія в легеневій артерії і підвищується судинний опір судин легенів, що в кінцевому підсумку веде до розвитку синдрому Ейзенменгера.

Симптоми і ознаки

Клінічні прояви залежать від ширини ОАП і терміну гестації до моменту пологів. У дітей з невеликим ОАП клінічні прояви зазвичай відсутні; у грудних дітей з широким ОАП розвиваються симптоми СН (наприклад, гіпотрофія, порушення харчування, тахіпное, задишка при годуванні, тахікардія). У недоношених новонароджених клінічні прояви можуть включати дихальну недостатність, апное або інші серйозні ускладнення (наприклад, некротичний ентероколіт). Ознаки СН у недоношених дітей розвиваються раніше, ніж у доношених, і можуть бути більш важкими.

У більшості дітей з вузьким ОАП зміни тонів серця при аускультації і з боку периферичного пульсу відсутні. Тривалий «машинний» шум 1-3/6 ° найкраще вислуховується в II міжребер’ї зліва від грудини.

У доношених новонароджених з широким ОАП відзначається високий або швидкий пульс, з високим пульсовим тиском. Характерна наявність тривалого «машинного» шуму 1-3/6 °. При розвитку СН може вислуховуватися ритм галопу.

У недоношених дітей з широким артеріальною протокою відзначається високий пульс і посилений серцевий поштовх. Шум вислуховується в області легеневої артерії; він може бути тривалим, систолічним з коротким діастолічним компонентом або тільки систолічним. У деяких дітей грудного віку шум не вислуховується.

Діагноз

Діагноз припускають на підставі клінічних даних, з урахуванням рентгенографії органів грудної клітини та ЕКГ, точний діагноз встановлюють при ехокардіографії з кольоровий доплер-кардіографи .

Якщо артеріальна протока вузький, зміни на рентгено-грамі та ЕКГ зазвичай відсутні. Якщо скидання крові значний, на рентгенограмі відзначається розширення лівого передсердя, лівого шлуночка і висхідної аорти, а також посилення легеневого малюнка; на ЕКГ може відзначатися гіпертрофія лівого шлуночка. Катетеризація серця, як правило, не відображено.

Лікування

У недоношених новонароджених з респіраторними порушеннями іноді можливе закриття ОАП при призначенні інгібіторів синтезу простагландинів [наприклад, індометацин (дози див табл. 287-4) в /в кожні 12 годин, всього 3 дози; або ібупрофен по 10 мг /кг всередину, потім 2 дози по 5 мг /кг з інтервалом 24 години] з або без обмеженням рідини. Якщо це лікування неефективно, показана хірургічна перев’язка протоки лігатурами.

У доношених новонароджених індометацин зазвичай неефективний. При широкому артеріальному протоці хірургічна перев’язка і поділ, як правило, проводяться елективних у віці від 6 місяців до 3 років.

При розвитку СН операцію можна виконати раніше після консервативного лікування СН. Нехірургічним методом вибору для закриття ОАП є використання різноманітних пристроїв при катетеризації (Percutaneous coil occlusion, Amplatzer duct occluder, Rashkind umbrella device). Ці методики стали методом вибору при лікуванні дітей старше 1 року. Прогноз після закриття ОАП чудовий.

До і протягом 6-12 місяців після хірургічного або при катетеризації закриття протоки всім пацієнтам потрібне проведення профіКТВК ендокардиту (див. табл. 77-4 на стор 954) перед стоматологічними або хірургічними маніпуляціями. За наявності залишкового шунта пацієнтам потрібно проводити профілактику невизначено довго.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.

That’s correct ! a free alientech kess v3 when you start your own remapping business with remap uk.