Вводити повсюдно амбулаторну хірургію- одна з ідей, закладених у “Концепції нової системи охорони здоров’я”. Як це може виглядати на практиці і що принесе пацієнтам?

Хірургія одного дня” в Україні вже прижилася: здебільшого у приватних клініках. Тепер же поступово перекочовує до державних лікарень: провели тобі за пару годин хірургічне втручання, відлежався день у зручній палаті- і додому! Комфортно, вважають прихильники методу. Вдома, як то кажуть, і стіни лікують. Тим більше в багато стацiонарів все одно все доводиться приносити саме необхідне- ліки, постіль, їжу. Ділові люди радіють: не треба гаяти годину на болячки.

А чи є гарантія, що будуть виписувати в бодрому стані? – обурюються супротивники нововведення. Доліковуватися ж доведеться вдома, перекласти тягар догляду на плечі своїх близьких, розвантаживши при цьому медперсонал.

– Сама по собі “хірургія одного дня” гарна там, де за гроші можна отримати чудовий сервіс, реабілітаційні заняття. За добу відновлюєшся краще, ніж за тиждень. Мені видаляли апендицит так у приватній клініці, – розповіла киянка Наталя Клименко.

– Все залежить від практичної реалізації реформ, – вважає хірург Максим Столярчук. – “Хірургія одного дня” – крок до європейського рівня медицини. Одні з важливих моментів- високоякісна діагностика до і після операції, сучасне обладнання, нові методи реабілітації. Інша справа, насторожує, що про це говорять на тлі скорочення лікарняних ліжок, стаціонарів. Навіть у неврології, пульмонології, гематології ратують за скорочення термінів перебування в лікарні, хоча йдеться про захворювання, які швидко не лікуються і вимагають регулярної медичної допомоги.

“Плюси” амбулаторних операцій

Планової операції довго чекати не доведеться

Якщо хірургічні втручання “поставлені на потік”, пацієнтам не доводиться записуватися за місяць на операцію, пересилувати біль, чекаючи своєї черги. Крім того, завдяки прискоренню процесу зменшиться ризик розвитку ускладнень. Наприклад, каміння у жовчному міхурі можна швидко удалити через невеликий прокол. Якщо ж чекати, то вони можуть почати “виходити” – тоді показано лише важку порожнинну операцію.

Відновлення йде швидше у звичних домашніх умовах

Чоловік швидше повертається до звичного способу життя, до сім’ї. Зазвичай через кілька днів вона вже готова працювати.

Немає настрою на тривалу хворобу

Медики впевнені, що психологічно пацієнт переносити набагато легше короткочасне перебування у клініці. Так він вірить, що його стан не викликає побоювань, не відчуває себе “хворим”, як це трапляється при традиційній госпіталізації. Доведено, що позитивний настрій сприяє більш швидкому одужанню.

Обстеження, операцію та реабілітацію контролює один лікар

Усі необхідні аналізи роблять у клініці швидко, не розтягуючи на тиждень, адже пацієнта одразу ж готують до операції. І підготовку до неї, і післяопераційне ведення пацієнта в ті часи, коли він буде в клініці, здійснює один хірург.

Виключень ризик інфікуватися в лікарні

Так звані внутрішньогоспітальні інфекції-біч більшості хірургічних відділень. Різні синегнойні палички, стафілококи та стрептококки викликають ускладнення у шкірного тридцятого хворого. При “хірургії одного дня” ризик зменшується, адже контактів з іншими хворими менше (стаціонари не перевантажені) і тривають вони набагато коротше.

“Мінусі” швидкої медицини

Ризик опинитися вдома з незадовільним самопочуттям

У всьому світі все частіше у літніх людей виявляють нетипові реакції у післяопераційному періоді. Чи здатний хворий до самообслуговування, західні медики радять визначати, спираючись на слова пацієнтів, навіть якщо аналізи в нормі. А в нас на таке ставлення поки що сподіватися не доводиться. Розраховувати на догляд рідних? Але медперсонал хоча б навчали, які симптоми не пропустити, а членам сім’ї доведеться освоювати все самим, закинувши роботу та справи.

Відповідальність за стан здоров’я лягає на хворого

Якщо людина вже не в стінах госпіталю, складніше довести, чи викликані його проблеми пропущеним ускладненням, лікарською помилкою або порушенням режиму. А ще пацієнтів треба готувати набагато серйозніше, ніж зараз, до автономного післяопераційного періоду. Поки що після стандартної госпіталізації хворі не знають, що робити далі. І чують на прийомі грізне: неправильно доглядали за раною, вживали заборонені після операції препарати (гормони, аспірин, деякі гомеопатичні засоби та трави).

Бідняки можуть залишитися без лікарняного харчування та знеболюючого

Старим за межею бідності часто не вистачає пенсії ні на ліки, ні на їжу. У лікарні їх худо-бідно кормили та кололи анальгін. Без цього стати на ноги їм буде важче. А післяопераційне харчування – це свого роду ліки. Щоб рани гоїлися, організму потрібен будівельний матеріал-білок.

Ризик пропустити ускладнення

Після амбулаторних операцій ускладнень менше, але 1%, що страждають на них клієнтів від цього не легше. Інфекція рани проявляється зазвичай на 3-4 день. Деякі симптоми може розпізнати лише фахівець. Навіть сімейного лікаря, а тим більше хворому навряд чи здасться грізною наполеглива гикавка. Адже вона може бути ознакою післяопераційного перитоніту, і діяти в цьому випадку треба негайно.

Відділення “хірургії одного дня” від лікарень небезпечно, а об’єднання- неудобно

Центри хірургії одного дня влаштовані так, щоб якнайшвидше провести за конвеєром медпослуг шкірного хворого. Якщо подібні відділення просто відкрити у лікарнях, всі сили медиків та персоналу будуть йти на “довгострокових” тяжких пацієнтів. А “одноденні” отримають мінімум.

Якщо ж масово відкривати такі центри окремо, їх треба оснастити дорогою апаратурою, а також облаштувати відділення реанімації – хай потреба в ньому мінімальна, але що робити, якщо у клієнта станеться, скажімо, анафілактичний шок?