Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Внутрішньопротокова папілома молочної залози

Внутрішньопротокова папілома молочної залози

Внутрішньопротокова папілома молочної залози – інтрадуктальна папілярна пухлина, що розвивається в чумацькому протоці. Наявність внутрішньопротокової папіломи супроводжується рясними виділеннями з соска молочного, жовтувато-зеленого або коричневого кольору. Діагностика внутрішньопротокової папіломи молочної залози включає проведення дуктографії, мамографії, УЗД, цитологічного дослідження виділень. Лікування внутрішньопротокової папіломи молочної залози – оперативне, включає секторальну резекцію молочної залози.

Загальні відомості

Внутрішньопротокові папіломи (папілярні цистаденоми, цистаденопапіломи) являють собою доброякісні сосочкоподібні вирости, що виникають з епітелію проток молочної залози. Вони можуть розвиватися у будь-якому віці – від пубертатного періоду до постменопаузи. Частота виявлення цистаденопапілом у мамології становить близько 10% серед загальної кількості пухлиноподібних захворювань молочної залози.

Макроскопічно внутрішньопротокова папілома молочної залози нагадує кістозну освіту із сосчкоподібними розростаннями. Папіломи легко травмуються, а кров’яниста рідина, що виділяється при цьому, потрапляє у вивідні протоки і виділяється назовні з соска. В області пухлини можливі крововиливи та некрози; озлоякісності частіше піддаються множинні внутрішньопротокові папіломи молочної залози.

Внутрішньопротокова папілома молочної залози

Причини

Визначальним фактором, що веде до розвитку внутрішньопротокових папілом, вважається гормональний дисбаланс. Розвиток внутрішньопротокової папіломи молочної залози може провокуватися будь-якими змінами гормонального гомеостазу: дисфункцією яєчників, оофоритами, аднекситами, абортами, ожирінням, стресами і т.д. У меншій мірі розвитку новоутворень грудей схильні пацієнтки, які мають дітей, які годували грудьми, що використовують гормональну контрацепцію.

Як правило, папілярні цистаденоми розвиваються на тлі наявної фіброзно-кістозної (вузлової або дифузної) мастопатії. В результаті мастопатії відбувається локальне розширення проток молочної залози, в яких виникають сосочкові розростання. У пацієнток із внутрішньопротоковою папіломою молочної залози нерідко простежується сімейна історія пухлинних уражень молочних залоз злоякісної чи доброякісної природи.

Класифікація

Папілярні цистаденоми молочної залози можуть розвиватися у будь-якому відділі протокової системи – від соска до термінальних протоково-часткових структурних одиниць. На підставі локалізації виділяють центральні папіломи, розташовані в області ареоли, та периферичні.

Інтрадуктальні папіломи можуть бути одиночними (солітарними) та множинними; їх розміри варіюють від кількох міліметрів до 1-2 см у діаметрі. Солітарні папілярні пухлини частіше локалізуються в субареолярній ділянці; множинні – ближче до периферії залози.

Множинним внутрішньопротоковим папілом молочної залози властива висока потенційна можливість малігнізації. Як правило, з них виникає внутрішньокістозний або внутрішньопротоковий папілярний рак молочної залози.

Симптоми внутрішньопротокової папіломи

До перших клінічних ознак внутрішньопротокової папіломи молочної залози відноситься поява рясних виділень із соска різного характеру. Виділення можуть бути прозорого, білуватого, зеленого, бурого або кров’янистого характеру.

Промацати папілому вдається тоді, коли вона знаходиться в головному протоці. У цьому випадку при пальпації в ділянці ареоли відчувається округлий вузол еластичної консистенції, трохи болючий при натисканні. Здавлювання вузлика супроводжується виділенням із соска кров’янистих крапель та зменшенням пухлини. При розвитку вторинного запалення пухлиноподібний вузол ущільнюється, розвивається набряк оточуючих тканин.

Діагностика

Розпізнавання внутрішньопротокової папіломи молочної залози засноване на клініко-рентгено-цитологічних даних. Досвідчений мамолог може запідозрити наявність папілярної цистаденоми вже під час проведення пальпації молочних залоз. Обов’язковим етапом діагностики є цитологічне дослідження мазка із соска молочної залози. При виявленні в аналізі клітинної атипії показано більш поглиблене обстеження та консультацію мамолога-онколога. Для виключення онкопатології проводиться дослідження онкомаркера раку молочної залози СA 15 – 3.

Серед методів інструментальної верифікації при внутрішньопротоковій папіломі застосовується дуктографія, УЗД молочних залоз, мамографія, МРТ. За допомогою дуктографії (галактографії) – рентгеноконтрастного дослідження проток папіломи визначається як дефект заповнення чумацької протоки. Дуктографія дає точне уявлення про локалізацію та розмір папілярних розростань, що надзвичайно важливо при плануванні оперативного лікування. Перед проведенням дуктографії категорично забороняється масажувати та здавлювати груди, зціджувати молоко.

Проведення УЗД, мамографії та МРТ молочної залози не дозволяє розглянути молочні протоки, але допомагає диференціювати внутрішньопротокову папілому від раку грудей. Також у процесі діагностики необхідно виключити галакторею, що виникає при пролактиномі.

Лікування внутрішньопротокової папіломи молочної залози

Оскільки внутрішньопротокова папілома відноситься до передракових уражень молочної залози, щодо неї показана виключно хірургічна тактика. При папілярній цистаденомі виконується секторальна резекція молочної залози, під час якої видаляються тканини із зміненими протоками. Зазвичай операція виконується через періареолярний розріз, що надалі не впливає на розмір та форму грудей та виключає необхідність проведення маммопластики. При виявленні внутрішньопротокового папілярного раку показана радикальна мастектомія.

Профілактика

Попередити розвиток внутрішньопротокової папіломи молочної залози дозволяє регулярне мамологічне обстеження, своєчасна терапія мастопатії, запальних та дисгормональних порушень жіночої статевої сфери. Для раннього виявлення пухлинних змін рекомендується систематичний самоконтроль, що включає обстеження пальпаторів молочних залоз.

Zo skin health.