Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Волосатий поліп глотки
Волосатий поліп глотки – Доброякісне новоутворення глотки вродженого характеру, що є результатом порушень, що виникають у процесі формування ембріона. Зовні волохатий поліп глотки виглядає як округле утворення на ніжці. Основними симптомами захворювання є порушення дихання, ссання та проковтування їжі. Через виражені дихальні порушення аж до асфіксії новонародженого волохатий поліп глотки зазвичай діагностується в 1-2 добу життя дитини. Для цього потрібний огляд лор-лікаря з проведенням фарингоскопії. При підтвердженні діагнозу проводиться хірургічне лікування – видалення поліпа шляхом перев’язування та перетину його ніжки.
Загальні відомості
Волохатий поліп глотки є найбільш часто зустрічається видом тератоми – доброякісної пухлини, що розвивається внаслідок порушень внутрішньоутробного розвитку зародка. За внутрішньою будовою він являє собою органоїдну тератому, що складається з жирової тканини та тканин усіх зародкових листків (ектодерми, мезодерми та ендодерми). Нерідко мікроскопічне вивчення будови волохатого поліпа виявляє у його складі ділянки хрящової тканини. Зовні волохатий поліп глотки покритий шкірою з розташованими на ній волосками, завдяки яким він і отримав свою назву. Це вроджене утворення розташовується на бічній стінці глотки або в задньому відділі м’якого піднебіння, найчастіше зліва. Статистичні дані говорять про те, що у дівчаток волохатий поліп глотки відзначається значно частіше, ніж у хлопчиків.
Волосатий поліп глотки
Причини виникнення волохатого поліпа глотки
Волохатий поліп глотки є наслідком порушень, що відбуваються при формуванні ембріона. Із цього приводу в сучасній отоларингології існує дві думки. Одні автори вважають, що волохатий поліп глотки формується із залишкових частин зародка одного й того ж плода. Інші автори вказують на те, що волохатий поліп глотки виникає при двоплідній вагітності в результаті грубих порушень ембріогенезу другого плода, внаслідок яких він перестає розвиватися і зберігається в зародковому стані.
Порушення у розвитку ембріона можуть бути спровоковані тератогенними факторами, що впливають на організм жінки у першому триместрі вагітності. До них відносяться: іонізуюче випромінювання, прийом ліків, що мають ембріотоксичну дію, перенесені на ранніх термінах вагітності інфекційні захворювання (краснуха, грип, кір, токсоплазмоз, хламідіоз, мікоплазмоз, цитомегалія).
Симптоми волохатого поліпа глотки
Волосатий поліп глотки, як правило, має круглу форму і розташовується на ніжці. На шкірі, що покриває поліп, знаходяться ніжні пушкові волоски. Досить довга ніжка волохатого поліпа глотки призводить до його закидання в ротову порожнину під час крику і плачу дитини, що ще більше посилює і так утруднене дихання. В результаті волохатий поліп може перекрити дихальні шляхи новонародженого та викликати асфіксію. У отоларингології спостерігалися випадки, коли при переміщенні поліпа в рот, діти використовували його як соску.
У поодиноких випадках волохатий поліп глотки не проявляється яскравою клінічною картиною відразу ж при народженні дитини, а розвивається безсимптомно. При цьому надалі в міру зростання розмірів поліпа у дитини спостерігається утруднене дихання та ссання. Освіта заважає проковтування їжі, що поряд з порушенням ссання призводить до зниженого харчування та відставання в масі тіла. У дітей старшого віку волохатий поліп глотки може проявлятися утрудненням дихання через ніс, нападами ядухи, що супроводжуються ціанозом шкірних покривів. Такі діти схильні до частих простудних захворювань та ГРВІ.
Поряд з ангіомою, фібромою, ліпомою, невриномою, папіломою та ін. волохатий поліп відноситься до доброякісних пухлин глотки. Він характеризується, зазвичай, повільним зростанням, оскільки складається з добре диференційованих зрілих тканин. Однак будь-яка з тканин, що входять до складу волосяного поліпа, може стати джерелом його злоякісної трансформації.
Діагностика волохатого поліпа глотки
Зазвичай волохатий поліп глотки діагностується неонатологом пологового будинку в перші ж дні життя дитини. Якщо поліп має довгу ніжку і виходить у порожнину рота при різкому вдиху або крику новонародженого, то він може бути помітний зовні. Виявлене під час огляду ротоглотки утворення, що перешкоджає нормальному диханню дитини, є показанням до консультації отоларинголога та проведення фарингоскопії. Характерний вид поліпа, що добре проглядається в ході фарингоскопії, у вигляді округлого новоутворення, покритого пушковими волосками, як правило, не залишає жодних сумнівів у правильності діагнозу.
Точне підтвердження діагнозу може дати гістологічне дослідження, яке проводиться після видалення поліпа. Мікроскопічне вивчення матеріалу визначає наявність у препараті елементів всіх зародкових листків, жирової та хрящової тканин.
Лікування волохатого поліпа глотки
Оскільки волохатий поліп глотки призводить до значних дихальних порушень, то при його діагностиці рекомендовано проведення хірургічного лікування. Операцію не бажано відкладати, оскільки будь-якої миті внаслідок повного перекриття дихальних шляхів поліпом може статися асфіксія.
Хірургічне втручання провадиться через рот. Для того, щоб рухи дитини не заважали хірургу, у немовлят та маленьких дітей застосовується загальне знеболювання. В ході операції на підставу ніжки волохатого поліпа глотки накладається лігатура, що перев’язує, і проводиться перетинання ніжки. При цьому сам поліп утримується та виводиться із глотки затискачем. У ході операції кровотечі немає. Післяопераційні рецидиви волохатого поліпа глотки не спостерігаються.
Профілактика волохатого поліпа глотки
Важливе значення у профілактиці виникнення волохатого поліпа глотки та інших ембріональних порушень має адекватне ведення вагітності, при необхідності призначення лікування вагітним з урахуванням протипоказань, попереднє обстеження пари щодо інфекційних захворювань при плануванні вагітності.