Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Вроджений вивих стегна

Вроджений вивих стегна

Вроджений вивих стегнаце вивих головки стегнової кістки з вертлужної западини, зумовлений вродженою неповноцінністю суглоба. Недіагностований у грудному віці вивих стегна проявляється кульгавістю дитини за перших спроб самостійної ходьби. Найбільш ефективно консервативне лікування вродженого вивиху стегна у дітей перших 3-4 місяців життя. За його неефективності чи запізнілої діагностики патології проводяться оперативні втручання. Відсутність своєчасного лікування вродженого вивиху стегна призводить до поступового розвитку коксартрозу та інвалідизації хворого.

Загальні відомості

Дисплазія тазостегнового суглоба та вроджений вивих стегна – різні ступені однієї й тієї ж патології, що виникає внаслідок порушення нормального розвитку тазостегнових суглобів. Вроджений вивих стегна є одними з найпоширеніших вад розвитку. За даними міжнародних дослідників на цю вроджену патологію страждає 1 з 7000 новонароджених. Захворювання вражає дівчат приблизно в 6 разів частіше, ніж хлопчиків. Одностороннє поразка зустрічається 1,5-2 рази частіше за двосторонній.

Дисплазія кульшового суглоба – серйозне захворювання. Сучасна травматологія та ортопедія накопичила досить великий досвід діагностики та лікування цієї патології. Отримані дані свідчать, що за відсутності своєчасного лікування хвороба може призвести до ранньої інвалідизації. Чим раніше починають проводити лікування, тим краще буде результат, тому при найменшій підозрі на вроджений вивих стегна необхідно якнайшвидше показати дитину лікарю-ортопеду.

Вроджений вивих стегна

Класифікація

Виділяють три ступені дисплазії:

  • Дисплазія кульшового суглоба. Суглобова западина, голівка та шийка стегна змінені. Нормальне співвідношення суглобових поверхонь зберігається.
  • Вроджений підвивих стегна. Суглобова западина, голівка та шийка стегна змінені. Співвідношення суглобових поверхонь порушено. Головка стегна зміщена і знаходиться біля зовнішнього краю кульшового суглоба.
  • Вроджений вивих стегна. Суглобова западина, голівка та шийка стегна змінені. Суглобові поверхні роз’єднані. Головка стегна знаходиться вище за суглобову западину і осторонь її.

Симптоми

Тазостегнові суглоби розташовані досить глибоко, покриті м’якими тканинами та потужними м’язами. Безпосереднє дослідження суглобів утруднено, тому патологію виявляють, переважно, виходячи з непрямих ознак.

  • Симптом клацання (симптом Маркса-Ортолані)

Виявляється лише у дітей віком до 2-3 місяців. Малюка укладають на спину, його ніжки згинають, а потім акуратно зводять і розводять. При нестабільному тазостегновому суглобі відбувається вивихання та вправлення стегна, що супроводжується характерним клацанням.

  • Обмеження відведення

Виявляється у дітей до року. Дитину укладають на спину, її ніжки згинають, а потім без зусилля розводять убік. У здорової дитини кут відведення стегна дорівнює 80-90 °. Обмеження відведення може свідчити про дисплазію кульшового суглоба.

Слід враховувати, що у деяких випадках обмеження відведення зумовлено природним підвищенням м’язового тонусу у здорової дитини. У цьому більше діагностичне значення має одностороннє обмеження відведення стегон, яке може бути пов’язані з зміною тонусу м’язів.

  • Укорочення кінцівки

Дитину укладають на спину, її ніжки згинають і притискають до живота. При односторонній дисплазії кульшового суглоба виявляється несиметричність розташування колінних суглобів, викликана укороченням стегна на ураженому боці.

  • Асиметрія шкірних складок

Дитину укладають спочатку на спину, а потім на живіт для огляду пахвинних, сідничних та підколінних складок. У нормі усі складки симетричні. Асиметрія є свідченням уродженої патології.

  • Зовнішня ротація кінцівки

Стопа дитини на стороні поразки вивернута назовні. Симптом краще помітний, коли дитина спить. Необхідно враховувати, що зовнішня ротація кінцівки може виявлятися у здорових дітей.

  • Інші симптоми

У дітей віком від 1 року виявляється порушення ходи («качина хода», кульгавість), недостатність сідничних м’язів (симптом Дюшена-Тренделенбурга) і вище розташування великого рожна.

Діагноз цієї вродженої патології виставляється на підставі рентгенографії, УЗД та МРТ тазостегнового суглоба.

Rg правого кульшового суглоба. Вроджений вивих стегна. Головка стегнової кістки (червона стрілка) ремодельована, сплощена, краніально зміщена. Вертлужна западина (синя стрілка) недорозвинена.

Ускладнення

Якщо патологію не лікувати в ранньому віці, результатом дисплазії стане ранній диспластичний коксартроз (у віці 25-30 років), що супроводжується болями, обмеженням рухливості суглоба та поступово призводить до інвалідизації хворого. При не вилікуваному підвивиху стегна кульгавість і біль у суглобі з’являються вже у віці 3-5 років, при вродженому вивиху стегна біль і кульгавість виникають відразу після початку ходьби.

Лікування вродженого вивиху стегна

  • Консервативна терапія

За своєчасного початку лікування застосовується консервативна терапія. Використовується спеціальна індивідуально підібрана шина, що дозволяє утримувати ніжки дитини відведеними та зігнутими в тазостегнових та колінних суглобах. Своєчасне зіставлення головки стегна з вертлужною западиною створює нормальні умови для правильного розвитку суглоба. Чим раніше починається лікування, тим кращих результатів вдається досягти.

Найкраще, якщо лікування починається у перші дні життя малюка. Початок лікування дисплазії кульшового суглоба вважається своєчасним, якщо дитині ще не виповнилося 3 місяці. У решті випадків лікування прийнято вважати запізнілим. Тим не менш, у певних ситуаціях консервативна терапія досить ефективна і при лікуванні дітей віком від 1 року.

  • Оперативне лікування

Найкращі результати при хірургічному лікуванні цієї патології досягаються, якщо дитина була прооперована у віці до 5 років. Надалі, чим старша дитина, тим меншого ефекту варто очікувати від операції.

Операції при вродженому вивиху стегна можуть бути внутрішньосуглобовими та позасуглобовими. Дітям, які не досягли підліткового віку, проводять внутрішньосуглобові втручання. У процесі операції поглиблюють вертлужну западину. Підліткам та дорослим показані позасуглобові операції, суть яких полягає у створенні даху вертлужної западини. Ендопротезування кульшового суглоба проводиться у важких і пізно діагностованих випадках вродженого вивиху стегна з вираженим порушенням функції суглоба.

Schaffung von arbeitsplätzen für lokale pi network user. Direct hire fdh.