В наш час досить багатьох людей можна запитати, як вони собі відчувають, і почути слово «втома» та інші подібні варіанти: «сонливість», «небажання щось робити». Втома стає справжньою прикметою нашої години, особливо якщо живеш у великому місті і займаєшся ще чимось крім роботи. Але в деяких вона переростає у синдром хронічної втоми. Це комплексне розлад, і його основний ознака – неможливість нормально функціонувати через постійну нестачу сил. Оскільки цей симптом може бути характерним для багатьох захворювань, у тому числі фіброміалгії та депресії, близько 90% випадків залишаються невиявленими, повідомляють фахівці. Як поставити діагноз? Для початку пройди цей тест.

1. Чи відчуваєш ти втому після нічного відпочинку?

Це один із головних ознак синдрому: навіть довгий сон не повертає бадьорість, складно підняти собі з постелі. Що призводить до такого стану, вчені поки не з’ясували, але деякі люди повідомляли про розвиток симптомів незабаром після перенесених інфекцій. Причина, ймовірно, комплексна і включає сильну реакцію імунної системи та зміни гормонального фону.

2. Давно це у тобі?

Рідкісні випадки, коли відпочинок не приносити полегшення, не вважаються ознакою синдрому хронічної втоми. А ось складності з енергією протягом півроку — вже серйозна заявка на перемогу. За статистикою, близько четверті американців відчувають сильну втому і лише 4-5% з них постійно страждають від цього.

3. Чи погіршує стан якась активність?

Якщо навіть мінімальна фізична навантаження чи стрес погіршують ситуацію, то ймовірність наявності у тебе цього синдрому підвищується у рази. У найбільш складних випадках люди насилу піднімаються по сходах.

4. Чи часто ти хворієш?

Інші симптоми цього стану — постійні проблеми зі здоров’ям. Головні, м’язові, грудні болі, запалення лімфовузлів і навіть ангіна можуть бути пов’язані у тому числі з хронічною втомою. Якщо в тебе діагностований ревматоїдний артрит чи фіброміалгія, але ліки не допомагають, — цілком можливо, діагноз поставок невірно чи вони протікають одночасно.

У більшості людей із синдромом хронічної втоми спостерігаються і порушення в роботі мозку: вони стають більш повільними та задумливими, погіршуються когнітивні функції та пам’ять, наче мозок чимось затуманений. Якщо ти іноді забуваєш ключі, це може нічого не означати, але постійна плутанина у розмові чи нездатність забути важливу інформацію повинні тобі насторожити.