Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Вугрі
Причини
Вугрі на обличчі – річ неприємна, як з точки зору хворобливих відчуттів, так і з чисто естетичної точки зору. Особливі неприємності вони доставляють в підлітковому віці: саме період статевого дозрівання – час, коли ризик появи прищів і вугрів на обличчі найбільш великий. Суть вугрів на обличчі або, як вони називаються професійно, акне полягає в наступному: ми маємо справу з запаленням сальних залоз, протоки яких закупорюються, і сало не має можливості вийти на поверхню. У результаті на місці запалення з’являються вугри або прищі. Такі вугри можуть бути поверхневими, які рубців після загоєння не залишають, і глибокими, при яких запалення зачіпає і глибокі тканини. Глибокі прищі гнійної голівки не мають, гній не має можливості вийти назовні.
Такі вугри можуть з’являтися не тільки на обличчі – зазвичай вони покривають спину, шию, навіть зону декольте.
З яких причин з’являються вугрі на обличчі?
Це може статися через вікових гормональних змін в організмі, коли сальні залози збільшуються через підвищення рівня андрогенів або чоловічих статевих гормонів, у зв’язку з чим секреція посилюється.
Поява вугрів може бути пов’язано з діяльністю бактерії Propionibacterium acnes, саме на честь цієї бактерії вугри на обличчі отримали назву акне.
Спровокувати вугрі можуть також порушення в роботі кишечника, хвороби печінки, а також схильність до прищів на генетичному рівні.
У більшій чи меншій мірі вугри з’являються у кожної людини, особливо в період статевого дозрівання, а у жінок напередодні менструацій. Однак, виявлено ряд факторів, які можуть спровокувати загострення вугрів. Наприклад, передменструальні висипання можуть загостритися через те, що протоки сальних залоз набрякають, так як відбувається затримка рідини в організмі.
Неправильне харчування також може викликати загострення висипання вугрів на обличчі, зокрема, вживання таких продуктів, як кава, горіхи, газована вода або шоколад.
Несприятливо впливає на вугри і забруднена зовнішнє середовище – постійне перебування в загазованому середовищі або подвергание шкіри забруднення технічним маслами, пилом, дьогтем.
Серйозне загострення висипання вугрів на обличчі може викликати зловживання гормональними препаратами.
Діагностика та лікування
Зазвичай для того, щоб діагностувати вугрові висипання, достатньо простого огляду, але для виявлення причин висипання проводяться спеціальні аналізи – на гормони. Здають такі аналізи на п’ятий-сьомий день з початку менструального циклу, при цьому натщесерце, а чоловікам слід здавати аналізи з ранку, бажано до 10-00.
Крім того, беруть натще біохімічний аналіз крові в такий же період, якщо є підстави підозрювати печінкові захворювання. Крім того, беруть аналіз на дисбактеріоз, на патогенну флору, клінічний крові та інші, залежно від показань.
Після проходження комплексного обстеження, яке дозволить виявити причини вугрової висипки, можна призначати лікування, так як воно багато в чому залежить саме від причин.
Важливо пам’ятати, що ні зривати, ні видавлювати прищі не можна – це тільки погіршує стан хворого.
Зазвичай для зовнішнього застосування прописують спеціальні препарати, що зменшують запалення і очищають пори, тобто володіють себорегулирующим дією. Крім основного дії, такі препарати гальмують розвиток і розмноження мікрофлори, зволожують шкіру, а також усувають її лущення. До таких препаратів належать крему Зінеріт, Скинорен, Регецін, Діфферін і подібні.
При важких формах вугрової висипки пацієнтові призначається прийом антибіотиків і изотретиноин.
Будь-якому лікуванню вугрової висипки повинен супроводжувати прийом комплексів вітамінів, що включають цинк, а також магній, кальцій, фосфор, калій, селен, хром, вітамін групи В, С, Е.
Більшість підлітків, які зіткнулися з цією проблемою, шукають спосіб позбутися прищів швидко і ефективно. Якщо врахувати, що головне в лікуванні прищів – це усунення першопричини, то будь-який подібний спосіб буде лише поверхневим симптоматичним лікуванням. Тому не варто дуже вже довіряти рекламі чудодійних лосьйонів, здатних позбавити вас від прищів за одну ніч. Миттєвий ефект може не тільки не зупинити проблему, а й породити набагато серйозніші ускладнення.
При незначному висипанні вугрів використовують косметичні процедури, наприклад, пілінг і глибоке очищення шкіри, а також змащують шкіру обличчя антибактеріальними препаратами типу «Зінеріт». Проте слід розуміти, що будь-які косметичні процедури не можна починати, поки не стихне запалення, інакше вони можуть тільки погіршити ситуацію.
Під час лікування слід дотримуватися особливого режиму харчування, виключивши з раціону всі жирні, копчені, гострі страви, а також регулярно приймати полівітамінні препарати.
Важливо оберігати шкіру від ультрафіолету і надмірного висушування.
Прогноз на лікування вугрів на обличчі, як правило, сприятливий, проте це залежить від того, наскільки відповідально до лікування підходить пацієнт, наскільки він дотримується всіх вимог лікаря.
Профілактика
Оскільки поява вугрів на обличчі не завжди пов’язане з гормональним збоєм в організмі, то кожна людина, якою б мірою він не був схильний до виникнення акне, може вжити низку профілактичних заходів, щоб не допустити їх появи. Так, наприклад, слід уважно ставитися до того, наскільки ваш раціон багатий їжею, стимулюючої салоотделение. Це жирна їжа, смажена і гостра, копчена і солона.
Крім того, не слід користуватися надмірно косметичними засобами, особливо тональними кремами і пудрами, масками для обличчя, якщо ваша шкіра схильна до запалення. Косметичні засоби забивають пори шкіри, в результаті чого провокують масове виникнення вугрів.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.