SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Випадання волосся

Випадання волосся – фізіологічний чи патологічний процес втрати волосся. Патологічне випадання волосся призводить до їх рівномірного порідіння, часткової або повної відсутності на обмежених ділянках або тотального облисіння. Причинами випадання волосся можуть бути нестача вітамінів і мікроелементів, побічна дія ліків, гормональні та інфекційні захворювання, стрес, спадковість, неправильний догляд за волоссям. Часто усунення цих причин призводить до відновлення волосяного покриву.

Загальні відомості

Випадання волосся є природним процесом. Щодня людина втрачає від шістдесяти до ста волосся. У нормі кількість волосся, що знову виросло і випало, знаходиться на одному рівні, але при деяких станах кількість волосся, що випало, збільшується. Якщо випадання волосся набуває тотального характеру, то це може призвести до облисіння.

Середня тривалість життя волосся близько семи років, на першому етапі він є гарматним, потім переходить у фазу активного росту, яка триває від 2 до 7 років. Після чого настає катагенова фаза, тобто фаза підготовки до випадання тривалістю 2-4 тижні. І, нарешті, фаза випадання волосся становить 3-4 місяці, залежно від глибини залягання фолікула. Тому, якщо спостерігається випадання волосся, що перевищує природну втрату, причину слід шукати трьома місяцями раніше.

Причини та клінічні прояви випадіння волосся

Причини облисіння та випадання волосся різні, хоча в результаті обох станів людина втрачає значну кількість волосся. Однією з найпоширеніших причин випадання волосся є нестача заліза в організмі. Жінки, через природну щомісячну крововтрату під час менструацій часто страждають на залізодефіцитні анемії, перші клінічні прояви яких спостерігаються якраз з боку шкіри, нігтів і волосся. Інтенсивні фізичні навантаження, незбалансоване харчування та жорсткі дієти можуть призвести до розвитку анемій. При цьому волосся стає тьмяним, сухим і ламким, за відсутності антианемічної терапії процес випадання волосся лише посилюється.

Стресові ситуації та порушення вегетативної нервової системи ведуть до звуження судин на шкірі голови. При безперервних стресах судини вже не приходять в норму, що і стає причиною випадання волосся, оскільки харчування волосяного фолікула погіршується.

Хронічні захворювання організму, особливо ті, що протікають із ендокринними порушеннями, часто супроводжуються випаданням волосся. Захворювання щитовидної залози, полікістоз яєчників, пневмонії та сифіліс можуть спровокувати випадання волосся. Тому, незважаючи на те, що проблема носить скоріше естетичний характер, усі пацієнти з подібними симптомами мають проходити комплексне обстеження.

Прийом деяких лікарських засобів викликає побічний вплив у вигляді випадання волосся. Препаратів з такою побічною дією близько сотні, це переважно оральні контрацептиви, антидепресанти, гіпотензивні та стероїдні засоби. Аспірин, з його уявною безневинністю, при постійному прийомі досить часто призводить до випадання волосся.

Засоби для корекції фігури, що містять солі важких металів та селен, не сприяють хорошому стану волосся, а враховуючи, що основний ефект при застосуванні досягається за рахунок проносного результату, порушується всмоктування вітамінів та мікроелементів. Тому випадання волосся в цьому випадку обумовлено як хронічним отруєнням солями важких металів, так і анемією.

Забарвлення волосся, хімічна завивка, сушіння феном при зловживанні може спричинити випадання волосся. Часте носіння перуків, шиньйонів, накладних пасм, а також засоби догляду за волоссям і шкірою голови при неправильному застосуванні ведуть до різних проблем з волоссям.

Нехтування головними уборами в холодну пору року і зловживання кофеїн напоями, що містять, ведуть до постійного спазму судин шкіри голови, що може стати причиною втрати частини волосся. Нерідко пацієнти після пересадки волосся відзначають, що пересаджене волосся починає випадати. Це нормальною реакцією організму, оскільки фолікули, пересаджені нове місце, відчувають стрес і після короткочасного відпочинку зростання волосся відновиться.

Діагностика випадання волосся

Випадання волосся не залишається непоміченим. І якщо алопеція спостерігається в основному у чоловіків, то проблеми з випадінням волосся частіше спостерігаються у жінок. Важлива відмінність алопеції від простого випадання волосся у цьому, що у разі патології волосяного фолікула немає. Тому процес випадання волосся завжди оборотний, незалежно від стадії. При уважному огляді на кінчику волосся можна помітити темний мішечок – це несприятлива ознака. Якщо при потягуванні за пасмо в руках залишається більше п’яти волосся, це свідчить про те, що випадання волосся набагато вище норми.

У деяких випадках випадання волосся у великих, ніж зазвичай, кількостях не пов’язане з будь-якими захворюваннями чи зовнішніми причинами. У періоди гормональної перебудови організму випадання волосся може посилюватися, після чого його стан приходить у норму. До таких періодів відносять постанатальний стан з 3-го по 6-й місяць життя дитини, період статевого дозрівання, післяпологовий період, переривання вагітності та передклімактеричний період.

Для визначення причини випадання волосся потрібна консультація трихолога. Проводять комплексне обстеження, яке включає аналіз крові, вивчення гормонального фону, спектральний аналіз волосся та обстеження з метою виключення алопеції.

Корекція випадання волосся

Стан шкіри, нігтів та волосся відображає внутрішній стан організму, а тому при випаданні волосся необхідно усунути причину. На період лікування скасовуються будь-які агресивні процедури, такі як забарвлення, завивка, сушіння феном. Використання лаків для волосся, мусів та гелів теж не бажано.

Після того, як процес випадання волосся завершиться, фолікулам необхідно деякий час на відновлення, щоб волосся знову почало рости. На етапі втрати волосся корекція спрямована на усунення основної причини, після чого використовують різні види стимуляції росту волосся. Якщо волосся випадає через прийом лікарських препаратів, то при неможливості його відміни, необхідно замінити лікарські речовини на аналогічні, але не мають подібних побічних ефектів.

Корекція залізодефіцитних анемій, лікування супутніх захворювань поряд із покращенням мікроциркуляції шкіри голови дають добрий результат. До ефективних методів корекції випадання волосся, що застосовуються в сучасній трихології, належать масаж шкіри голови та процедури апаратного лікування. Їх ефект заснований на стимуляції росту волосся та зменшенні їх випадання. Мікрострумова терапія дозволяє впливати на фолікули електрикою та водити під шкіру активні речовини. Сила струму при лікувальних фізіопроцедурах вкрай низька, а тому вони не завдають шкоди здоров’ю і не викликають неприємних відчуттів.

Під час вакуумного масажу на шкіру голови накладаються невеликі філіжанки, які створюють пульсуючий вакуум. Цим досягається поліпшення кровопостачання, прискорене пробудження сплячих фолікулів та поліпшення живлення волосся, яке знаходиться у фазі росту. Мезотерапія із введенням під шкіру голови стимулюючих ріст волосся препаратів та лікувальних коктейлів, що покращують мікроциркуляцію тканин, знижують випадання волосся та покращують процеси метаболізму у волосяному фолікулі.

При нормалізації роботи внутрішніх органів та правильному догляді за шкірою голови та волоссям їх випадання припиняється. Найчастіше, знову виросло волосся стає міцніше і сильніше тих, що випали. Якщо ж випадання волосся носить тотальний характер, як наслідок променевої терапії, то волосся після того, як відросте знову, може змінити свою структуру і колір.