Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Вивихи пензля

Вивихи пензля

Вивихи кісток пензля – це усунення суглобових поверхонь кісток кисті відносно один одного внаслідок травматичного пошкодження. Клінічна картина складається з набряку, деформації кисті та різкого болю в області ушкодження. Рухи пензлем неможливі чи різко обмежені. Діагноз встановлюється з урахуванням анамнезу, скарг пацієнта, результатів об’єктивного огляду та рентгенологічного дослідження. Лікування включає закрите або відкрите вправлення вивиху, накладання гіпсової пов’язки. У відновлювальному періоді проводяться фізіопроцедури, масаж та ЛФК.

Загальні відомості

Вивихи кісток пензля становлять 5% від загальної кількості вивихів. Ушкодження класифікують на істинні, перилунарні, періладьевидно-лунарні, перитрехгранно-лунарні, надладовоподібно-перилунарні, надладовоподібно-черезполулунние, вивихи п’ясткових кісток і фаланг пальців. Особливості вивиху пензля визначаються анатомічною будовою суглоба, положенням кисті та напрямом дії сил, що викликають травму.

Причини

Причиною травми зазвичай стає падіння з упором на кисть або прямий удар в область променево-зап’ясткового суглоба. Найчастіше ушкодження виникає у побуті, рідше як этиофактора виступає спортивна чи виробнича травма.

Патанатомія

В утворенні променево-зап’ясткового суглоба беруть участь зверху – суглобові поверхні променевої та ліктьової кісток, знизу – вісім дрібних кісток зап’ястя. Кістки зап’ястя розташовані у два ряди. Певні анатомічні особливості променево-зап’ясткового суглоба зумовлюють вивихи напівмісячної та човноподібної кісток, розташованих у верхньому ряду зап’ястя. Інші кістки зап’ястя вивихаються рідко.

Види вивихів пензля

Справжні вивихи пензля

Спостерігаються рідко. При істинних вивихах кисті суглобові поверхні верхнього ряду кісток зап’ястя разом із пензлем повністю зміщуються стосовно суглобової поверхні променевої кістки. Найчастіше зустрічається повний тильний вивих пензля, рідше – повний долонний. Повні вивихи пензля можуть поєднуватися з переломом променевої кістки та шилоподібних відростків.

Перилунарні вивихи пензля

Складають близько 90% від загальної кількості вивихів пензля. Виникають при падінні з упором на кисть або різке насильницьке розгинання кисті. При перилунарному вивиху кисті контакт між напівмісячною і променевою кісткою зберігається, інші кістки зап’ястя зміщуються до тилу і центру. Перилунарний вивих кисті іноді супроводжується переломами тригранної, човноподібної кісток та шилоподібних відростків.

Периладьєвидно-лунарні вивихи кисті

Півмісячна та човноподібна кістки залишаються на місці. Інші кістки зап’ястя зміщуються до тилу та до центру.

Перитригранно-лунарні вивихи пензля

Зустрічається дуже рідко. Тригранна та човноподібна кістки залишаються на місці. Інші кістки зап’ястя зміщуються до тилу та до центру.

Надлишкоподібно-перилунарні вивихи пензля

Обов’язково поєднуються з переломом човноподібної кістки. При цьому вивиху півмісячна кістка і центральний фрагмент човноподібної кістки зберігають своє розташування. Інші кістки зап’ястя разом з дистальним (розташованим далі від центру) уламком човноподібної кістки зміщуються до тилу.

Чрезладьевидно-черезполулунные вивихи пензля

Супроводжуються переломом напівмісячної та човноподібної кісток. Проксимальні (центральні) уламки кісток у своїй залишаються дома, а дистальні разом із іншими кістками зап’ястя зміщуються до тилу і центру.

Вивихи п’ясткових кісток

П’ястки – короткі трубчасті кістки, що з’єднують зап’ястя з кістками пальців. П’ястки кістки міцно утримуються зв’язками, тому вивихаються дуже рідко. Вивихи п’ясткових кісток практично завжди поєднуються з їхніми переломами. Вправлення п’ясткових кісток проводиться під місцевою анестезією. При неможливості консервативного вправлення використовують хірургічні методики, при нестабільності фіксацію спицями Кіршнера.

Вивихи пальців пензля

Можливі вивихи в міжфалангових суглобах та вивихи в суглобі між п’ястковою кісткою та кісткою основної фаланги пальця. Найчастіше зустрічається вивих першого пальця. Причиною травми стає надмірне розгинання, рідше надмірне згинання пальця. Вивих пальця супроводжується деформацією, набряком та різким болем. Рухи у травмованому суглобі неможливі. Вивих вправляють шляхом тяги за палець. Неможливість вправлення зазвичай обумовлена ​​утиском м’яких тканин. І тут проводиться оперативне вправление.

Симптоми вивихів кисті

Пацієнти пред’являють скарги на різкий біль у сфері ушкодження. Променево-зап’ястковий суглоб і проксимальна частина кисті набряклі, різко болючі. Рухи у суглобі неможливі чи різко обмежені. При істинному вивиху пензля визначається пружний опір пасивним рухам.

Усі тильні вивихи супроводжуються вибуханням на тилі кисті та згинанням пальців. При здавленні серединного нерва виявляється порушення чутливості у зоні іннервації. Остаточний діагноз встановлюється на підставі рентгенограм у двох, а у сумнівних випадках – у трьох проекціях.

Лікування вивихів пензля

Пацієнтам слід, не відкладаючи, звернутися у відділення травматології та ортопедії чи травмопункт. Вправлення свіжих вивихів проводиться лікарем-травматологом під наркозом, місцевою або провідниковою анестезією. Руку пацієнта згинають у ліктьовому суглобі під прямим кутом. Помічник тримає кінцівку в нижній третині плеча. Травматолог тягне передпліччя по осі, а після розтягування суглоба тисне на ділянку вибухання, розташовану на тильній поверхні кисті.

Після вправлення пензель згинають під кутом 40°. Пацієнту накладають гіпсову лонгету від ліктьового суглоба до основи пальців. Через два тижні пензель переводять у нейтральну позицію та знову фіксують на два тижні. Якщо після вправлення визначається нестабільність у суглобі, фіксують спицями Кіршнера. При неможливості закритого вправлення та застарілих вивихах пензля накладають спеціальний дистракційний апарат.

Здавлення серединного нерва є показанням термінового оперативного лікування. Післяопераційний термін фіксації при надчовноподібно-перилунарних вивихах становить 3-4 місяці, при решті вивихів пензля – 4-6 тижнів. Відразу після вправлення вивиху хворому рекомендують рухати суглобами пальців. Після зняття гіпсової лонгети призначають фізіотерапію, масаж та лікувальну гімнастику для розробки променево-зап’ясткового суглоба.

Schaffung von arbeitsplätzen für lokale pi network user. Current status of direct hire.