Визначення терміну вагітності

Головна / unsorted / Визначення терміну вагітності

Для визначення терміну вагітності та пологів мають значення відомості з анамнезу про час останньої менструації та першого ворушіння плода.
.
Мал. 4.21. Потиличне передлежання. Головка над входом до малого таза (пальці обох рук можуть бути підведені під головку). Мал. 4.22. Потиличне передлежання. Головка у вході в малий таз малим сегментом (пальці обох рук, що ковзають головкою, розходяться у напрямку стрілок).
Мал. 4.23. Потиличне передлежання. Головка у вході в малий таз великим сегментом (пальці обох рук, що ковзають головкою, сходяться в напрямку стрілок).

Мал. 4.24. Вислуховування серцевих тонів плода.а – з боку спинки; б – з боку грудної клітки; в – залежно від передлежання плода та його позиції: 1 – перша позиція, передній вид потиличного передлежання, 2 – друга позиція, передній вид потиличного передлежання, 3 – перша позиція, передній вид тазового передлежання, 4 – друга позиція ція, передній вид тазового передлежання.

Про термін вагітності можна судити на підставі обліку часу, що минув з першого дня останньої менструації до моменту, коли визначається термін. Для цього визначають термін овуляції, з яким зазвичай збігається початок вагітності. Для того щоб визначити цей час, лікарю необхідно мати відомості про день очікуваної, але не менструації, що настала. Від першого дня менструації, що очікувалася (не настала), відраховують назад 14—16 днів і таким чином визначають можливий час овуляції.
При визначенні терміну вагітності та пологів враховують час першого ворушіння плода, яке відчувається первородящими з 20-го тижня, тобто. з середини вагітності, що повторно народжують – приблизно на 2 тижні раніше. Перше ворушіння плода – ознака суб’єктивна і значно менш важлива, ніж дата останньої менструації. Жінка нерідко забуває термін першого ворушіння плода або помилково визначає цю дату, взявши за рух плода перистальтику кишечника. Час ворушіння плоду враховується лише як допоміжна ознака.
Для прискорення підрахунку терміну вагітності за менструацією, овуляцією та першим рухом плоду є спеціальні акушерські календарі та лінійки.
Для розпізнавання терміну вагітності та з’ясування дати пологів велике значення мають дані об’єктивного обстеження: визначення величини матки, об’єму живота та висоти дна матки, довжини плода та розмірів головки.
Величина матки та висота її стояння у різні терміни вагітності (рис. 4.25). Наприкінці 1го акушерського місяця вагітності (4 тижні) величина матки досягає приблизно розміру курячого яйця.
Наприкінці 2-го акушерського місяця вагітності (8 тижнів) величина матки приблизно відповідає розмірам гусячого яйця.
Наприкінці 3-го акушерського місяця (12 тижнів) розмір матки досягає величини голівки новонародженого, її асиметрія зникає, матка заповнює верхню частину порожнини тазу, дно її сягає верхнього краю лобкової дуги.
Починаючи з 4-го місяця вагітності, дно матки промацується через черевну стінку, і про термін вагітності судять по висоті стояння дна матки. При цьому слід пам’ятати, що на висоту стояння дна матки можуть впливати розмір плода, надмірна кількість навколоплідних вод, багатоплідність, неправильне положення плода та інші особливості перебігу вагітності. Тому висота стояння дна матки щодо терміну вагітності враховується разом із іншими ознаками (дата останньої менструації, першого ворушіння плоду та інших.).
Наприкінці 4-го акушерського місяця (16 тижнів) дно матки розташовується на середині відстані між лобком та пупком (на 4 поперечних пальця вище симфізу).
Наприкінці 5-го акушерського місяця (20 тижнів) дно матки на 2 поперечні пальці нижче пупка; помітно випинання черевної стінки.
Наприкінці 6-го акушерського місяця (24 тижні) дно матки знаходиться на рівні пупка.
Наприкінці 7-го акушерського місяця (28 тижнів) дно матки визначається на 2—3 пальці вище за пупок.
Наприкінці 8-го акушерського місяця (32 тижні) дно матки стоїть посередині між пупком та мечоподібним відростком. Пупок починає згладжуватись. Ок-ружность живота лише на рівні пупка 80—85 див.
Наприкінці 9-го акушерського місяця (38 тижнів) дно матки піднімається до мечоподібного відростка та реберних дуг – це найвищий рівень стояння дна вагітної матки, коло живота 90 см. Пупок згладжений.
Наприкінці 10-го акушерського місяця (40 тижнів) дно матки опускається рівня, у якому воно було наприкінці 8-го місяця, тобто. до середини відстані між пупком та мечоподібним відростком. Пупок випинається. Коло живота 95-98 см, головка плода опускається, у першовагітних притискається до входу в малий таз або стоїть малим сегментом у вході в малий таз.

Реферати та публікації на інші теми: Аудит Звіту про власний капітал
Інтелектуальні інвестиції
Аудит документального оформлення господарських операцій
Перспективи використання спутникових мереж
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТА ЄТАПИ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ