З яких причин хрускотити челюсть
“Зітхнув і почув клацання. Ще позіхнув – ще клацання. Всім навколо смішно, а я переймаюся. Вдруге одного разу позіхну і залишуся із відкритою челюстю. Буде не до сміху.” Захотілося дізнатися, що хрумкотити і чому?
Хрускіт челюсті більше веселить людей, ніж насторожує. А що такого — симптом минув сам. Але цей хруст може бути ранньою ознакою хвороби і без лікування може закрити рота назавжди.
Як уникнути серйозних ускладнень і що робити за появу хрускоту
Не хотілося б завантажуватися анатомією висково-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Для цього є лікарі. Але якщо у вас є потяг до знання свого організму, то читайте.
СНЩС — єдиний в організмі парний суглоб, що складається з двох суглобових головок і вискових ямок, у яких вони розташовуються. Між головкою та ямкою знаходяться суглобовий диск, синовіальна рідина, оточені зв’язками та м’язами. Коли ви кажете або жуєте, верхня челюсть завжди залишається нерухомою, а відкриття рота забезпечує лише нижню челюсть саме завдяки движенню суглоба та оточуючих нижню челюсть м’язів.
Коли із челюстю все добре, нижня челюсть рухається тихо і ніхто нічого не чує. Якщо ж пошкоджений суглоб, розтягнуті зв’язки, а м’язи спазмовані, при відкриванні рота у суглобі виникають колівання повітря, які створюють клацання та похрускування.
Можна не звертати уваги і чекати, коли це міне чи піти на обстеження.
Які можуть бути ускладнення?
Запальний процес у суглобі може торкнутися вуха або трійчастого нерва. Це погано і дуже болісно. Хто допоможе? Потрібна ціла команда лікарів:
- стоматолог-ортопед;
- ортодонт;
- челюстно-лицьовий хірург.
Не лякайтеся. Просто почніть із відвідування будь-якого з цих фахівців.
Яка потрібна діагностика?
- оцінка прикусу у загіпсованих моделях челюстей у артикуляторі;
- 3D-комп’ютерна томографія;
- МРТ СНЩС.
Лікар допоможе усунути причини хвороби
Серед причин захворювання можуть бути такі явища:
- порушення прикусу;
- відсутність зубів;
- уроджені скелетні деформації. Наприклад, прикус, коли нижні зуби заходять на верхні або, навпаки, дуже глибокий прикус, коли верхні зуби видаються далеко вперед і утворюється глибока щілина між ними та нижніми зубами. У таких випадках зазвичай потрібна ортогнатична операція.
Ортодонт і челюстно-лицьовий хірург виконують комплексне лікування з нормалізації як прикусу, так і асиметрії обличчя.
В Інтернеті можна знайти відео комплексів гімнастики, які допомагають позбутися хрускоту та болю в області СНЩС. Однак не варто робити вправи без попередньої оцінки лікарем стадії захворювання, інакше можна ще більше ушкодити суглоб.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!