Незважаючи на непомітний перебіг, фінал при глаукомі один – людина сліпне. Щоб привернути увагу до цієї проблеми, 6 березня відзначають Всесвітній день боротьби з глаукомою. Адже в цьому випадку зір не підлягає відновленню, бо атрофується зоровий нерв. Близько 5 мільйонів людей щороку поринають у морок через цю хворобу.., передає sutura.org.ua

Втім завдяки найновішим дослідженням виявили фактор, який є ефективною профілактикою глаукоми,

Вчені в США встановили, що ефективною профілактикою розвитку глаукоми може стати вживання води з розведеним у ній витамином В3. Науковці Лабораторії Джексона здійснили серію експериментів з мишами, генетично схильними до глаукоми. Коли гризунам стали давати витамин В3, розведений у воді, стан зору у них помітно покращився.

Говоримо про це з доктором медичних наук, професором завідувачем кафедри офтальмології НМАПО ім. П.Л. Шупика, та кандидатом медичних наук, членом Європейського товариства катаракальних та рефракційних хірургів.

– Насамперед поясність, що таке глаукома і чому люди не помічають, коли вона розвивається?

: — Глаукомою називають комплекс патологічних процесів, які призводять до підвищення внутрішньоочного тиску та атрофії зорового нерва. Ці процеси проходять абсолютно непомітно, доки людина раптово не втрачає зір.

– Невже немає жодних симптомів?

— Людина поступово втрачає гостроту зору, проте чомусь не зважає на це. Згодом порушується периферійний зір, тобто обмежуються зони видимості, а потім, якщо не почати лікування, може настати повна сліпота.

Є певні симптоми, які можуть вказувати на розвиток хвороби. Наприклад, якщо, дивлячись на світло, ви бачите райдужні кола, відчуваєте затуманювання зору, це вказує на розвиток відкритокутової глаукоми.

А від закритокутової глаукоми проявляється періодичними нападами болю в надбрівній ділянці, у висках, відповідній частині голови, які супроводжуються нудотою, рвотою. Ці напади небезпечні тим, що внутрішньоочний тиск підвищується дуже різко, і, якщо вчасно не подати допомогу, людина може втратити зiр навіть протягом кількох годин.

— Поясніть, як може вплинути витамин В3, як виявили вчені в США, на стан зору при глаукомі?

— Вітамін B3, або РР, або нікотинова кислота, входити до складу 300 різних ферментів. Крім участі в енергетичному обміні, впливу на рівень глюкози та холестерину в крові, участі в кровообігу, виробленні травних ферментів, покращенні пам’яті тощо, витамин В3 дуже важливий для зору. Він підтримує функції хрусталіка ока, допомагає адаптуватися зору до слабкого освітлення.

А ще він має протекторну дію щодо зорового нерва. Власне, з цього погляду існує зв’язок між глаукомою і витамином В3. Однак навряд чи він матиме вплив на затримку рідини, адже глаукома характеризується порушенням циркуляції рідини, внаслідок чого вона накопичується в оболонках ока і підвищує тиск.

Проте офтальмологи завжди рекомендують витамини групи В при глаукомі. Американці здійснили прицільне дослідження та ще раз підтвердили його ефект. Вони виявили, що навіть коли очний тиск ставав вищим, організм чинив опір шкідливим для очей змін.

Крім того, вживайте більше продуктів, які містять цей витамин, – це дріжджі, продукти з цілого зерна, нежирна яловичина та субпродукти (печінка, серце та почки), молочні продукти, яйця, гриби, орехи, листові овочі, помідори та бобові.

— Якщо глаукому вже виявлено, чи обов’язкова операція? Чи можна обійтися краплями?

– Що раніше виявлено хворобу, то кращі перспективи. Адекватне лікування може на якусь годину зупинити процес її розвитку та зберегти зiр. Проте глаукома має хронічний перебіг і потребує постійного лікувально-діагностичного спостереження. Сучаснi методи дiагностики та лiкування можуть зупинити розвиток глаукомi та запобігти слiпотi.

Щоб не прогавити недугу, після 40 років слід системно проходити огляд у офтальмолога з вимірюванням очного тиску. У здорового оцi тиск не повинен перевищувати 18 – 22 мiлiметри ртутного столбика. Особливо це стосується людей із цукровим діабетом, сосудовими патологіями, мігренню, схильністю до спазмів судин, курців, а також тих, родичі яких мають глаукому.