Про це повідомляє видання The Motherboard.

Гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ) — це клітковий фільтр між кровоносною та центральною нервною системами, що захищає мозок від проникнення мікробів, токсинів та небезпечних для цього органу факторів імунної системи. Через ГЕБ у мозок проникають лише поживні речовини, а у зворотний бік — виводяться продукти життєдіяльності нервної тканини.

Лікарі з лікарні Університету Саннібрука провели операцію, в ході якої хіміотерапевтичні препарати пройшли через ГЕБ за допомогою ультразвуку. Вони запровадили ліки внутрішньовенно, разом із крихітними бульбашками повітря, а потім змусили бульбашки розширюватися та здуватися у потрібних ділянках мозку. Так медики створили невеликі дірки у мережі клітин ГЕБ — досить широкі для того, щоби ліки не потрапили в мозок. Самі ж бульбашки залишаються у кровеносній системі і зникають за кілька хвилин, доходячи до легенів. Діри у ГЕБ заростають через 8-12 годин.

Якщо подальші експерименти підтверджують ефективність процедури, у лікарів радикально розширюватимуться можливості лікувати захворювання мозку. Поки що (через ГЕБ) їм доводиться давати пацієнтам величезні дози препаратів, сподіваючись на те, що їх частина як дійде до мозку (і погоджуючись з неминучими побічними ефектами).

За словами автора нової технології Куллерво Хінінена (Kullervo Hynynen), близько 98 відсотків молекул, здатних брати участь у лікуванні мозку, нездатні подолати ГЕБ — наприклад, антитіла, прибирають бляшки, пов’язані з хворобою Альцгеймера, або стовбурові клітини, здатні допомогти від інсульту. .

Інші методи обходу ГЕБ відрізняються слабкою ефективністю та опасністю для здоров’я — це насамперед для мікрокатетера крізь череп. Вчені також пропонували використовувати магнітні наночастинки та «троянські молекули», маскуючі антитіла під білки.