Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Задирки на пальцях
Задирки на пальцях – уривок шкіри, ділянка епідермісу, що відшарувався, оточує нігтьову платівку. Крім того, що задирки на пальцях виглядають неестетично, вони завдають дискомфорту, біль, нерідко кровоточать, можуть призвести до розвитку пароніхії. Причинами утворення задирок на пальцях може служити неякісне виконання обрізного манікюру, звичка гризти нігті, дратівлива дія на шкіру рук різних хімічних речовин, гіповітаміноз та ін Видалення задирок на пальцях проводиться за допомогою манікюрних щипчиків або ножиць після попереднього. Для профілактики інфекційних ускладнень рекомендується обробити шкіру навколо нігтя дезінфікуючим засобом.
Загальні відомості
З таким неприємним явищем, як задирки на пальцях, мабуть, хоч одного разу стикався кожен. Задирки – поверхневі надриви шкіри в області кутикули або навколонігтьових валиків. Найчастіше задирки утворюються на пальцях рук, проте можуть зустрічатися і на ногах. За певних умов така проблема може виникати не тільки у жінок, але також у чоловіка та навіть у маленьких дітей. Задирки на пальцях надають рукам неохайного вигляду і роблять їх більш уразливими для проникнення бактеріальної та грибкової інфекції. Щоб не допустити появи задирок на пальцях, необхідно правильно і систематично доглядати за шкірою рук і нігтями.
Причини
Утворенню задирок більшою мірою схильна до чутливої і сухої шкіри рук. У цьому випадку за несприятливих умов шкіра навколо нігтів швидко витончується, втрачає свою еластичність і легко розтріскується або травмується при найменшому впливі. Додатковому огрубінню шкіри сприяє тривалий контакт рук з водою та миючими засобами в побуті, робота з хімічними речовинами без використання захисних рукавичок, пересушування або обвітрювання, особливо в зимову пору року тощо. Ще більш ймовірною поява задирок на пальцях робить відсутність належного щоденного догляду за руками, обкушування нігтів (оніхофагія).
Крім цього задирки на пальцях можуть виникати при механічному травмуванні кутикули під час виконання класичного манікюру або педикюру. Також пошкодження кутикули може бути пов’язане з покриттям нігтів низькоякісними лаками, використанням для нарощування нігтів низькоякісних матеріалів, що містять метилметакрилат. До утворення задирок на пальцях нерідко призводить мимовільний розрив надлишкової, що наростає на нігтьову пластину, кутикули, яка зі зростанням нігтя тягнеться вгору разом з ним.
У деяких випадках причини проблеми криються в різних ендогенних порушеннях: дефіцит мікроелементів, вітамінів А і Е в організмі, дисбактеріозі, порушеннях харчування. Причиною задирок у дітей зазвичай стає звичка смоктати пальці і гризти нігті, механічні мікротравми шкіри рук при грі з піском. Часто задирки виникають у підлітковому віці, у період інтенсивного зростання дитини. Головною причиною задирок на чоловічих пальцях виступає підвищена сухість і грубість шкіри, а також зневага регулярним доглядом.
Мікротравми та порушення цілісності шкіри, що оточує ніготь, можуть служити вхідними воротами для бактеріальної (золотистого стафілокока, стрептокока, синьогнійної палички) або грибкової інфекції (грибів кандида, дерматофітів) та сприяти розвитку пароніхії. Таке ускладнення часто виникає у хворих на цукровий діабет, а також осіб, які часто контактують з водою (посудомийок, домогосподарок, прибиральниць, пралень).
Симптоми
Задирок являє собою ділянку шкіри, що відшарувалася біля нігтьової пластинки. Задирок можуть розташовуватися на бічних шкірних валиках або в області кутикули; бути дрібними чи великими, одиничними чи множинними. Цей дефект шкіри є джерелом постійного дискомфорту та завдає чимало проблем своєму господарю. Задирки на пальцях супроводжуються хворобливістю, нерідко кровоточивістю.
Дрібні уривки шкіри біля нігтів заважають займатися повсякденними справами, чіпляються за білизну та одяг із делікатних тканин. Крім цього, множинні або запалені задирки на пальцях псують зовнішній вигляд рук, роблячи їх неохайними і неохайними, що справляє не сприятливе враження на оточуючих. Самі власники недоглянутих нігтів також часто почуваються некомфортно і намагаються сховати руки, щоб не привертати до них уваги. Категорично неприйнятним варіантом позбавлення від шкірки, що відшарувалась, є спроба обірвати задирок нігтями або відкусити зубами. В цьому випадку рівно видалити шкірний клапоть все одно не вдасться, зате існує ризик додатково травмувати здорові тканини і занести в ранку інфекцію.
Надриви шкіри навколо нігтя несуть у собі серйозний ризик розвитку навколонігтьової панариції (пароніхії). У цьому випадку біля нігтя спочатку виникає почервоніння та припухлість, пульсуючий біль. Поява ділянки розм’якшення та зміна кольору шкіри або нігтя на жовтий свідчить про скупчення гною в піднігтьовому просторі. У деяких випадках пароніхія набуває рецидивуючого перебігу, призводячи до потовщення, зміни кольору, деформації нігтя або його втрати.
Діагностика та лікування задирок на пальцях
У більшості випадків проблема задирок на пальцях не вимагає спеціальної медичної діагностики. Якщо, незважаючи на регулярний догляд за кутикулою, задирки на пальцях виникають знову і знову, необхідно відвідати терапевта або дерматолога та пройти додаткові дослідження (біохімічний аналіз крові, спектральний аналіз на мікроелементи, аналіз калу на дисбактеріоз та ін.). У разі утворення пароніхії може знадобитися бакпосів, що відокремлюється на мікрофлору з визначенням чутливості патогену.
У разі розвитку запалення нігтьового валика слід негайно звернутися до хірурга. У гострому періоді пароніхії пальцю доведеться високе становище, використовуються теплі компреси, пероральні антибіотики. При навколоногтьовому абсцесі, що сформувався, потрібно його розтин і дренування; при піднігтьовому абсцесі – часткове або повне видалення нігтьової пластини.
З метою усунення та профілактики виникнення задирок на пальцях необхідно здійснювати правильний домашніх та салонний догляд за шкірою рук та нігтями. У домашніх умовах рекомендується наступний алгоритм видалення задирки: спочатку шкіру рук необхідно розпарити протягом 10 хвилин у теплій ванночці з додаванням питної соди, солі, гліцерину або кількох крапель будь-якої ефірної олії. Це дозволить розм’якшити шкірний валик та кутикулу. Потім руки слід витерти насухо м’яким рушником і додатково обробити шкіру біля нігтя будь-яким антисептиком. Для обрізання задирки на пальці слід використовувати продезінфіковані інструменти – гострі манікюрні ножиці або спеціальні щипчики з тригранними кінчиками. При зрізанні шкірки ножиці слід тримати паралельно, а щипчики перпендикулярно – це забезпечить щільніше прилягання та низьку лінію зрізу. Після закінчення процедури цю область слід додатково обробити розчином, що дезінфікує.
Для того, щоб отримати професійну пораду та догляд за шкірою навколо нігтів, слід відвідати салон краси. Тут клієнту з проблемою задирок на пальцях може бути запропонована парафінотерапія, пілінг рук та ніг, спа-манікюр та спа-педикюр. Найефективнішим способом позбавлення задирок на пальцях є обрізний манікюр/педикюр, оскільки він передбачає повне видалення кутикули. У деяких випадках ефективний апаратний або комбінований догляд. Для джентльменів пропонуються процедури чоловічого манікюру та чоловічого педикюру, які враховують особливості чоловічої шкіри та нігтів. Догляд за нігтями слід довіряти кваліфікованому майстру, який використовує стерильні інструменти та косметичні засоби високої якості.
Для того, щоб ці заходи були ефективними, необхідно відмовитися від поганої звички гризти нігті, захистити шкіру рук від агресивних впливів (вітер, низькі температури, хімічні речовини, при необхідності користуватися рукавичками тощо). Не зайвим буде профілактичний прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Щоб запобігти повторній появі задирок на пальцях, 1-2 рази на тиждень рекомендується робити ванни для рук і ніг (масляні, содові, з морською сіллю та ін.), щодня використовувати спеціальні пом’якшувальні засоби для кутикули, наносити зволожуючі або поживні креми на основу нігтя.