Первинне звернення пацієнтів із цим захворюванням відбувається зазвичай на ранніх стадіях і саме до амбулаторного хірурга.

Виділяють 5 морфологічних стадій атеросклерозу:

Доліпідна – характеризується підвищенням проникності ендотелію, деструкцією базальної мембрани, деструкцією еластичних та колагенових волокон.
Стадія ліпоїдозу – відбувається очагова інфільтрація інтимі артерій ліпіди.
Стадія ліпосклерозу – в інтимі артерії формується фіброзна бляшка.
Стадія атероматоз – відбувається деструкція бляшки з утворенням язви.
Стадія атерокальцинозу – відбувається кальцифікація бляшки.

Найбільш підходящою для клінічного застосування нам представляється класифікація Фонтену з деякими модифікаціями.

1 стадія – пацієнти скаржаться на болі у літкових м’язах при ходьбі близько 1 км. Біль змушує пацієнта кульгати (кульгавість), після відпочинку кульгавість проходитиме. Зазначені болю пов’язані з ішемією м’язів, обумовленої ускладненим доступом до них артеріальної крові. На цій стадії симптоми мають часовий характер, пульс на нижніх кінцівках збережений на всіх рівнях (може бути ослаблений), колір нижніх кінцівок не змін, атрофії м’язів немає, проте може мати місце гіпотрихоз (зменшення оволосіння дистальних відділів кінцівок) і зміни нігтів у вигляді ламкості, схильність до грибкових захворювань.

2А стадія – болі з’являються при ходьбі на дистанцію від 200 до 500 метрів.

2Б стадія – кульгавість виникає при ходьбі менше 200 метрів. На цій стадії можна спостерігати гіпотрихоз, зміни нігтів, гіпотрофію м’язів гомілок, блідість шкірних покривів дистальних відділів нижніх кінцівки. Пульс на стопі зазвичай відсутня, вище – може бути збережений, в залежності від рівня ураження. Слід звернути увагу на те, що багато пацієнтів звертаються до лікаря саме на цій стадії, тому що вона суттєво знижує якість життя хворих.

3 стадія характеризується вираженими порушеннями гемодинамики в кінцівці, основна її ознака – болі при ходьбі менше 50 метрів і болі у покоі. Болі в покої в основному турбують хворих уночі, бо горизонтальне положення кінцівки в постелі зменшує приплив артеріальної крові до дистальних ділянок. Для збільшення притоку крові, а, отже, і зменшення болю, пацієнтам доводиться опускати ноги з постелі до кількох разів за ніч. Грунтуючись на цьому ознаці, деякі автори виділяють 3А та 3Б стадії захворювання.

гангрена
Розвиток гангрені є ознаменуванням 4 стадії Ханко. Між третій стадії і поява гангрені в останній годині виділяє фазу критичної ішемії кінцівки (критична ішемія кінцівок), яка характеризується інтенсивними болюми у покоі з формуванням поверхневого дистальними некрозів і трофічними язвами.

Гангрена проявляє собі поява синюшних кострів на пальці стоп або п’яти, згодом придбає чорний колір. Вогнища мають тенденцію до поширення, злиття, залучення до процесу проксимальних відділів стопи і гомілки.

Традиційно виділяють суху та вологу гангрену. Основна їх відмінність – у відмежованості (демаркації) ділянки некрозу від інших тканин. При сухій гангрені є ділянка чорної шкіри, чітко відмежована від навколишньої незміненої тканини, яка не має тенденції до поширення. Загальний стан пацієнтів при цьому не страждає (за винятком зберігаються болю), немає ознак інтоксикації, відсутня гіпертермія. Такий тип гангрені при невеликій ділянці ураження (наприклад, суха гангрена дистальної фаланги пальця стопи), можна тривалу годину вести консервативно, що не виставляючи показань до операції, в окремих випадках можливе самовідторгнення некротизованого ділянки. Поспішність з операцією у такій ситуації, за рахунок операційної травми може спричинити прогресування некротичного процесу.

При вологій гангрені демаркація відсутня, на стопі є ділянки як чорного, так і синюшного кольору, проксимальніше вогнища некрозу шкіра гіперемована, з-під некрозів є гнійне виділення з неприємним запахом. Є ознаки інтоксикації (жажда, тахікардія та ін.), гіпертермія до субфебрильних та фебрильних значень. Вологий процес властивий швидкий прогрес, з поширенням некрозу в проксимальному напрямку.

лікування

ОАСНК – хронічне, безперервно прогресуюче захворювання, яке потребує постійного лікування та спостереження за пацієнтом. Тактика лікування залежить від стадії захворювання, безпосередньої клінічної прояви, супутня патологія.

Усі пацієнти, у яких виявлено ОАСНК, необхідні негайно і назавжди відмовитися від куріння. Дуже важливим є контроль рівня холестерину крові та його корекція, яка може проводитися спільно з кардіологом. Всім пацієнтам потрібна ЕКГ та консультація терапевта (кардіолога) для виявлення таких факторів ризику атеросклерозу, як миготлива аритмія, гіпертонічна хвороба. При виявленні цукрового діабету пацієнт повинен спостерігатися у ендокринолога.

На 1 і 2А стадія захворювання пацієнт показаний курсове лікування судинних препаратів (антиагреганти, ангіопротектори, засоби, що покращує мікроциркуляцію та ін.) – трентал, аспірин, нікотинова кислота, реополіглюкін, актовегін та ін.