ЗАКОНОМІРНОСТІ ПОШИРЕННЯ У ПОВІТРЯХ ЗАБРУДЖУЮЧИХ РЕЧОВИН
У цьому процесі грає роль швидкість вітру. Встановлено, що найбільша концентрація домішок у приземному шарі атмосферного повітря утворюється за певної швидкості вітру, яку називають небезпечною. Значення її залежить від типу джерела викидів і визначається за такою формулою:
де H – Висота труби (м); V – обсяг ГВС, що викидається (м3/с); AT – різниця температур ГВП та атмосферного повітря (°С).
За температурою вихідної ГВП викиди поділяють на: дуже нагріті (ЛТ = Твиб – Татмвозд > 100 ° С), помірно нагріті (20 ° С < ДТ < 100 ° С), слабо нагріті (0 ° С < AT < 10 ° С), ізотермічні (AT = 0 ° С) та холодні (AT < 0 ° С). Підйом гарячих потоків ГВЗ в основному обумовлений тим, що температура газів, що виходять вище температури повітря. При поширенні потоку ГВП у напрямку вітру розведення струменя вздовж осі пропорційно до середньої швидкості вітру на висоту потоку. Щоб попередити відхилення потоку вниз, поблизу горловини труби швидкість викидів ГВП має бути досить великою. Східний рух потоку від горловини труби буде мінімальним, якщо швидкість викиду ГВП удвічі перевищуватиме швидкість вітру на рівні горловини труби. Поруч із встановлено, що з низьких викидах підвищений рівень забруднення повітря визначається за слабкого вітру (0—1 м/с) з допомогою накопичення домішок у приземному шарі атмосферного повітря. За такої швидкості вітру концентрація домішок на 30—70% вища, ніж за інших його швидкостях. При високих викидах підвищений рівень забруднення повітря визначається за швидкості вітру не більше 4—6 м/с. У сучасних промислових центрах спостерігається два піки концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі залежно від швидкості вітру. Перший пік характерний для низьких викидів та обумовлений вихлопними газами автотранспорту. Другий пік притаманний високих викидів. Він обумовлений викидами великих промислових підприємств. При штилі викид ГВП призводить до зростання концентрації твердих аерозольних час-
ТАБЛИЦЯ 78 Залежність концентрації сажі та сірки діоксиду від швидкості вітру
Швидкість вітру, м/с Концентрація, мг/м3
Сажа Сірка діоксид
0-1 0,147 0,320
1-2 0,129 0,150
2-3 0,119 0,130
3-^ 0,108 0,120
4-5 0,099 0,100
тиць і щільних газів поблизу труби, так як згасає турбулентний обмін і коефіцієнт розсіювання домішок зведений до нуля. У табл. 78 показаний зворотний зв’язок між концентрацією шкідливих речовин та швидкістю вітру. Якщо швидкість вітру змінюється від 0 до 5 м/с, фактична концентрація сажі зменшується від 0,147 до 0,099 мг/м3, а сірки діоксиду – від 0,32 до 0,10 мг/м3, тобто на 33 і 69% відповідно .