Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Залежність від енергетичних напоїв

Залежність від енергетичних напоїв

Залежність від енергетичних напоїв – Це форма адикції, що характеризується потягом до вживання напоїв з кофеїном, гуараніном та іншими речовинами, що стимулюють нервову систему. Виявляється потягом до прийому енерготоніків, підвищенням настрою та активності після чергової порції. У разі припинення дії активних речовин з’являються втома, пригніченість, погане самопочуття. Діагностика включає збирання анамнезу, використання опитувальників. Лікування проводиться амбулаторно, націлене на відміну енергетиків та усунення психологічного потягу до їх прийому.

Загальні відомості

Основні інгредієнти енергетичних напоїв – кофеїн, таурін, екстракти гуарани та женьшеню, цукор. У складі відсутні заборонені речовини та алкоголь, тому енергетики найбільш популярні серед підлітків та молодих людей. У групі віком від 14 до 18 років поширеність систематичного вживання напоїв становить 42% серед юнаків, 45% серед дівчат. Приблизно в третині випадків енерготоніки приймаються разом з алкоголем, що завдає істотної шкоди серцево-судинній системі, ЦНС та печінці.

Причини

Залежність від енергетичних напоїв розвивається через наявність у складі великих доз кофеїну. Це основна речовина, яка викликає залежність. Його ефекти посилюються додатковими компонентами, такими як гуаранін, теофілін, таурин, рафінований цукор. Перша проба походить з цікавості. Приємний смак, невелика вартість та відсутність заборони на продаж роблять енергетики доступними для багатьох молодих людей. Причинами систематичного вживання та формування залежності стають:

  • Почуття спраги. Згідно з опитуваннями, близько половини молодих людей, які регулярно приймають енергетики, роблять це з метою вгамування спраги замість води. Для них привабливіший смак та аромат напою, ніж його стимулюючі властивості.
  • Бажання повеселитися. Близько 33-36% споживачів п’ють енергетики з метою покращити настрій, абстрагуватися від проблем наприкінці дня. Ця причина найбільш характерна для дівчат. Активні компоненти підвищують настрій, ненадовго знімають утому, дають почуття бадьорості.
  • Прагнення бути у групі. 15-17% підлітків п’ють енерготоніки “за компанію”, щоб залишатися “на одній хвилі” зі значними однолітками. На їхню думку, стимулюючий ефект дозволяє почуватися впевненим, бути товариським.
  • Бажання підвищити спортивні результати. Приблизно 4-7% юнаків п’ють енерготоніки перед тренуваннями та змаганнями з метою підвищення фізичної витривалості, сили та швидкості. «Приплив сил» триває не більше години, але іноді цього досить, щоб показати більш високий спортивний результат.

Патогенез

Залежність від енергетичних напоїв характеризується постійною потребою у їх вживанні підтримки хорошого настрою, розумової і фізичної активності. Спочатку формується психологічний потяг до енергетиків. Воно засноване на здатності кофеїну підвищувати активність дофамінової передачі, що проявляється почуттям задоволення, підвищенням мотивації та впевненості у собі. Людині подобається такий стан, він прагне переживати його знову, особливо якщо часто відчуває тривогу, пригніченість, стрес.

Вживання кофеїновмісних напоїв починає асоціюватися з гарним настроєм, відсутністю тривог. Формується звичка пити їх у певних ситуаціях, регулярно. Через деякий час людина зауважує, що без чергової дози енергетика відчуває втому, занепокоєння, невдоволення. Це ознака фізичної залежності. Вона обумовлена ​​здатністю кофеїну впливати на роботу нервової системи, змінювати активність аденозину – нейромедіатора, що регулює цикл сну та неспання.

Рецептори аденозину блокуються, мозок перестає отримувати сигнали про втому, потреба уві сні та відпочинку зменшується. Поступово нервова система адаптується до дії кофеїну, збільшуючи природну чутливість аденозинових рецепторів. Через війну без прийому енергетика людина відчуває апатію, втому.

Залежність від енергетиків

Симптоми

Залежність від енергетичних напоїв формується поетапно. Спочатку вживання відбувається не регулярно, у випадкових ситуаціях. Людина не відчуває потягу до енергетиків, може відмовитися від покупки чи частування. Він легко контролює кількість випитого, здатний відчувати радість, підвищену працездатність без стимуляторів.

Другий етап – розвиток звикання, толерантності. Людина зловживає енергетиками, п’є їх систематично поліпшення працездатності, підтримки активності, поліпшення настрою. Завжди є привід: зняти стрес, доопрацювати зміну, «висидіти» на заняттях», розслабитися з друзями. Кількість зростає, контроль слабшає.

Виявляються перші негативні ефекти залежності. Втрачається інтерес до занять, у яких неможливо випити енерготонік. Соціальне життя стає менш різноманітним, звужується коло інтересів. Виникають безсоння, головний біль, аритмії. Зростає дратівливість, емоційна нестійкість.

На етапі розвивається фізична залежність. Чоловік п’є їх кожен день, щоб уникнути абстиненції. Синдром відміни проявляється втомою, депресією, апатією. Зростає сонливість вдень, можлива нудота, судоми, біль у м’язах. Загострюються хронічні захворювання нервової, серцево-судинної та травної систем.

Ускладнення

Залежність від енергетичних напоїв призводить до нервозності, дратівливості, депресії. Нерідко розвивається тривале безсоння, виникають фобії, стан паніки та психомоторного збудження. Тривале систематичне вживання енергетиків сприяє розвитку ниркової недостатності, хвороб печінки та серця. Високий вміст цукру провокує розвиток карієсу, ожиріння, цукрового діабету. Поєднання з алкоголем може спровокувати різке підвищення артеріального тиску, серцевий напад.

Діагностика

Залежність від енергетичних напоїв рідко стає причиною звернення до нарколога чи психотерапевта. Пацієнтів турбують наслідки зловживання енергетиками: безсоння, тривога, тахікардія, високий артеріальний тиск. Саме з такими скаргами вони звертаються до лікаря-терапевта. Діагностика складається з кількох етапів:

  1. Збір анамнезу. Лікар розпитує про наявність шкідливих звичок, хронічних захворювань. З’ясовує частоту, кількість енергетиків, що випиваються. При залежності пацієнти повідомляють про систематичність (наприклад, щоденність) прийому, нездатність відмовитися від напою, погіршення самопочуття при тривалій перерві.
  2. Психологічне тестування. Опитувальники дозволяють оцінити виразність залежності, її характер, стійкість. Використовуються різні методики, зокрема Методика діагностики схильності до різних залежностей Г. В. Лозової. Додатково можуть бути використані тести виявлення депресії, тривожності.
  3. Огляд, скринінгове обстеження. Фізикальні, лабораторні та інструментальні дослідження проводяться з метою виявлення супутніх захворювань для оцінки стану серцево-судинної, видільної, травної систем в умовах надмірного споживання кофеїну та рафінованого цукру.

Консультація психотерапевта

Лікування залежності від енергетичних напоїв

Вживання енерготоніків менш небезпечне, ніж алкоголю, але все ж таки вимагає терапії. На початкових етапах пацієнти можуть впоратися з адикцією самостійно, головне – повна відмова від енергетиків, використання інших способів підвищення працездатності (правильне харчування, режим відпочинку та навантажень). Схема лікування стандартна, складається із трьох компонентів:

  1. Детоксикація. Необхідно припинити прийом енергетичних напоїв, пити більше води, щоб прискорити процес очищення організму та запобігти розвитку зневоднення. Виключаються всі рідини та продукти, що містять кофеїн. У поодиноких випадках тяжкої залежності призначається внутрішньовенне введення детоксикаційних розчинів та електролітів.
  2. Симптоматична терапія. Для зменшення дратівливості, тривоги рекомендується прийом відварів м’яти, меліси. При стійких симптомах призначаються антидепресанти, протитривожні та седативні препарати. Залежно від наявних симптомів застосовуються протизапальні, гіпотензивні засоби, гепатопротектори, ноотропи.
  3. Психологічна підтримка Консультації психолога та психотерапія допомагають з’ясувати причини залежності, підвищити мотивацію до здорового способу життя, сформувати навички подолання стресу. Ефективні як індивідуальні сеанси, і групові тренінги.

Прогноз та профілактика

Залежність від енергетичних напоїв у 90-95% випадків повністю виліковується. Важливим є комплексний підхід до терапії та мотивація пацієнта. Профілактика має бути націлена на підвищення стресостійкості, уникнення емоційного вигоряння та перевантажень. Необхідно дотримуватися режиму сну та активності, дотримуватися правильного харчування, уникаючи надлишку цукру та жирів. Джерелами задоволення мають бути хобі, спілкування з близькими та друзями.

A brief history of lego. Damon hulme blackpool remapping and diagnostics.