Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Запобігання

Запобігання

Запобігання – проміжний етап між нормальною масою тіла та ожирінням. Цей стан характеризується збільшенням ваги на 15-20% від норми. Захворювання проявляється жировими відкладеннями, задишкою, підвищеною пітливістю, збільшенням цифр артеріального тиску, порушенням толерантності до глюкози. Діагностують запобігання за допомогою обчислення індексу маси тіла (ІМТ) та вимірювання обхвату талії (ВІД). При необхідності досліджують гормональний фон пацієнта, проводять лабораторні та інструментальні дослідження. Лікування захворювання комплексне: збалансоване харчування та помірна фізична активність.

Загальні відомості

Запобігання – надмірне накопичення жирового прошарку в підшкірно-жировій клітковині та внутрішніх органах. ІМТ у своїй варіює в діапазоні від 25 до 29,9. За даними досліджень ВООЗ, у Росії зайва вага зареєстрована більш ніж 30% працездатного населення. Ознаки зайвої повноти найчастіше виникають у людей 35-60 років, переважно жіночої статі. Надмірна вага є фактором ризику розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту. Запобігання може бути окремим патологічним синдромом або входити в симптомокомплекс іншого захворювання.

Запобігання

Причини запобігання

У появі надмірної ваги головну роль відіграє дисбаланс між кількістю споживаних калорій і енергією, що витрачається. Підвищений калораж сприяє формуванню жирових відкладень спочатку у підшкірно-жирової клітковині, та був і внутрішніх органах. У розвитку захворювання відіграють роль відразу кілька факторів:

  • Спадкова схильність. В даний час вчені не виявили гени, що відповідають за надмірну вагу. Однак є прямий зв’язок між зайвою вагою батьків та швидким набором маси тіла дітьми.
  • Харчові звички. Вживання в їжу великої кількості солодких, здобних і жирних продуктів (фастфуд, цукерки, торти, хотдоги, соки, газовані напої), їда від нудьги, при перегляді телевізора сприяє розвитку передожирення. Їжа як заохочення, засіб від стресу є причиною переїдання і набору ваги.
  • Ендокринні захворювання. Запобігання в результаті гормонального збою зустрічається в 5% випадків і пов’язане з такими патологіями, як гіпотиреоз, синдром Іценко-Кушинга, Фреліха, полікістоз яєчників.
  • Побічні дії лікарських препаратів. Деякі медикаменти (кортикостероїди, протизаплідні засоби, транквілізатори, антидепресанти, інсуліностимулюючі засоби) здатні призвести до набору надлишкової маси тіла за рахунок підвищення апетиту чи збільшення жіночих гормонів.
  • Спосіб життя. Адинамія, щоденні поїздки на автомобілі, «сидяча» робота, відсутність фізичної активності сприяють зменшенню витрати калорій, гальмування метаболічних процесів та поступовому набору ваги.

Класифікація

Жирові відкладення в організмі локалізуються в ділянці живота, грудей, сідниць та стегон. На підставі цього виділяють 3 типи предожирення та ожиріння:

  1. Гіноїдний (фігура «груша», стегново-ягідний). Характерний для осіб жіночої статі, жирова тканина локалізується переважно в області сідниць та стегон. Люди цього типу схильні до артритів, протрузій і гриж хребта, варикозної хвороби вен нижніх кінцівок.
  2. Андроїдний (фігура “яблуко”, черевний). Жировий прошарок збільшується в області живота, рук, грудей. Пацієнти схильні до розвитку цукрового діабету 2 типу та серцево-судинних захворювань (гіпертонічна хвороба, інсульт, інфаркт).
  3. Змішаний (проміжний). Для даного типу характерне рівномірне накопичення жирового прошарку.

Симптоми запобігання

Перехідний стан від нормальної ваги до ожиріння, як правило, триває кілька місяців, після чого людина або знижує вагу або переходить в стадію ожиріння 1 ступеня. Запобігання характеризується збільшенням маси тіла, сонливістю, апатією. Пацієнти схили до підвищеного апетиту та відсутності насичення. Уповільнюється метаболізм, навіть невелика кількість їжі відкладається у жирові запаси. Надмірна освіта шкірного сала та підвищена пітливість призводять до розвитку акне, гнійничків на тілі. Зайва вага викликає утворення попрілостей у природних складках шкіри. Пізніше приєднується задишка при незначному фізичному навантаженні, хропіння, епізоди нічного апное та підвищення артеріального тиску.

Ускладнення

Діагностика

Розпізнавання запобігання передбачає фізикальний огляд, оцінку сімейного анамнезу, супутньої патології, зміни динаміки ваги за останні 5-10 років, способу життя та щоденного раціону. Для комплексної оцінки маси тіла проводять визначення ІМТ та кола талії (ВІД). При ІМТ від 25 до 29,9 та кола талії у чоловіків більше 102 см, у жінок більше 88 см можна дійти невтішного висновку про наявність предожирения. У цьому випадку ендокринолог або дієтолог призначає аналіз крові на глюкозу, ліпідний спектр, ТТГ та Т4 вільний. Додатково проводиться консультація кардіолога, психолога, гінеколога чи андролога. Для оцінки типу запобігання розраховують відношення кола талії до кола стегон (ВІД/ПРО). При андроїдній формі співвідношення ВІД/ПРО буде більше > 0,85 у жінок та більше 1 у чоловіків.

Лікування попередження

Для нормалізації ваги використовується комплексне лікування: раціональне харчування з дефіцитом калорій та помірні фізичні навантаження. Для правильного схуднення потрібно споживати менше калорій, ніж організм витрачає протягом дня. Рекомендовано харчуватися невеликими порціями 5-6 разів на день, останній прийом їжі повинен завершитись за 2-3 години до сну. За добу необхідно споживати не менше 1,5 літрів негазованої води. Виключають консервовані продукти, фастфуд, алкоголь, смажені та копчені страви. Рекомендовано додати до раціону нежирні сорти м’яса та риби, вироби з твердих сортів пшениці, низькокалорійні кисломолочні продукти, свіжі овочі. Фрукти та легкозасвоювані вуглеводи бажано вживати до 15 годин. Найбільш калорійний прийом їжі повинен припадати на сніданок, вечеря повинна складатися з овочів, нежирного м’яса або кисломолочних продуктів.

Фізична активність при запобіганні передбачає регулярні навантаження середньої інтенсивності. Для заняття спортом підійде пілатес, фітнес, йога, біг підтюпцем, плавання, аквааеробіка. Тренування проводять 2-3 рази на тиждень. Щоденна 30-хвилинна зарядка в домашніх умовах також сприяє зниженню ваги. До додаткових методів боротьби із зайвими кілограмами можна віднести антицелюлітний та банковий масаж, грязьові та водоростеві обгортання. Масу тіла рекомендовано знижувати трохи більше 5 кг на місяць. За наявності ендокринного чи гінекологічного захворювання проводиться супутня гормональна терапія. Всім пацієнтам потрібна консультація психолога чи психотерапевта.

Прогноз та профілактика

При комплексному лікуванні попередження прогноз захворювання позитивний. Нормалізація ваги – тривалий процес, який може тривати кілька років. Зниження ІМТ нижче 24-25 зменшує ризик розвитку артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, інфаркту та інсульту. Пацієнти відзначають поліпшення загального стану, зменшення болів у суглобах та хребті. Для профілактики запобігання необхідне поєднання занять спортом та раціонального збалансованого харчування. Щодня необхідно вживати менше калорій, ніж витрачаєш – тільки в цьому випадку прискориться обмін речовин та запуститься процес зниження маси.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.