У середині дев’яностих бельгійські медики зареєстрували спалах захворювань нірок серед відвідувачок китайського салону краси; 70% пацієнток потрібна була пересадка почки або штучного органу, передає sutura.org.ua Розслідування встановило, що винним у всьому був китайський трав’яний збір для зниження ваги, до складу якого входила висушена ліана хвилівника з роду Aristolochia, відома своїми канцерогенними властивостями.

Кірказон не просто небезпечний, він гарантовано призводить до болісної та потенційно смертельної хвороби нірок. Міжнародне агентство з вивчення раку при ВООЗ включило його активні компоненти, аристолохієві кислоти, до першої категорії списку канцерогенних речовин; там вони сусідять із отруйним газом іпритом та радіоактивними ізотопами металів. У багатьох країнах препарати на основі кірказону, що містять аристолохієві кислоти, заборонені до ввезення та розповсюдження. Але проблема в тому, що небезпечне рослина може фігурувати у списку інгредієнтів під невинним назвам. Особливо якщо (як це найчастіше буває) перелік складень на китайській мові.

На початку 2010-х масштабне дослідження на Тайвані підтвердило, що у більшості хворих на рак нірок, сечовивідних шляхів присутні мутації, які говорять про тривале застосування продуктів кірказону. Пацієнти можуть і не здогадуватися про те, що вживали хвилівник у складі засобів традиційної китайської медицини, також як і лікарі можуть не знати про те, що у складі прописаних ними препаратів є небезпечна рослина. Плутанина виникла на початку XX століття, коли виробники лікарських трав’яних зборів замінили одну рослину, яка фігурувала у старовинних рецептах, на ліані з роду Aristolochia.

У 2017 році нове дослідження, проведене онкологами із Сінгапуру та Тайваню, показало, що у трав’яних зборах та в інших лікарських формах тайванського та континентального виробництва рослини роду Aristolochia зустрічаються досі. Дослідники прослідковували екзом (всі білки клітини) 98 зразків ракових клітин, взятих у пацієнтів із Тайваню, та у 78% виявили сліди, залишені мутагенами – арістолохієвими кислотами. У 144 зразках зі всього світу, 47% китайського походження, 29% зразків з інших країн Південно-Східної Азії, 13% корейських та 2,7% японських зразків мали мутації, що вказують на вживання мутагенів, що входять до складу кортизону. У США наслідки впливу арістолохієвих кислот виявились у 4,8% зразків, у Європі – у 1,7%.

Автори дослідження закликають прихильників традиційної медицини до обережності та рекомендують ввести додаткові заходи щодо контролю за складом лікарських сумішей та біологічно активних добавок з Китаю, до складу яких можуть входити насіння, екстракт або листя та погони канцерогенних рослин.