Хто любить домашню випічку, певно пригадає барбарисову есенцію. Вона дає десертів особливий аромат. Він бадьорить і освіжає, тому “барбариски” водії часто використовують у далекій дорозі. Червона ягода з кислинкою популярна у Китаї, де люблять кисло-солодкі соуси. Виявляється, барабарис не тільки смачний та ароматний плід. Це ще й відмінний засіб для тих, хто бажає надовго зберегти стрункість та підтягнутість.

Побуріти – значить схуднути?

Берберин – алкалоїд, який міститься в барбарисі та інших рослинах, допомагає організму спалювати калорії, стимулюючи утворення бурого жиру. До цього висновку дійшли вчені з Китайського національного центру клінічних досліджень метаболічних порушень. Результати опубліковані у останньому номері журналу Nature Communications.

Автори проводили дослідження на мішах, але, за їх словами, у майбутньому вони планують з’ясувати, чи допоможе ця речовина впоратися з надмірною вагою людям.

В організмі міститься білий та бурий жир. Білий жир запасає енергію, а бурий – витрачає її, підтримуючи температуру тіла на постійному рівні. Сважається, що у людей, не схильних до повноти, дещо більше бурих жирових клітин порівняно з більш повними. При схудненні знищується саме білий жир.

Берберін

У своєму експерименті автори розділили мишей на дві групи. Одній групі щодня протягом одного місяця робили ін’єкції з берберином, а інша група берберин не отримувала.

Як виявилося, миші на ін’єкціях з берберином витрачали більше енергії та витрачали більше калорій для підтримки температури тіла. При цьому вченим вдалося виявити ще один дивовижний факт: берберин впливав на білий жир, який набував властивості бурого жиру. Цим, за словами вчених, і пояснюється здатність берберін боротися з надмірною вагою.

Ускорення обміну речовин?

– Хоча ми і отримали конкретні результати, поки не можна сказати, чи може берберин використовуватись для боротьби з надмірною вагою у людей. Для цього необхідно ще багато роботи та досліджень. Насамперед, необхідно з’ясувати, чи безпечна ця речовина, – каже провідний автор дослідження (Гуан Нін) Guang Ning.

Як кажуть самі автори, вони не перші, хто звернув увагу на берберин. У 2008 році в журналі Metabolism було опубліковано дослідження, яке на прикладі 36 учасників експерименту показувало, що берберин здатний знижувати рівень “поганого” холестерину в крові та зменшувати ризик розвитку діабету 2-го типу. Щоправда, при застосуванні цього речовини у людей спостерігалися побічні ефекти, пов’язані з розладом травлення.