Новий звіт дослідників з Японії показав, що прийом екстракту зеленого чаю підвищує когнітивні функції у літніх людей, зокрема – показники короткочасної пам’яті.

Нові дані показують, що вживання зеленого чаю може бути ефективним у покращенні когнітивних функцій, зниження прогресування когнітивної дисфункції у літніх осіб, а також допомагає знизити темпи розвитку судинної деменції.

Університет Шизука і фахівці компанії Ito En Ltd повідомляють, що всього 2 грами на день порошку із зеленого чаю протягом трьох місяців значно покращили психічний статус 12 літніх мешканців хоспісу з когнітивною дисфункцією.

Дослідники також повідомили, що у крові учасників знизився рівень тригліцеридів, хоча щодо показників артеріального тиску, рівня глюкози у крові, або рівня холестерину змін не спостерігалося.

Коментуючи можливий механізм дії, дослідники припустили, що за антиоксидантні та протизапальні властивості екстракту відповідають катехіни та танін, які містяться у високих концентраціях у зеленому чаї. У 2 мг екстракту зеленого чаю міститься близько 227 мг катехінів та 42 мг таніну. Були також запропоновані й інші робочі гіпотези: розглядався ефект поліфенолів, що також поширюється на когнітивні функції літніх людей.