Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Жирне волосся
Жирне волосся – Підвищена сальність волосся, обумовлена надмірною активністю залоз шкіри голови. Незважаючи на часте миття голови, жирне волосся виглядає засмальцьованим, маслянистим, неохайним і навіть брудним; склеюються в окремі пасма, не тримають укладання. Проблема жирного волосся вимагає професійного підходу до вирішення із залученням спеціаліста-трихолога, ендокринолога, гастроентеролога. Комплексний догляд за жирним волоссям складається з використання спеціальних шампунів та лосьйонів, проведення лікувальних заходів (мезотерапії, дарсонвалізації, нанесення масок, сироваток, фітозборів та ін.).
Загальні відомості
Жирне волосся – тип волосся, що характеризується підвищеною сальністю внаслідок вироблення залозами шкіри голови надмірної кількості шкірного жиру. Жирне волосся завдає чимало клопоту і неприємних переживань своїм власникам, як жінкам, так і чоловікам. Відомо, що брюнети частіше мають жирне волосся, ніж блондини або руді. Крім цього, пряме волосся краще вбирає шкірний жир, ніж хвилясте або кучеряве. Залежно від своєї структури волосся може бути тонким і товстим; м’якими та жорсткими, а також здоровими та виснаженими. Крім цього, за ступенем активності сальних залоз шкіри голови в трихології розрізняють нормальне, сухе, жирне і змішане (жирне біля коріння і сухе на кінчиках) волосся. Для здійснення грамотного та ефективного догляду необхідно знати свій тип волосся, оскільки неправильно підібрані косметичні засоби можуть призвести до погіршення стану волосся.
Жирне волосся
Причини жирного волосся
В основі підвищеної жирності волосся лежить надмірне утворення шкірного сала. У нормі секрет сальних залоз утворює на шкірі голови тонку гідроліпідну плівку, яка виконує захисну функцію і захищає волосся від пересушування. Водно-ліпідна плівка перешкоджає втраті шкірою вологи, проникненню ультрафіолету та частинок бруду, розмноженню шкідливих бактерій. Кількість та активність сальних залоз запрограмовані генетично, тому єдиним виходом може бути правильний підбір лінії засобів та ретельний щоденний догляд за жирним волоссям. Крім цього, на стан волосся впливають аліментарні, гормональні та інші фактори.
Зазвичай жирним волосся стає під час статевого дозрівання, в підлітковому віці. Це з тим, що у період гормональної перебудови організму збільшується вироблення тестостерону і підвищується чутливість щодо нього сальних залоз. Саме з цими гормональними змінами пов’язана поява таких проблем, як жирна шкіра, сальне волосся, підліткові прищі. Крім того, волосся може ставати жирнішими в результаті стресів, вагітності, менопаузи і т.д.
Надмірну активну роботу сальних залоз стимулює вживання гострої та маринованої їжі, газованих напоїв, жирних продуктів, фастфуду, алкоголю, а також деяких лікарських препаратів. Підвищеної жирності волосся нерідко сприяє неправильний догляд за шкірою голови (втирання поживних олій та нанесення жирних масок), носіння головних уборів із синтетичних матеріалів. На стані волосся сильно відбивається дисфункція залоз внутрішньої секреції, ШКТ, нервової системи.
Ще однією причиною появи жирного волосся є себорейний дерматит, при якому відбувається не тільки збільшення виділення шкірного сала, але й зміна його якості. Даний патологічний стан викликається присутніми на шкірі дріжджоподібними ліпофільними грибами і супроводжується наявністю жирної лупи, сильної сверблячки, розчісування шкіри голови, випадання волосся.
Характеристика типів волосся
Нормальне волосся має здоровий, привабливий вигляд; вони відрізняються глянцевим блиском, еластичністю, шовковистою фактурою. Таке волосся легко укладається і довго тримає форму зачіски. Всі ці якості зберігаються у нормального типу волосся протягом декількох днів після миття.
Сухе волосся виглядає тьмяним і неживим. Вони важко розчісуються і укладаються після миття, проте легко плутаються і січуться на кінчиках. Після миття сухого волосся зазвичай виникає відчуття стягнутості шкіри голови. Разом з тим, сухе волосся довго не брудниться і стає жирним тільки кінцю 7-го дня після миття.
Типовими ознаками жирного волосся є підвищена сальність, маслянистий сальний блиск, неохайний вигляд. Буквально через кілька годин після миття голови таке волосся злипається в окремі пасма, стає неслухняним і не тримає укладання. Жирне волосся швидко адсорбує на собі частинки пилу, вбирає пахнучі речовини, тому виглядає забрудненим; від них може виходити неприємний запах. Найчастіше жирним волоссям супроводжують інші проблеми – лупа, надмірне випадання волосся. Спека, підвищена вологість та інші атмосферні явища посилюють підвищену сальність волосся. У більшості випадків жирне волосся поєднується з жирною шкірою обличчя. В цілому, з естетичної точки зору, жирне волосся є дуже неприємним видовищем. Волосся змішаного типу, як правило, є довгими: вони не покриваються жировим мастилом по всій довжині, чому мають жирне коріння і сухі кінчики, що січуться.
Особливості догляду за жирним волоссям
Перш ніж поговорити про те, як слід доглядати жирне волосся, необхідно розібратися, чого даний тип волосся «не любить». Так, при підвищеному саловиділенні не рекомендується миття волосся гарячою водою, масаж голови (волосистої частини), часте розчісування волосся щіткою, укладання феном і гарячими щипцями, використання гелів і восків для укладання волосся, плетіння тугих кіс, носіння металевих шпильок, т.к. ці дії стимулюють утворення шкірного сала. Крім цього, власникам жирного волосся краще відмовитися від довгих локонів та складних укладок на користь короткої зачіски.
Зниженню жирності волосся сприяє зміна дієти, відмова від шкідливих звичок, прийом вітамінно-мінеральних комплексів та БАДів, правильний підбір засобів догляду за волоссям. У всіх випадках лікування жирного волосся має починатися з відвідування трихолога та проведення комп’ютерної діагностики стану волосся та шкіри голови, спектрального аналізу волосся на мікроелементи. Якщо причина підвищеної жирності волосся у неправильному функціонуванні внутрішніх органів, лікар може порекомендувати консультацію інших фахівців (ендокринолога, гастроентеролога, гінеколога-ендокринолога), проведення додаткових досліджень (біохімічного аналізу крові, дослідження рівня гормонів, УЗД органів черевної порожнини та інших.).
Фахівець-трихолог допоможе підібрати терапевтичну лінію для догляду за жирним волоссям, яка дозволить регулювати роботу сальних залоз та підтримувати нормальний гідроліпідний баланс шкіри голови. Для досягнення найкращого ефекту у повсякденному догляді рекомендується використовувати кілька продуктів однієї серії – наприклад, маску, шампунь, лосьйон для жирного волосся. Щодо допустимої частоти миття жирного волосся існують різні точки зору. Одні експерти стверджують, що часте миття не зменшує, а тільки посилює саловиділення, інші вважають, що мити жирне волосся потрібно в міру їх забруднення. У будь-якому випадку, мити жирне волосся краще вранці, оскільки вночі сальні залози працюють найбільш інтенсивно. Шампунь слід наносити двічі, добре прополіскуючи волосся теплою (але не гарячою) водою. Сушити волосся, схильні до жирності, краще природним чином без використання фена.
Уповільнити виділення жиру допоможуть ополіскування волосся трав’яними відварами та настоями або втирання їх у шкіру голови. До лікарських рослин, корисним при жирній шкірі голови, відносяться мати-й-мачуха, лепеха, алое, кропива, шавлія, кора дуба, польовий хвощ. Популярним народним засобом догляду за жирним волоссям є їх миття кефіром, кислим молоком, молочною сироваткою. При проблемі жирного волосся можна додавати в шампунь або воду для ополіскування кілька крапель ефірної олії бергамоту, троянди, м’яти, цитрусових. Хорошим адсорбуючим і себорегулюючим ефектом мають маски для шкіри голови з глини та безбарвної хни.
Професійний догляд та лікування волосся можуть бути проведені у салоні краси з використанням лікувальної косметики – ампул, масок чи комплексу засобів. Оптимальним рішенням для жирного волосся буде стрижка короткої або середньої довжини, укладання дифузором з використанням мусів, спреїв-фіксаторів або легка хімічна завивка, що піднімає волосся біля коріння. Фарбування жирного волосся не заборонено. Процедури лікування та відновлення волосся, які проводять трихолог, можуть включати озонотерапію, мезотерапію, плазмоліфтинг волосистої частини голови, кріотерапію, дарсонвалізацію, пілінг шкіри голови, «лазерний душ» та ін.
Проблема підвищеної жирності волосся може бути вирішена лише при комплексному підході, що включає усунення ендогенних причин та відновлення правильної роботи сальних залоз, грамотний домашній догляд за волоссям та професійне лікування.