Вважаючи, що стресс – це синонім роздратування і перенапруги, ми глибоко помиляємось. Стресова ситуація викликає більше 1400 фізико-хімічних реакцій організму! І далеко не всі з них обертаються поганим настроєм, якого, між іншим, можна уникнути.

Творець вчення про стрес Г. Сельє казав, що «стрес – це аромат і смак життя». Незрозуміло? Та ні, все дуже просто: йдеться про гормони, які розцвічують людську життя емоціями. Адреналін, ендорфін і енкефалінів – саме ці речовини виробляються під час труднощів і створюють всі супутні їм відчуття.

Допотопний механізм

Стрес – найдавніша техніка виживання. Тому його механізм є примітивним: дієвий, але неточний. Будь-яка ситуація, що виходить з ряду геть, інстинктивно лякає нас і налаштовує організм на бойовий лад. Наступили нам на ногу в метро або звільнили з роботи – виробляються «аварійні гормони», адреналін та норадреналін. Вони змушують тіло працювати в інтенсивному режимі і в рази збільшують м’язову силу та розумову активність. Ми одразу знайдемо, що сказати нескладному попутнику або активно почнемо шукати нову роботу.

Наприклад: ось молодий чоловік ремонтує автомобіль. Домкрат раптово ламається і придавлює його. Батьки бачать це, і батько, знаючи ваги автомобіля і тверезо оцінюючи ситуацію, бігти за допомогою. А мати підбігає до автомобіля та руками піднімає машину. Здавалося б, це неможливо, але той самий ненависний усім стрес давши їй сили, про які вона й не підозрювала!

” Повна свобода від стресу означає смерть. ” Ганс Гуго Бруно Сельє

Інший етап стрессового механізму включається слідом: з’являються ендорфіни та енкефаліні – «гормони настрою». Енкефалін викликає негативні емоції ( якщо події загрожують виживанню чи суперечити його завданням). Він же знижує біль. А ендорфін – позитивні емоції, коли ситуація сприяє благополуччю організму. Він викликає розслаблення та ейфорію. Тієї є, судячи з того, наскільки виходити справитися з труднощами, люди радіють чи засмучуються.

Безкоштовний сир у мішоловці?

Усі люблять дурничку. І всім хотілося б, щоб стресовий вибух активності та загострення розуму не йшли на шкоду душевному спокою.

На жаль, організм не може працювати на межі сил нескінченно. Якщо труднощі не вирішуються швидко, то напруга затягується, а невгамовна вироблення адреналіну та енкефаліну не припиняється. На їх «виробництво» організм витрачає велику частину запасів вітамінів С і В, цинку, магнію та інших мінералів. У результаті фізична і розумова діяльність починає наоборот – гальмуватися! Якщо стресс не припиниться під годину, це призведе до повного занепаду сил, нервних та інших розладів.

Під час іспитів у школах та вузах 48 % юнаків та 60 % дівчат помітно втрачають у вазі.

Чого вартий хоча б екзаменаційна сесія чи затяжні сімейні зварювання? Студенти худнути, товстіють, падають у непритомність та покриваються прищами. Супруги заробляють собі виразки кишечнику, інфаркту та атеросклерозу.

Стресс у нас на побігеньках

В офісах деяких американських фірм є спеціальні спальні кімнати, де співробітники можуть поспати 20-30 хвилин після обіду. Втрачена година компенсується збільшеною працездатністю.

Формула успіху не в тому, щоб уникнути стресової ситуації, це даремна праця, а в тому, щоб реагувати на неї спокійно. Стресс – це не те, що з нами сталося, а ті, як ми це сприймаємо. Наприклад, ми кудись сильно запізнюємось. У нас є вибір: довести собі муками совісті до невдачі або заспокоїтися і думати про щось приємне. Тільки від організму не слухає наказів. Ні-ні, не треба їсти пігулки і нервно курити! Краще підключити більш досконалий та сучасний механізм: людську волю. І поетапно усунути ознаки стресу: холодні руки, м’язові спазми, бажання кудись бігти. І організм із вдячністю розслабиться.

Для початку починаємо дихати животом. Коли в нас вийде робити це повільно, організм переконається, що напруга разом з адреналіном йдуть. Потім відкриваємо рот і обертаємо нижньою челюстю. Не смійтеся: люди в напрузі зазвичай стискають зуби, а із заблокованими м’язами від стресу далеко не втечеш. Далі просто потягнемося, як кішки. І помасажуємо пару хвилин шию і спину. У більшості людей там розташовані особливі м’язи, які при стресі тверднуть і заважають заспокоїтися. Дуже важливо зігріти руки. Підвищення адреналін зменшує приплив крові до кінцівок. А гаряча струна води зігріє руки і переконає організм розслабитися. Завершити все потрібно пробіжкою чи віджиманням від підлоги. Саме цього вимагає переповнене гормонами тіло, але замість інстинктивного неспокійного метання по кімнаті прикладіть зусилля цілеспрямовано. І вам стане легше.