Зима підкралася непомітно… І хай за вікном ще не грудень, все одно ми зябнем і застуджуємося. Ось прості та смачні способи зігрітися.

Бронхи захистити інжир

Зігріти легкі і бронхи і не розболітися від пронизливого вітру допоможе інжир: у ньому є особливі витягають і зігріваючі речовини. Спробуйте десерт зі свіжим інжиром та збитими вершками. Не зашкодити імунітету та парі ложок інжирового варення на день.

Також швидко зігріти дихальні шляхи, коли ви повернулися з морозу, допоможе теплий молочний коктейль із журавлиною та соком грейпфрута (дбайливо збити в міксері до пишної молочної пінки).

Потрібно більше шоколаду!

Якщо є можливість, вирушайте до салону на шоколадні обгортання – шоколад тонізує дрібні підшкірні судини, особливо капіляри рук і ног, що допомагає організму легше адаптуватися до холоду. До речі, шоколадні обгортання легко можна робити й удома. Розтопіть на повільному вогні дві плитки темного шоколаду, остудіть до прийнятної температури і нанесіть лопаткою на ноги. Теплий шоколад прогріє не гірше за гірчицю, зате щипати не буде. І корисно для шкіри: шоколадні обгортання – одна з омолоджуючих процедур.

Заварюйте чай з бадяном

Адаптуватися до холодів допоможе анісовий чи скандинавський чай. До чайної ложки гарного чорного чаю додайте по маленькій щипці сушеного імбиру, розмарину, меленої кориці на кінчику ножа та пару зірочок бадяну (зірчастого анісу). Пити маленькими ковтками, глибоко вдихаючи аромат.

До речі, ароматерапія також допоможе не розболітися. Протизастудні властивостями володіють ефірні олії ялівцю, гвоздики, евкаліпта, гаултерії (зимолюбки). Можна використовувати окремо, а можна купити в аптеці олію або спрей з композицією цих рослин.

Салаті замість пігулок

Підтримати тонус організму допоможуть страви, багаті на витамин С і антиоксиданти. При термічній обробці багато біоактивних речовин руйнуються. Тому кращі страви для імунітету – салати.

Наприклад, із зеленої редьки із соком журавлині. У чорній редьці більше аскорбінки, але вона гірка. Так що краще взяти солодку редьку (дайкон), нашаткувати тонкою соломкою, порубати туди ж стебло та листя селери. Перемішати з оливковою олією. Ягоди клюкви з дрібкою цукру збити у блендері до консистенції густого соусу. І заправити їм салат.

Сік томатний – для клітин приємний

Каротиноїди, з яких синтезується витамин А, кращий захист клітин тимусу (вилочкової залози). Чим вище концентрація цих речовин, тим успішніше тимус регулює імунні процеси. Регулярне вживання хоча б склянки томатного соку на день підвищує концентрацію каротиноїдів у всіх клітинах організму.

Не відмовляйтеся від м’яса

У холод ми частіше відчуваємо слабкість та втому. Щоб подолати їх, організму потрібні повноцінні білки. Тому не відмовляйтеся від пісної яловичини та курятини.

Є і корисні рослинні протеїни. Їх основні джерела – рис, соя, червона фасоль.

Також підтримати імунітет допоможуть цинк (його багато в неочищеному зерні, пивних дрожжах) та селен (їм багаті зерновий хліб, яловичина, телятина, индейка, чеснок).

ДЗВІНОК ФАХІВЦЯ

Гіпертонікам морози не страшні?

Тамара Огієва, к. м. н., лікар-кардіолог:

– При різкому похолоданні змінюється зміст кислорода у повітрі – він стає більш розрідженим. На це першим ділом реагує наша кров’яна система: кровотік замедлюється, підвищується в’язкість крові.

Найгірше на температурні колівання реагують сердечники – ті, хто страждає на ішемічну хворобу серця, стенокардію. У них можуть з’явитися ознаки серцевої недостатності, задишка, напади загрудинних болів, особливо при виході на мороз з теплого приміщення. Також похолодання може спровокувати загострення у людей, що страждають на астму та обструктивні бронхолегеневі проблеми.

А вісь для гіпо- та гіпертензії температурні скачки особливого значення не має, на їх стан набагато сильніше впливають колівання атмосферного тиску та вологості повітря. До речі, нерідко пацієнти із сосудовими проблемами гірше реагують на потепління, ніж на похолодання.

ДО МОВЛЕННЯ

Вчимося дихати…

Так-так, це треба робити правильно!

Вийшовши на вулицю, коли дме пронизливий вітер, не робіть одразу глибокий вдих. Різкий потік холодного повітря може спричинити рефлекторний спазм бронхів навіть у здорових людей. У сердечників може виникнути коронароспазм, що загрожує серцевим нападом.

  • Вдих робіть тільки носом. Проходячи по носоглотці, повітря встигне зігрітися.
  • Йдучи вулицею, дихайте ритмічно, розмірено: раз-два – вдих носом, три-чотири – видих ротом.
  • Спосіб зігрітися з йоги. Якщо ви вже замерзли, наберіть через нос у грудях повітря (приблизно половину глибокого вдиху). Тепер затисніть праву ніздрю, а лівою починайте випускати повітря маленькими порціями. Процедуру можна повторити кілька разів. Так налагодиться терморегуляція організму, і ви зігрієтесь.