Дослідження тривало цілих дев’ять років. За цей період вдалося пройти шлях від перших дослідів на мішах до клінічних експериментів, у яких брали участь 2000 людей-добровольців у віку від 40 до 85 років.

Більшість учасників мали проблеми із серцем. Виявилось, що чим більше у крові випробовуваних було відповідних білків, тим менше у них було шансів померти.

Як з’ясувалося, з роками кількість білків міостатину і GDF11 зменшується, але ми втрачаємо їх з різною швидкістю, тому одні люди старіють швидше, а інші – повільніше. Збільшення вмісту в крові білка GDF11 припиняє процес старіння і фактично продовжує життя.

Це підтверджують і досвід з мишами. Так, гризуні, яким вводили білки, ставали бодьоріше, активніше, їхній фізичний стан був кращим, ніж у ровесників, які не отримують додаткової кількості білків. Особливо помітно введення препарату позначалося на старих мішах. У них пропадало потовщення сердечної м’язи, так звана шлуночкова гіпертрофія, здатна призвести до серцевої недостатності та смерті.

Суть її в тому, що серце починає збільшуватися в розмірах, не справляючись зі своїми обов’язками: таким чином воно намагається компенсувати свою функцію. Коли серце не здатне прокачати потрібний організму об’єм крові, то мова вже йде про серцеву недостатність.

Експерти виявили, що у волонтерів з високим рівнем відповідних білків на початку досвіду приблизно на 25 відсотків знизився ризик смерті від будь-якої причини. Крім того, у групи добровольців з високою концентрацією GDF11 виявилося менше проблем із серцем та різних сердечних ускладнень.

В даний час на основі цих відкриттів розробляється “препарат довголіття”. Розглядаються два варіанти. Перший передбачає штучне збільшення вмісту у крові білка GDF11. Інший – розробку препарату, здатного блокувати інший білок – FSTL3. На думку фахівців, саме він є причиною зниження з роками в крові людини рівня міостатіна і GDF11.

Внаслідок багаторічних спостережень вчені з’ясували, що чим більше цих білків в організмі, тим краще, оскільки вони перешкоджають виникненню серцевої недостатності. На жаль, з віком їх рівень знижується, причому цей процес багато в чому пов’язаний зі спадковістю. Можливо, в цьому і полягає секрет довгожителів: адже довголіття часто характерне для членів однієї сім’ї.

Не секрет, що швидкість знесення організму у різних людей може істотно відрізнятися. Хтось уже у 30 хворіє на “старі” хвороби, а хтось і у 60 не ходити до лікарів. Крім того, одні люди у певному віці виглядають молодшими, інші – старшими. Це, швидше за все, теж пов’язане зі згаданими білками.

Корекція кількості “білків старості” та “білків молодості” дасть шанс продовжити життя практично всім. Якщо й не на століття, то принаймні до дуже похилого віку… І це реальність найближчого майбутнього.