Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Зріла шкіра
Зріла шкіра – Шкіра з початковими ознаками хронологічного старіння. Фізіологічні зміни, характерні для зрілої шкіри, включають підвищену сухість, зниження пружності та еластичності, появу мімічних та глибоких зморшок, пігментних плям, видимих капілярів, мішків під очима. Зріла шкіра має свої специфічні потреби та потребує інтенсивного зволоження, живлення та захисту з використанням спеціальної anti-age косметики. Салонні процедури, спрямовані на профілактику старіння шкіри, включають хімічні пілінги, масаж, фото- та лазерне омолодження, біоревіталізацію, мезотерапію, контурну пластику та ін.
Загальні відомості
Зріла шкіра – поняття, вживане у косметології щодо шкіри жінок 35-45 років, де виникли перші вікові зміни. Втім, вік шкіри не завжди збігається із датою народження у паспорті. Проблеми зрілої шкіри можуть виникнути і в молодшому віці, особливо в тому випадку, якщо шкіра систематично піддається впливу несприятливих факторів, а догляд за нею здійснюється неправильно або нерегулярно. Синонімом «зрілої шкіри» може бути термін «шкіра, що в’яне». За своїм типом зріла шкіра може бути нормальною або комбінованою, проте найчастіше вона виявляє риси, властиві сухій шкірі. При адекватному домашньому та професійному догляді можливо значно уповільнити темпи старіння шкіри та зберегти її здоровий та сяючий вид на довгі роки.
Причини в’янення шкіри
Вікове в’янення шкіри – це неминучий процес, який може бути обумовлений як об’єктивними (внутрішніми), так і суб’єктивними (зовнішніми) факторами. До внутрішніх факторів відносяться спадковість, гормональні, метаболічні та біохімічні зміни; до зовнішніх – вплив довкілля та способу життя. І якщо вплинути на об’єктивні причини старіння естетична медицина може лише опосередковано, вплив суб’єктивних чинників часто може бути значно зменшено або виключено повністю самою людиною.
Як будь-який орган людського тіла, шкіра схильна до біологічного старіння, яке починається вже з 25 років. В основі природного старіння лежить уповільнення та порушення фізіологічних процесів, що призводять до структурних змін шкіри. Так, з віком сальні залози починають працювати менш інтенсивно, внаслідок чого шкіра позбавляється свого природного та дуже ефективного захисту – ліпідної мантії. Крім цього, уповільнюється процес оновлення клітин епідермісу. Цикл зміни клітин епідермісу продовжується з 26-28 днів до 40-45 діб, тобто здатність шкіри відновлювати свою пошкоджену структуру помітно знижується.
Епідерміс стає тоншим, а крізь нього починають просвічувати капіляри дерми. Меланоцити, розташовані в базальному шарі епідермісу, починають працювати інтенсивніше, через що на зрілій шкірі з’являється вікова пігментація. Кількість глікозаміногліканів (головним чином, гіалуронової кислоти) в дермі знижується, через що шкіра втрачає свою природну зволоженість. Колагенові та еластинові волокна стоншуються, пошкоджуються та дезорганізуються; підтримуюча структура матриксу шкіри слабшає – шкіра втрачає пружність. Таким чином, зріла шкіра стає менш зволоженою, тоншою і в’ялою.
До внутрішніх факторів, що зумовлюють появу зрілої шкіри, відноситься гормональна перебудова організму – поступове зниження в організмі жінки рівня естрогенів, яке відзначається після 35-40 років. Так, естрадіол, крім інших функцій, регулює роботу ферменту колагенази, що розщеплює колаген. Саме тому в період менопаузи, коли припиняється вироблення естрогену, деструкція колагенових ниток та старіння шкіри відбувається інтенсивніше. Старіння шкіри також пов’язується з дією вільних радикалів, які надають шкідливу дію на клітинні мембрани та міжклітинний матрикс дерми.
Крім цього, вік, у якому у жінки з’являються ознаки вікового в’янення шкіри, багато в чому залежить від генетики. Провокувати передчасне старіння шкіри можуть хронічні захворювання: артеріальна гіпертензія, рання менопауза та інші гормональні порушення, цукровий діабет, хвороби нирок та ін.
До зовнішніх подразників, що надають згубний вплив на стан шкіри, відносяться ультрафіолетове випромінювання, коливання температури, забруднене повітря і вода, вихлопні гази та ін. питного режиму, малорухливий спосіб життя, використання неякісної косметики. Найновішими дослідженнями доведено, що шкіра курців старіє в 4 рази швидше. Відсутність належної уваги до потреб шкіри, а також неправильний або нерегулярний догляд ще більшою мірою посилюють проблеми зрілої шкіри.
Характеристики зрілої шкіри
Основними ознаками зрілої шкіри є: мережа зморшок різного ступеня виразності, зневоднення, зниження тонусу та втрата еластичності шкіри, поява пігментних та судинних дефектів. Першими вісниками вікового в’янення шкіри є мімічні зморшки, що утворюються на найбільш рухливих зонах обличчя. Зазвичай першими страждають ділянки шкіри навколо очей, на лобі, міжбров’я; Пізніше окреслюються носогубні складки, з’являються зморшки навколо рота та шиї. Внаслідок вікових змін тканин лобової та скроневої області відбувається опущення брів та куточків очей, нависання шкіри верхніх повік. Контур обличчя стає нечітким, з’являються брилі та друге підборіддя.
Навіть, якщо в юності шкіра була жирною або комбінованою, у зрілому віці вона стає схильною до сухості та лущення. Змінюються колір та еластичність шкіри: вона втрачає природний блиск і тургор, стає більш тьмяною та в’ялою, з нерівною пігментацією. В результаті порушення мікроциркуляції та стоншення епідермісу на зрілій шкірі з’являються судинні зірочки. Характерно розширення пір на носі та щоках. Досить частими супутниками зрілої шкіри у жінок є посилення росту волосся над верхньою губою, темні кола або мішки під очима. Найбільшою мірою вікові зміни виявляються на шкірі обличчя, шиї, декольте, рук.
Водночас статистика свідчить, що біологічний (реальний) вік шкіри та паспортний (хронологічний) вік різниться в середньому у 47% жінок, при цьому різниця може досягати 10-15 років. Приблизно кожна четверта жінка з тих чи інших причин виглядає старшою за свої роки. Тому визначити наявність та вираженість косметичних проблем, а також потреби зрілої шкіри можливо лише під час очної консультації дерматокосметолога. У процесі діагностики стану шкіри оцінюється текстура епідермісу, загальний тон шкіри, рівень її зволоженості, тургор та еластичність, наявність судинної сітки та пігментації, вираженість зморшок. Ці та інші проблеми зрілої шкіри можуть виявлятися візуально, при огляді шкіри через лампу-лупу, так і за допомогою комп’ютерного тестування. Також на первинному прийомі досліджується функція саловиділення, проводиться рН-метрія шкіри.
Догляд за зрілою шкірою
Старіння шкіри, як і організму в цілому, неможливо запобігти, однак у наших силах уповільнити та віддалити його наступ. Безумовно, догляд за зрілою шкірою має особливості; разом з тим, як і будь-який інший тип шкіри, вона потребує ретельного очищення, тонізації, зволоження, живлення та захисту.
Очищення зрілої шкіри має бути щоденним та м’яким. Для цих цілей рекомендується використовувати засоби для чищення, що не містять спирт і лужні компоненти. Небезпека для зрілої шкіри становить мило, що висушує шкіру, занадто гаряча вода і контрастні ванни, які можуть спричинити виникнення куперозу. Один раз на тиждень необхідно проводити пілінг за допомогою ролінг-крему або м’якого скраба, що відлущує. Після очищення шкіру необхідно протерти безспиртовим лосьйоном, тоніком або шматком льоду.
На етапі зволоження та живлення зрілої шкіри для заповнення вологи та дефіциту корисних речовин необхідно вибирати жирні креми з позначкою «anti-age». Зазвичай до складу таких косметичних засобів входять необхідні зрілій шкірі ретинол, гіалуронова кислота, пептиди, колаген; фітоекстракти, вітамінні та антиоксидантні комплекси, фруктові кислоти та натуральні олії. Наносити крем необхідно не тільки на область обличчя, але також на шию та зону декольте, оскільки вони також схильні до раннього старіння. Масаж за допомогою крему є додатковим та дуже ефективним способом догляду за зрілою шкірою. У комплекс догляду за зрілою шкірою обов’язково повинні входити зволожувальні та поживні маски, зволоження термальною водою, що містить важливі мікроелементи. Актуальним для зрілого віку є догляд за шкірою навколо очей, для якого використовуються спеціально призначені для цього засоби.
Головним елементом захисту зрілої шкіри служить використання сонцезахисних засобів з SPF не менше 15. Як відомо, вплив ультрафіолету викликає передчасне фотостаріння шкіри, яке прискорює процеси природного старіння. До особливостей макіяжу для зрілої шкіри відноситься використання напіврідких або рідких форм декоративної косметики (базового тону, пудри, рум’ян), що містять зволожуючі компоненти.
Подовження молодості у зрілому віці неможливе без професійного салонного догляду за шкірою, що в’яне. З метою підвищення гідратації шкіри проводяться процедури біоревіталізації та мезотерапії, плазмоліфтингу. Ефект даних методик заснований на глибокому та довготривалому зволоженні шкіри, підвищенні її тургору та еластичності, видимому омолодженні. З метою вирівнювання рельєфу зрілої шкіри та розгладжування зморшок в естетичній медицині широко використовуються ін’єкції ботулотоксину, контурна пластика препаратами гіалуронової кислоти, колагену, гелями тривалої дії та ін.
З метою ремоделювання зрілої шкіри, усунення косметичних дефектів, активізації вироблення еластинових та колагенових волокон може бути рекомендований курс процедур лазерного омолодження, фракційного термолізу, фотоомолодження, термоліфтингу. Методики лазерної та фототерапії додатково усувають пігментацію та допомагають боротися з розширеними судинами. Для стимуляції клітинного оновлення проводяться хімічні пілінги (гліколевий, ТСА, ретиноєвий, Джесснер та ін), лазерний пілінг. І звичайно, корисними для зрілої шкіри будуть систематичні комплексні догляди з використанням антивікових сироваток, ліфтинг-масок, масажу, іонофорезу, мікрострумів, ультразвукової терапії та ін.
Для жінок вікової категорії «35 плюс» особливої актуальності набувають питання здорового способу життя, відмови від шкідливих звичок, правильного харчування, підтримки стабільної ваги, достатньої фізичної активності. Запорукою продовження молодості будуть повноцінний сон, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, дотримання питного режиму та, звичайно, дбайливий догляд за зрілою шкірою.