Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Зубний камінь
Симптоми
При недостатньому догляді за порожниною рота на зубах накопичується наліт, який поступово твердне і перетворюється на зубний камінь. Серед основних причин утворення каменя на зубах також виділяють:
- Використання для чищення зубів неякісних зубних щіток та зубних паст;
- Порушення в організмі обміну речовин;
- Харчування тільки м’якою їжею;
- Пережовування їжі на одній стороні;
- Неправильний прикус;
- Викривлення зубів.
Основний симптом зубного каменю – спочатку невелике сіре відкладення у шийки зуба, помітити можна не завжди. На початковій стадії свого розвитку камінь, як правило, пухкий, з часом він стає твердішим і набуває чіткої пігментацію.
Місцем розташування каменя є шийка зуба, тобто місце входження зуба в м’яку тканину ясен, він може бути Наддесневой і поддесневую.
Наддесневой зубний камінь зазвичай локалізується на великих корінних зубах з обох сторін щелепи, а також на зверненої до мови стороні зубів нижньої щелепи, за консистенцією може нагадувати білу глину. Колір зубного каменю залежить від переважання в раціоні людини харчових барвників. Зазвичай він білий. У тих, хто курить, жовтий.
Зубний камінь, що розташовується під яснами, неможливо побачити при звичайному візуальному огляді, локалізується він в пародонтальному кишені – щелевидная поглибленні між зубом і тканиною ясна, оскільки є невід’ємним супутником пародонтиту. Подібне відкладення зазвичай має щільну консистенцію і темний колір, зустрічається переважно у людей старшого віку.
Лікування зубного каменю
Єдино можливий метод позбавлення від зубного каменю – це його видалення в умовах стоматологічної клініки. Видалення каменя, розташованого над яснами, являє собою досить нескладну процедуру. Спочатку порожнину рота обробляється спеціальним знеболюючим розчином, потім камінь видаляється за допомогою стоматологічного інструменту. Сучасні клініки використовують для подібних цілей лазер. Завершальним етапом видалення каменя є шліфування та полірування емалі зубів, або нанесення на них спеціальної захисної пасти. Для видалення підясенного каменю застосовуються спеціальні парадонтологіческій гачки.
Існує три основних перевірених методу видалення зубного каменю:
- Фізичний метод передбачає проведення процедури за допомогою ультразвукового апарату. Видалення відкладень відбувається під впливом ультразвукових вібрацій, які відмінно справляються з каменем, не завдаючи при цьому шкоди самої зубної емалі. Даний метод лікування також дозволяє домогтися легкого отбеливающего ефекту без додаткового застосування хімічних засобів. Застосування ультразвуку дозволяє впоратися з твердими зубними відкладеннями абсолютно безболісно і швидко. Проведення даної процедури може бути протипоказано людям із захворюваннями серцево-судинної системи.
- Механічний метод застосовується досить рідко, оскільки на зміну йому прийшли нові способи та технології. Видалення каменя в даному випадку проводиться за допомогою стоматологічних інструментів, спеціально призначених для цих цілей.
- Хімічний метод полягає в обробці зуба спеціальними хімічними речовинами, розчинювальними або розм’якшуючими зубний камінь, і наступному його видаленні. Даний метод повністю безболісний, однак має пару недоліків. Хімічні речовини можуть завдати шкоди емалі, а також привести до розвитку в майбутньому захворювань зуба. Зазвичай хімічний метод видалення каменю застосовується, коли інші методи протипоказані. Наприклад, при високій рухливості зуба.
Застосовувати для видалення зубного каменю лазер стали порівняно недавно, полягає такий метод лікування в дробленні відкладення на невеликі шматочки з наступним вимиванням їх із зубів за допомогою спеціального спрея. Використання лазера при цьому не робить негативного впливу на емаль.
Зазвичай лікування проблем порожнини рота не закінчується видаленням твердих зубних відкладень, оскільки вони часто супроводжуються наявністю карієсу і пародонтиту. В особливо запущених випадках зубний камінь може призвести до втрати зуба. У першу чергу від нього страждає ясна, яка починає поступово кровоточити, шийка зуба при цьому оголюється, відбувається утворення так званого кишені, в якому накопичується їжа і активно розмножуються хвороботворні бактерії. Якщо пародонтит не лікувати, він приведе до розхитування, а потім і випадання абсолютно здорового зуба. Крім того, що почалося в одному місці запалення має тенденцію до розповсюдження по всій щелепи. Підсумком пародонтиту є втрата всіх зубів. Протезування в даному випадку є дуже складною і досить витратною процедурою. Звичайно, між часом утворення першого зубного каменю і подальшим випаданням зубів від пародонтиту може пройти жоден рік. Процес цей дуже тривалий і неприємний. Відкладення зубного каменю і наступні пов’язані з цим захворювання зубів і ясен супроводжуються постійним запахом з рота, кровоточивістю і набряком ясен. Крім того, наявність каменя на зубах виглядає вельми неприємно і відштовхуюче з естетичної точки зору. Тому відкладаючи в черговий раз похід до стоматолога, слід подумати про всі неприємні наслідки, з якими можна зіткнутися в майбутньому.
Профілактика утворення зубного каменю
Утворення зубного каменю можна уникнути, якщо дотримуватися деяких простих правил:
- чистити зуби, як і годиться, не рідше двох разів на добу. Якщо після прийому їжі немає такої можливості, слід хоча б прополоскати рот теплою кип’яченою водою;
- Вживати в їжу сирі овочі, переважно морква;
- Видаляти залишки їжі з отворів між зубами за допомогою зубочистки;
- Відвідувати стоматолога двічі на рік і проводити професійну чистку зубів;
- Доглядати за яснами, при появі ознак пародонтиту звертатися за кваліфікованою допомогою;
Відомо, що у 70% всіх дорослих людей, що звертаються до стоматолога, на зубах є тверді відкладення. Сьогодні видаляти зубний камінь без болю можна і потрібно. Легковажне ставлення до проблем ротової порожнини може призвести до дуже неприємних наслідків.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.