Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Зубний камінь

Зубний камінь

Зубний камінь – відкладення щільного нальоту жовтувато-коричневого кольору на коренях та шиї зубів. Виявляється неприємним запахом із рота, кровоточивістю ясен. Являє собою видимий косметичний дефект. Сприяє розвитку патологічних процесів у порожнині рота і є частою причиною розвитку карієсу, гінгівіту, пародонтиту, розхитування та подальшого випадання зубів. Крім того, відкладення зубного каменю є осередком поширення інфекції в інші органи (дихальної та серцево-судинної систем).

Загальні відомості

Зубний камінь – це тверда маса на поверхні зубів, яка утворюється із зубного нальоту, залишків їжі під впливом активних речовин слини та внаслідок життєдіяльності мікроорганізмів у ротовій порожнині. За відсутності регулярної професійної гігієни ротової порожнини, зубний камінь з часом формується навіть у осіб, які дотримуються всіх правил чищення зубів.

Механізм утворення зубного каменю

За даними ВООЗ, зубний камінь виявляється у 80% дорослого населення. Основою для зубного каменю є зубний наліт, слиз, мікроорганізми та злущені клітини епітелію. Згодом наліт твердіє і набуває темного кольору за рахунок вмісту в ньому солей заліза та кальцію, темний колір нальоту надають також барвники в їжі.

Зубний камінь в першу чергу з’являється у важкодоступних для чищення зубів місцях, місцях скупчення мікроорганізмів і місцях, які не самоочищаються в процесі жування. Термін формування зубного каменю від 4 до 6 місяців, після чого ще кілька місяців проходить до максимального рівня його поширення. Рівень поширення зубного каменю залежить від індивідуальних особливостей організму.

Останнім часом зубний камінь став частіше діагностуватися у дитячому та підлітковому віці. Це пов’язано з неправильною гігієною порожнини рота, похибками у харчуванні та проблемою дитячого куріння. З віком кількість зубного каменю лише зростає.

Причини появи зубного каменю

Кожна людина схильна до появи зубного каменю, але основні причини його надмірного утворення при дотриманні гігієни порожнини рота це порушення сольового обміну і несвоєчасна зміна зубних щіток. Занадто м’які зубні щітки так само не здатні вичистити весь наліт. Неякісні зубні пасти, жування їжі переважно на одній стороні через травми або дефекти зубного ряду є факторами для утворення зубного каменю.

Якщо раціоні людини тривалий час переважає м’яка їжа, то порушується природне очищення зубів у процесі жування, що сприяє накопиченню зубного нальоту.

Спочатку зубний камінь з’являється на шийках зубів, але згодом переходить на коронку та корінь зуба. За відсутності належного догляду зубний камінь формується як на зубах, а й у зубних протезах.

Гіперсалівація, зміна складу слини, порушення обмінних процесів та захворювання шлунково-кишкового тракту сприяють появі зубного каменю.

Тривалий прийом антибактеріальних препаратів, куріння та індивідуальні особливості зубного ряду, такі як неправильне розташування зубів та недостатньо гладка поверхня, привертають до появи зубного каменю.

Клінічні прояви зубного каменю

Спочатку навколо шийки зуба формується темного кольору обідок, найбільш помітний із внутрішньої сторони зубного ряду. Далі зубний камінь переходить на коронку зуба та на зовнішню поверхню зубів. Виникає кровоточивість ясен та неприємний запах із рота. Крім естетичної проблеми, зубний камінь призводить до пошкоджень ясенних сосочків.

Зубний камінь може бути надясновим і підясенним. Надясенний зубний камінь помітний при огляді і самому пацієнту, він є естетичною проблемою, оскільки страждає на зовнішній вигляд людини. Він має жовтуватий або коричневий колір та тверду консистенцію.

Підясновий зубний камінь дуже твердий і щільний, має зеленувато-чорний або темно-коричневий колір. Підясновий зубний камінь щільно прилягає до поверхні кореня зубів і видно лише стоматологу при інструментальному обстеженні.

Гінгівіт є поширеним ускладненням зубного каменю, крім цього створюється сприятливе середовище для розмноження патогенної мікрофлори, розвивається пародонтит та карієс.

Лікування зубного каменю

Лікування зубного каменю полягає у його регулярному видаленні. Цю процедуру рекомендується проводити 1-2 рази на рік. Спочатку стоматолог видаляє зубний камінь та наліт, потім шліфує та полірує поверхню зубів.

Зняття зубного каменю за допомогою гачків сьогодні не використовується, через хворобливість процедури та її низьку ефективність. Найбільш ефективно зняття зубного каменю в ході ультразвукового чищення зубів. Під час процедури генеруються коливання ультразвуку, тому поверхня зуба очищається без мікротравм. Ефект досягається як через дотик насадкою поверхні зуба, так і завдяки ефекту кавітації – сильному завихренню рідини. Завдяки ефекту кавітації під час процедури для видалення нальоту та каменю середньої щільності немає необхідності торкатися поверхні зуба. Навіть якщо зубний камінь дуже щільний, то дотику насадкою достатньо його видалення.

Під час кавітації з води виділяється кисень, за рахунок якого ділянку, що обробляється, дезінфікується. Завдяки кисню механічне очищення відбувається швидше та простіше. При знятті зубного каменю з високою щільністю попередньо розм’якшують спеціальними препаратами. У цьому випадку видалення зубного каменю проходить безболісно без травмування ясен та емалі зубів.

На етапі полірування та шліфування на поверхню зубів наносять спеціальні пасти, які безпечні для ясен та слизової рота. Процедура видалення зубного каменю безболісна, але багатьом пацієнтам завдає дискомфорту, тому її рекомендовано проводити зі знеболюванням.

Декілька днів після процедури необхідно утриматися від вживання їжі, що містить барвники. І надалі, щоб проводити цю процедуру рідше, рекомендується більше уваги приділяти гігієні ротової порожнини, користуватися якісними зубними пастами і щітками.

Services archive blackpool remapping and diagnostics.