Головна / Ендоскопія / Стравохідні перетинки, кільця та стриктури

Стравохідні перетинки, кільця та стриктури

Павутиння та кільця часто присутні при дисфагії. Їхній вигляд варіює від тонкої фіброзної мембрани, що частково закриває просвіт, до добре сформованих, концентричних, м’ясистих кілець, що мають усі три шари (тобто слизову, підслизову та м’язи).


Етіологія

  • Вроджена вада
  • Залізодефіцитна анемія (синдром Пламмера-Вінсона, синдром Патерсона-Келлі
  • Еозинофільний гастроентерит
  • ГЕРХ
  • Тропічна спрут
  • Аутоімунні розлади

Діагностика перетинок/стриктур може бути технічно складною, оскільки вони приховані щитоподібним хрящем. У такій ситуації недосвідчений ендоскопіст часто помилково вважає, що ендоскоп не вдається провести за межі перснеподібного відростка, або що пацієнт не хоче виконувати вказівки лікаря. При підозрі на непрохідність стравоходу кінчик ендоскопа слід помістити у вхід стравоходу, а пацієнта попросити ковтнути. Непрохідність стане очевидною, коли під час ковтання відбудеться короткочасне відкривання стравоходу під час деглютинації.

Рис.2.1 (а, б) Посткрикоїдна перетинка. Мембрана, що закриває майже дві третини просвіту, була помітна трохи нижче крикофарингеального сфінктера. Пацієнтка скаржилася на анемію та погіршення тривалої дисфагії. Це можна пояснити просуванням ендоскопа далі. (в) Плоскоклітинний рак у дистальному відділі стравоходу у цього ж пацієнта.

Рис.2.2 (a-d) Стравохідна перетинка. Тонка, напівпрозора мембрана, що знаходиться під стравохідно-глотковим сфінктером. Мембрану можна розірвати легким натисканням кінчиком ендоскопа.
Рис.2.3 (а, б) Стравохідна перетинка. М’ясисте концентричне кільце трохи нижче стравохідного сфінктера у літньої жінки, яка звернулася з анемією та легкою дисфагією.
Рис.2.4 (a-c) Стравохідні кільця. Множинні напівкруглі кільця трохи нижче стравохідно-глоткового сфінктера у чоловіка середнього віку, який звернувся з дисфагією. (d) Розрив слизової оболонки після дилатації сегмента.
Рис.2.5 (а, б) Стравохідне кільце. М’ясисте, концентричне кільце трохи нижче стравохідного сфінктера у жінки середнього віку, яка звернулася з легкою дисфагією. (в, г) Кільце було розширене за допомогою ендоскопічного балона.
Рис.2.6 (а) Посткрикоїдна мембранозна стриктура у жінки середнього віку, яка звернулася зі скаргами на тривалу дисфагію. (б) Уражений сегмент після дилатації.
Рис.2.7 (а) Доброякісна стриктура у молодої жінки. Зверніть увагу, що проксимальний відділ (чорні стрілки) у середній частині стравоходу є ширшим і прохідним; дистальний відділ (біла стрілка) є вужчим. (b) Провідник через дистальну стриктуру. (в) Дистальну стриктуру розширюють балоном. (г) Те саме після дилатації.

Рис.2.8 (а, б) Кільце Шацького. (в) Те саме, що видно при ретрофлексії ендоскопа. Зверніть увагу на асоційовану грижу стравохідного отвору діафрагми.

Рис.2.9 (а-в) Кільце Шацького (стрілки) при ковзній грижі стравохідного отвору діафрагми.

Кільце Шацького – це чітко окреслена циркулярна стриктура, розташована в ділянці сквамоколонного з’єднання, що складається зі слизової оболонки та підслизової основи. Це кільце частіше є випадковою знахідкою, а грижа стравохідного отвору діафрагми є її універсальним супутником. Дисфагія, якщо вона присутня (коли кільце критично звужене), добре піддається дилатації.

Рис.2.10 (a-d) Кільце Шацького на різних стадіях його появи під час ендоскопії. (e, f) Кільце (стрілка) всередині стравохідного мішка при ретрофлексії.

Рис.2.11 Страводіжне кільце та кільце Шацкі. (а) Стравохідне кільце у літньої жінки з легкою дисфагією. (б) Той самий вигляд крупним планом. (в) Кільце Шацкі (стрілка) з грижею стравохідного отвору діафрагми у тієї ж пацієнтки. (г) Кільце (стрілка), як видно через стравохідний отвір при ретрофлексії ендоскопа. (д) Вид зблизька.

Рис.2.12 (a-c) Стриктура стравоходу після променевої терапії у пацієнта з плоскоклітинним раком середньої 1/3. (d) Те саме після дилатації.
Рис.2.13 (а, б) Стриктура середнього відділу стравоходу після променевої терапії.
Рис.2.14 Стриктура після склеротерапії в нижньому кінці стравоходу. Варикозне розширення вен стравоходу лікували за допомогою внутрішньо- та параварікозних ін’єкцій спирту. Облітерований варикс виглядає як слизова мітка.
Рис.2.15 Стриктура після склеротерапії в нижньому кінці стравоходу.

Алкоголь, порівняно з іншими склерозантами, асоціюється з вищою частотою утворення стриктур.

Стриктури стравоходу після корозійного пошкодження та пептичного езофагіту були описані в інших статтях.