SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Черевна порожнина

Черевна порожнина, або порожнина живота, — найбільша з порожнин тіла людини. Вона обмежена внутрішньочеревною та внутрішньотазовою фасціями, що вкривають із середини такі анатомічні утворення: вгорі — діафрагму, спереду і з обох боків — м’язи стінки живота, ззаду — поперекові хребці, квадратний м’яз попереку та клубово-поперекові м’язи, знизу — діафрагму таза.
У черевній порожнині виділяють очеревинну порожнину (cavitas peritonei) — щілиноподібний простір між листками пристінкової (peritoneum parietale) та нутрощевої (peritoneum viscerale) очеревини, який містить невелику кількість серозної рідини. На початкових етапах розвитку органи черевної порожнини розташовуються поруч з очеревинним мішком і, поступово обертаючись, занурюються в нього. Листок пристінкової очеревини вистеляє стінки черевної порожнини, а листок нутрощевої — вкриває органи: одні — з усіх боків (так зване інтраперитонеальне розташування органів), інші — лише з трьох (мезоперитонеальне), деякі — лише з одного боку (ретроперитонеальне). У разі, коли листок нутрощевої очеревини не вкриває органи, говорять про їх екстраперитонеальне розташування.

Інтраперитонеально розташовані такі органи або частини органів черевної порожнини: шлунок, порожня, клубова, поперечна ободова, сигмоподібна кишки, а також сліпа кишка з червоподібним відростком, селезінка, верхня частина дванадцятипалої кишки, маткові труби.
Мезоперитонеально розміщені печінка, жовчний міхур, низхідна частина дванадцятипалої кишки, висхідна та низхідна ободові кишки, середня третина прямої кишки, матка і сечовий міхур. Підшлункова залоза вкрита очеревиною тільки спереду і займає ретроперитонеальне положення. Передміхурова залоза, горизонтальна частина дванадцятипалої та нижня третина прямої кишки, нирки, надниркові залози та сечоводи розташовані екстраперитонеально.