Згідно з Аюрведе, пити воду відразу після прийому їжі – все одно, що пити яд, інформує sutura.org.ua

В цьому випадку завдається сильна шкода енергії Джатаар-Агні – виду прани, за допомогою якої в тілі відбувається процес перетравлення їжі. Через порушення роботи цієї енергії замість перетравлення відбувається процес гниття. У свою чергу, процес гниття призводить до надмірного виділення кислоти та газів, так запускається ланцюжок згубних для організму реакцій.

В Аюрведі виділяється 103 хвороби організму, які виникають через те, що людина п’є воду одразу після їжі.

Коли і як правильно пити воду

Мінімальний інтервал між прийомом їжі та питтям води повинен бути приблизно 1,5 – 2 години. Оскільки здатність тіла до перетравлювання їжі змінюється залежно від різних умів, то перерва між їжею та питтям варіюється залежно від клімату та географічного положення. Так, у високогірних районах перерва має бути довшою, а на рівнинах і в жаркій місцевості – коротшою.

Якщо людина п’є воду до їжі, це слід робити не раніше, ніж за 30 хвилин до прийому їжі.

Щоб очистити рот і горло після їжі, можна зробити не більше 1-2 маленьких ковтків теплої води.

Якщо людині дуже хочеться пити, то можна випити фруктовий сік по сезону після завтраку чи маслянку (знежирені вершки) після обіду. Також після обіду можна вживати молоко. І хоча здається, що ці напитки складаються в основному з води, проте вони зовсім по-іншому діють на організм – фактично, вони допомагають процесу травлення, а не важать йому.

Воду слід пити маленькими ковтками, так як ніби ми п’ємо гарячий чай.

Правильно пити воду – вранці одразу після пробудження, натощак. Вода повинна бути теплою, температури тіла, пити її потрібно ковток за ковтком, медленно, щоб у шлунок потрапило якомога більше виділеної слини.

Підігрівати воду не потрібно тільки в тому випадку, якщо ви п’єте воду, що зберігалася в мідній посудині, адже вона за своїми якостями відповідає теплій воді. А воду з глиняної ємності таки треба підігрівати.

Люди віком до 18 і після 60 років повинні пити вранці натощак лише 1,5 – 2 склянки води, а всім іншим треба випивати не менше 3-х склянок. Це єдина вода, яку потрібно пити за день без почуття жагу. Глотки повинні бути дуже маленькими, найменшими з можливих.

Якщо пити воду таким чином, протягом 6-ти місяців, результати щодо покращення здоров’я буде стабільним: прийде легкість, свіжість і гарне самопочуття, покращиться сон і травлення, зникнуть болі та проблеми з серцем.

Якщо ви регулярно п’єте воду, що зберігається у мідній ємності, після 3-х місячного вживання такої води обов’язково необхідно зробити перерву на 2 тижні.

Ніколи не пийте холодну воду. Вода має бути теплою або температури тіла. Пиття холодної води погіршує доставку крові до різних органів. Через якусь годину це призводить до ослаблення органів, і, відповідно, порушення у їх роботі. Через це можливе виникнення таких хвороб, як інфаркт, почечна недостатність, крововилив у мозок, запори, інші порушення у роботі кишечника. Це стосується не тільки холодної води, а й будь-якої іншої холодної їжі.