Головна / unsorted / Абсцес

Абсцес

Абсцес

Абсцес – це накопичення мертвих лейкоцитів, попросту гною, в певних органах чи тканинах. Це нагромадження провокується бактеріальними інфекціями. Після того, як бактерії потрапляють в організм людини, вони тут же піддаються «атаці» захисників – лейкоцитів. Вони ж у свою чергу гинуть також з бактеріями, поле їх знищення. І ось ці загиблі лейкоцити і утворюють гнійне запалення – абсцес. Накопиченню гною також можуть сприяти і бруд або чужорідне тіло, тому найбільше можливості отримати абсцес у людей з чутливою шкірою і поганим імунітетом.

Симптоми абсцесу

Симптоми абсцесу залежать від органу, де він утворився. Нижче розглянемо основні, частіше зустрічаються види даного захворювання.

Абсцес легені може виникнути при попаданні бактерій в легке через верхні дихальні шляхи, а також в результаті ускладнень пневмонії. Симптоми при абсцес легені практично такі ж, як і при запаленні легені. У людини можуть раптово виникнути кашель з виділенням мокротиння (причому можлива мокрота з частинками крові), підвищена температура і стомлюваність, відсутність апетиту і болю під час дихання, можливо і підвищене потовиділення.

Паратонзіллярний абсцес утворюється близько мигдалин. Він може виникнути внаслідок неефективного лікування застуди, ослабленого імунітету, внаслідок ускладнення тонзиліту. При цьому виді захворювання людина може відчути сильну біль у горлі, яка перешкоджає відкриванню рота. Також може піднятися температура і підвищитися стомлюваність. Як правило, паратонзіллярний абсцес виникає тільки на одній стороні, тому можуть виникнути гострі болі у вусі. Сильна воспаленнность мигдалин і найближчих лімфовузлів помітна неозброєним оком.

Абсцес печінки провокують бактерії, які потрапляють через лімфатичні вузли або через кровоносні судини і розмножуються в печінці. Симптоми цього виду абсцесу наступні: підвищена температура, гострі болі в районі печінки (у правому боці), можлива жовтяниця, яка проявляється найбільше на білках очей.

Абсцес мозку провокується гнійними мікробами, які проникають в тканини мозку. Цими мікробами можуть бути стафілококи, кишкова паличка, стрептококи. Також абсцес може розвинутися через черепної травми, при хірургічному втручанні, або при перенесенні бактерій через кров, при наявності інших запальних процесів, наприклад, запалення легенів, зубний біль, гайморит, ангіна. Головним побоюванням при абсцесі цього виду є можливе «спляче» стан бактерії, тобто вона може перебувати в тканинах мозку тривалий час, але проявить себе лише при ослабленні імунітету. Симптоми при абсцесі мозку ділять, як і саме захворювання, на чотири стадії. На початковій стадії, яка триватиме близько двох тижнів, можуть підвищуватися температура, з’являтися головний біль, загальне погане самопочуття, також можлива наявність блювоти і нудоти. Якщо такі симптоми проявлятися після операції або при загостренні будь-якої хвороби, слід терміново звернутися до фахівця. На латентної стадії буває легке нездужання, стомлюваність і відсутність апетиту, також легкий головний біль. Як правило, на даній стадії практично не підвищується температура, тому симптоми неявні. А ось на явною стадії вже проявляється значне погіршення стану, сильна стомлюваність, вже сильне відсутність апетиту, блідість шкіри, явне байдужість до подій, темний наліт мовою, сухість у роті і запори. Також можливе брадикардія (рідкісний пульс). І на кінцевій, тремінальной стадії, спостерігається значний розлад серцево-судинної системи, анемія може супроводжуватися заниженими гемоглобіном і еритроцитами. Головний біль і порушення психіки також є симптомами даної стадії.

Лікування абсцесу

Лікування абсцесу також залежить від виду та органу, де утворилося накопичення.

Абсцес легені неможливо помітити при простому обстеженні. Потрібно обов’язково зробити рентген, причому навіть після рентгена можна тільки лише ставити діагноз як підозра на абсцес, а після рентгена, у разі підозри, робиться комп’ютерна томографія, вже за результатами якої ставитися точний діагноз. Лікування на ранній стадії дозволить уникнути можливих ускладнень. При абсцесі легені потрібно обов’язкова госпіталізація. Призначаються антибіотики групи пеніцилінів, які ставляться внутрішньовенно або внутрішньом’язово. При індивідуальній непереносимості можуть призначити сульфаніламідні препарати. Також призначається спеціальна дихальна гімнастика. У разі неефективності медикаментозного лікування, пацієнту призначається дренажна трубка, яка виводить гній назовні. Хірургічне втручання можливо, але при запушених стадіях.

Паратонзіллярний абсцес помітити легко. Тому лікування, як правило, не відтягують. Спочатку призначаються антибіотики. Після тижневого вживання антибіотиків, якщо поліпшень немає і запалення не зменшується, призначають розтин, в ході якого механічним шляхом видаляють запалення. Після видалення призначаються антибіотики широкого спектру, болезаспокійливі препарати, а також препарати для підтримки шлунково-кишкового тракту. Для профілактики призначаються протизапальні полоскання рота.

Абсцес печінки лікують двома способами: або хірургічне втручання, або тільки медикаменти. Все залежить від ступеня тяжкості захворювання. Як правило, спочатку призначають антибіотики, під час застосування яких повинно регулярно проводитися бактеріальне обстеження, і за результатами можуть змінювати препарати. Але повного видалення запалення можна досягти тільки після оперативного втручання.

Лікування при абсцесі мозку носить тільки нейрохірургічне втручання, разом з яким призначаються сильна терапія антибіотиками, а також по потребі сульфаніламідними препаратами.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.