Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Булімія
Симптоми булімії
Приблизний переклад назви «булімія» – «вовчий голод», і часто дане захворювання супроводжує ендокринних розладів. Суть булімії полягає в тому, що людину охоплюють неконтрольовані напади голоду, і в результаті він об’їдається. Іншими словами, відбувається розлад харчової поведінки людини. Після нападу поглинання їжі в непомірному кількості настає страх зайвої ваги, в результаті людина, що страждає булімією, починає позбавлятися від поглинених калорій – шляхом викликання блювоти, прийомом проносних препаратів або катуючи себе виснажливими фізичними навантаженнями.
Це захворювання належить до категорії психічних розладів. Булімією страждають найчастіше молоді жінки від вісімнадцяти до тридцяти п’яти років. Дуже рідко захворювання зустрічається у чоловіків. Важка форма булімії вимагає негайної госпіталізації, так як небезпечна не тільки для здоров’я, але й для життя людини.
Серед причин булімії називають як якості особистості – невпевненість у собі, перфекціонізм, стресовий стан, так і спадкову схильність.
Багато хто може подумати, що булімія – це крайня форма заклопотаності власною зовнішністю, своєю вагою, проте однією з характерних ознак булімії є саме те, що вага хворого відповідає нормі або навіть нижче норми.
Симптоми недуги хворий намагається приховати від оточуючих, тому напади поглинання їжі відбуваються, найчастіше, наодинці з холодильником.
Ще одним симптомом булімії є, звичайно, такий психологічний фактор, як невпевненість в собі, що переходить в ненависть до самого себе, що виявляється у формі депресії. Людина не може себе контролювати, постійно строго самокритичний по відношенню до себе, і для нього болісно необхідно чути позитивну оцінку власної зовнішності з боку оточуючих. Уявлення про норми власної ваги у таких людей часто сильно спотворені.
При важкій булімії відмічається коливання ваги діапазоном до плюс-мінус п’яти-десяти кілограм. При огляді відзначається хронічне подразнення горла, почервоніння від частого викликання блювоти. Людина відчуває втому в м’язах, тягнучу тупий біль у всьому тілі. У таких пацієнтів починають випадати зуби, відзначається також розпухання привушної залози.
Фахівці виділяють ряд непрямих ознак булімії: у жінок порушується менструальний цикл, аналізи показують низький рівень вмісту калію в крові. Шкіра стає сухою і обвислій, припухають слинні залози. Волосся стає тонким, випадає і січеться. У роті за частого викликання блювоти з’являються каріозні зуби, виразки. Людина починає зловживати сигаретами і алкоголем, набрякає, постійно вживає сечогінні та проносні засоби.
Наслідки булімії
У результаті постійного переїдання, а після викликання блювоти, можуть виникнути серйозні розлади нервової системи і, як наслідок, важкі ускладнення, в тому числі неврастенія, а також наркотична або лікарська залежність, гостра серцева недостатність. Хворий з такими проблемами найчастіше втрачає контакт з оточуючими, його стосунки з рідними і друзями руйнуються. Зрештою весь комплекс порушень і розладів при булімії може призвести до смерті.
Виділяють два типи булімії – класичну булімію, коли після переїдання пацієнт примусово очищає шлунок за допомогою блювоти, а також очищає кишечник за допомогою клізм, проносних препаратів та діуретиків. Другий тип булімії називається анорексією. У цьому випадку пацієнт катує себе голодом або спортивними навантаженнями, доводячи до повного виснаження.
Найстрашнішим наслідком булімії є депресія з суїцидальними нахилами. У кишечнику постійні викликання блювоти провокують езофагіти, виразки шлунка. У результаті зниження рівня калію в крові нерідко спостерігаються перебої з серцем і загальна слабкість і виснаження. Постійне застосування проносних викликає всілякі запалення і збої в шлунково-кишковому тракті.
Лікування булімії
Всупереч розхожій думці про те, що булімія – це всього лише крайність, викликана бажанням схуднути, слід знати, що булімія – серйозне захворювання, яке може привести до летального результату, тому залишати без лікування і займатися самолікуванням ні в якому разі не можна. На початковому етапі лікування може полягати лише в психотерапії, але найбільш ефективно показує себе комплексне лікування булімії, що поєднує дієтотерапію, психотерапію і медикаментозне лікування. Лікування булімії передбачає лікування депресії, а для цього фахівці підбирають антидепресанти, які нормалізують емоційну сферу хворого, ліквідують його почуття провини за переїдання, покращують настрій, а також заспокоюють почуття голоду. Антидепресанти повинен підбирати і прописувати лікар-самолікуванням займатися ні в якому разі не можна. Не можна застосовувати самостійно і препарати для схуднення, а також використовувати біологічно активні добавки, це може не тільки не допомогти в лікуванні булімії, а ще й погіршити наслідки.
Найбільш ефективно проводити лікування пацієнта в стаціонарі, однак це, як правило, проблематично, оскільки більшість хворих булімією дуже довго відмовляються визнавати у себе це захворювання. У стаціонарі пацієнту пропонують не тільки психотерапію, але і розробляється спеціальний раціон, режим дня.
Дуже важливо проводити роботу з підвищення самооцінки у людини, хворого булімією, оскільки саме це є найбільш частою причиною розвитку захворювання.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.