Головна / unsorted / Головний біль

Головний біль

Причини

Головная біль є супутником багатьох захворювань, однак дуже часто вона виникає у абсолютно здорових на перший погляд людей. Її причиною можуть стати нервове перенапруження, стрес, недосипання, брак в організмі деяких вітамінів, втома, підвищення внутрішньочерепного тиску. Фахівці виділять кілька основних видів головних болів:

  • Кластерна, пов’язані з розширенням судин головного мозку. Найбільш схильні до даного виду болів чоловіки, які вживають спиртні напої. Такий біль носить нападоподібний характер, виникає спонтанно і може турбувати людину протягом багатьох днів поспіль.
  • Мігрень – захворювання, пов’язане з порушенням роботи центральної нервової системи. Факторів, що роблять вплив на розвиток мігрені, може бути величезна кількість: вживання продуктів з високим вмістом штучних барвників та консервантів, недосипання або, навпаки, пересипання, вдихання забрудненого димом або газом повітря, неправильне харчування, прийом деяких ліків, передменструальний синдром у жінок. Мігрень триває зазвичай протягом доби і більше, іноді може супроводжуватися нудотою, блюванням чи діареєю.
  • Посттравматична, що виникає при травмах голови або шиї. Подібна біль виникає відразу після отримання травми або через кілька годин, і зникає в міру одужання, лікується зазвичай знеболюючими препаратами. Посттравматичний біль може супроводжуватися порушеннями сну, запамороченнями, болями в шиї і спині, різкими перепадами настрою.
  • Головний біль напруги – легка форма мігрені, що виникає внаслідок вживання алкоголю, кави, енергетичних напоїв, наявності стресу, тривоги, стану депресії, тривалих статичних навантажень (водіння автомобіля, робота за комп’ютером), незручною пози під час сну. Даний вид болю носить не пульсуючий характер, локалізується в обох частинах голови, не посилюється при фізичних навантаженнях.
  • Абузусних, що розвивається на тлі надмірного вживання деяких лікарських препаратів. Такий біль носить хронічний характер. Найчастіше причиною виникнення абузусной болю стає лікування такими засобами, як аспірин, ібупрофен, оксиморфон, суматриптан. Абузусних біль може бути усунена відмовою від прийому даних препаратів.

Головні болі умовно діляться на дві великі категорії: первинні та вторинні. Первинні болю (кластерна, мігрень) виникають в якості симптому на зовнішні подразники і не пов’язані з наявністю в організмі інших захворювань. Вторинні головні болі виникають в якості одного із симптомів органічних або структурних захворювань людського організму. Крім того, деякі ознаки захворювань можуть викликати розвиток головного болю. Наприклад, підвищення температури часто супроводжується сильним болем голови.

Лікування головного болю

Лікування первинних головних болів полягає в першу чергу в усуненні причини їх виникнення. Людям, страждаючим частою мігренню, рекомендується висипатися, уникати нервової напруги і стресів, не перевантажувати свій організм фізичними навантаженнями, позбавлятися від депресії та інших розладів нервової системи. Фахівці для лікування сильних головних болів, не пов’язаних з наявністю захворювань, призначають тріптани, що викликають звуження артерій головного мозку (алмотріпан, суматриптан, наратриптан і т.п.), а також інші препарати, що роблять вплив на рецептори серотоніну в мозку (мідрін, Кафергот ). При головних болях, що супроводжуються блювотою, призначається компазін. Іноді потрібно внутрішньовенне введення препарату. Купірувати рідкісні напади головного болю дозволяє прийом пропоксифену і тайленола.

Головні болі значно знижують якість життя людини. Часто як їх додаткового лікування застосовується так звана превентивна терапія (профілактична, що попереджає подальший розвиток захворювання). Превентивне лікування проводиться з урахуванням таких факторів, як вік і вага пацієнта, наявність у нього хронічних захворювань, можливість планованої вагітності. Кожен медичний препарат має ряд протипоказань і побічних дій, це слід враховувати при його призначенні тому або іншому пацієнтові. Більшість лікарських засобів, що застосовуються в якості профілактики головних болів, включають в себе бета-блокатори, протисудомні компоненти, антидепресанти, антагоністи кальцію.

Головні болі напруги, що у відповідь реакції організму на психічне перенапруження, мають на увазі обов’язкове лікування антидепресантами (пароксефін, флуоксетин), що надають не тільки заспокійливий, а й знеболювальну дію. Крім лікування ліками при головних болях подібного роду позитивний ефект можуть надати голкотерапія і масаж.

Вторинні головні болі, що виникають в якості симптому якого-небудь захворювання, потребують особливої ​​уваги. Позбутися від них можна тільки усунувши основне захворювання. Найбільш часто головні болі супроводжують такі патології організму:

  • Менінгіт – запалення оболонки мозку. Головні болі при менінгіті набувають хронічного характеру. Лікування в першу чергу повинна бути спрямована на усунення вогнища запалення.
  • Артрит, остеохондроз, зубний біль. Виникає при цьому головний біль носить назву відображеної, проходить відразу після усунення захворювання.
  • Ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія – підвищення внутрішньочерепного тиску, що не викликає структурних змін головного мозку, найчастіше зустрічається у жінок молодого віку. Лікування проводиться із застосуванням знеболюючих і діуретичних препаратів, дія яких спрямована на зниження внутрішньочерепного тиску.
  • Захворювання серцево-судинної системи (внутрішньочерепний крововилив, гіпертонія, інсульт). Подібні патології організму вимагають обов’язкової медичної допомоги, в деяких випадках – хірургічного втручання.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.