Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гострий коліт
Гострий коліт – це гостра запальна реакція товстої слизової кишки у відповідь на вплив інфекційних, токсичних, фармакологічних або ендогенних факторів. Проявляється болями переважно в лівій половині живота, рідким водянистим випорожненням з домішками слизу, крові та гною, високою температурою та симптомами дегідратації. Для діагностики проводять збір скарг та анамнезу, пальпацію товстого кишечника, колоноскопію, ректороманоскопію, загальний аналіз крові, клінічний та мікробіологічний аналіз калу. Для лікування гострої форми коліту призначаються антибактеріальні засоби, еубіотики, спазмолітики; здійснюється терапія, спрямовану боротьбу з зневодненням.
Загальні відомості
Гострий коліт – це патологія товстого кишківника, яка характеризується розвитком запалення слизової оболонки з порушенням її функції. Ця нозологічна форма найчастіше зустрічається у віці від 15 до 40 років. Другий пік захворюваності посідає 60-80 років. При цьому жінки та чоловіки страждають на коліт приблизно з рівною частотою. Вчені довели, що представники білої раси хворіють частіше, ніж азіати та афроамериканці. На сьогоднішній день щорічно в Європі реєструється понад півмільйона випадків захворювання на гострий коліт.
В етіології захворювання основну роль відіграють інфекційні агенти, прийом лікарських препаратів та ішемія товстої кишки внаслідок мезентеріального атеросклерозу. Найчастіше процес закінчується одужанням за умови правильно проведеного лікування. Однак іноді гостре запалення товстого кишечника може переходити до хронічного. Лікуванням патології займаються фахівці в таких галузях медицини, як клінічна проктологія та гастроентерологія.
Гострий коліт
Причини
Гострий коліт може бути викликаний різними причинами, основною з яких є влучення в організм інфекційних агентів. Захворювання провокується вірусами, бактеріями, грибками та найпростішими. Найчастіше причиною гострого коліту є такі інфекційні хвороби, як дизентерія, сальмонельоз та харчові токсикоінфекції. Крім того, у розвитку цього патологічного процесу певну роль відіграють неспецифічні збудники, такі як стрептококи або стафілококи. Інфекційний агент потрапляє в організм із брудною водою чи немитими продуктами, наприклад, фруктами чи овочами. При попаданні патогенних мікроорганізмів на слизову оболонку кишківника виникає місцеве запалення, що призводить до розвитку коліту. Також інфекційні збудники виробляють токсини, які проникають у системний кровотік та викликають загальну інтоксикацію організму.
Крім того, гострий коліт може провокуватися прийомом антибактеріальних препаратів та інших лікарських засобів, наприклад проносних. У людей похилого віку коліт часто виникає на тлі атеросклерозу мезентеріальних судин, при якому розвивається ішемія товстої кишки. З поодиноких причин розвитку захворювання можна відзначити радіаційне ураження, харчову алергію та отруєння хімічними речовинами. У деяких випадках точно встановити причину виникнення гострого коліту не вдається.
Класифікація
Гострий коліт класифікують залежно від етіології та локалізації запального процесу. Відповідно, коліт може бути бактеріальним, паразитарним, вірусним, ішемічним, токсичним, радіаційним, антибіотикоасоційованим та аутоімунним. Залежно від локалізації патологічного процесу гострий коліт поділяється такі форми, як сигмоїдит, трансверзит, лівосторонній, правосторонній і тотальний коліт.
Симптоми гострого коліту
Незалежно від причини розвитку захворювання супроводжується метеоризмом, спастичними болями під час товстого кишечника, тенезмами та вираженою діареєю. Частота випорожнень при цьому може досягати 20-25 разів на день. У калі часто відзначаються домішки слизу, гною і навіть крові. На початкових етапах розвитку патологічного процесу стілець має смердючий характер. Надалі він стає рідким за рахунок порушення всмоктування води в кишечнику.
Крім місцевих проявів, гострий коліт супроводжується загальною симптоматикою різного ступеня виразності. У хворих відзначається гіпертермія, температура найчастіше перевищує 38 градусів. Пов’язано це з потраплянням токсинів у кров. З огляду на вираженої втрати рідини спостерігається сухість шкіри, з’являється сірий наліт мовою. Внаслідок інтоксикації у хворих на гострий коліт прогресує загальна слабкість і втрата апетиту. Як правило, захворювання протікає швидко та за умови правильного лікування нормальний стан відновлюється протягом кількох днів. При тяжкій формі перебіг хвороби може набувати затяжного характеру. Крім того, у ряді випадків можливий розвиток ускладнень, таких як дегідратаційний шок, абсцес підпечінки, перитоніт, пієліт, сепсис.
Діагностика
На початковому етапі для діагностики гострого коліту лікар-проктолог проводить збір скарг та анамнезу. Ці клінічні методи дозволяють запідозрити причину, яка б викликати захворювання. Крім того, проводиться пальпація живота в ділянці товстого кишечника, при якій визначається болючість і бурчання переважно в лівій половині, що свідчить на користь коліту.
У діагностиці гострого коліту використовуються інструментальні та лабораторні методи. З інструментальних методик найбільшу інформативність має ендоскопія, зокрема, колоноскопія та ректороманоскопія. При проведенні цих досліджень виявляється гіперемія та набряк слизової оболонки кишечника. У разі тяжкого перебігу захворювання під час ендоскопії на стінках товстого кишечника візуалізується гній, крововилив, ерозія і навіть виразка.
Із лабораторних методів проводиться загальний аналіз крові, мікробіологічне дослідження калу. При гострому коліті у загальному аналізі крові відзначається підвищення кількості лейкоцитів, паличкоядерних форм та прискорення ШОЕ. Це неспецифічні ознаки запалення, які дозволяють оцінити виразність запального процесу у товстій кишці. В аналізі калу (копрограмі) привертає увагу велика кількість слизу та елементів крові. Стілець часто має рідкий характер. При мікроскопії калу може виявлятися велика кількість лейкоцитів, що свідчить про бактеріальний характер запалення. Для виявлення конкретного збудника проводять мікробіологічне дослідження калу. Воно дозволяє не тільки виявити збудника, а й визначити його чутливість до антибіотиків.
Лікування гострого коліту
Потрібно дотримуватися спокою та голоду кілька днів. Дозволяється лише тепле питво, наприклад, чай чи лимонний сік. Через кілька днів дієта розширюється шляхом додавання до раціону каші, нежирного м’яса і бульйонів. У наступні два тижні хворим рекомендують утримуватися від гострого, жирного або смаженого пишу, а також від овочів та алкоголю, які дратують кишечник. Ця дієта відповідає столу № 4. Якщо захворювання було викликано вживанням їжі, зараженої патогенною мікрофлорою або токсинами, проводять промивання шлунка та товстої кишки за допомогою теплого содового розчину паралельно із призначенням проносних препаратів.
При гострому коліті, який супроводжується сильним нападом болем у кишечнику, підшкірно вводяться спазмолітики: платифілін, папаверин або атропін. Призначення наркотичних аналгетиків не рекомендується. Крім цього, для лікування гострого коліту використовуються сульфаніламідні препарати, антестезин та активоване вугілля. З перших днів призначається емпірична антибіотикотерапія, яка після одержання результатів бактеріологічного дослідження калу коригується з урахуванням чутливості збудника. Паралельно з антибіотиками пацієнтам призначають еубіотики та пробіотики для нормалізації кишкової мікрофлори.
У разі тяжкого перебігу захворювання ці лікувальні заходи доповнюють терапією, спрямованою на боротьбу з дегідратацією та колапсом. З цією метою хворим на гострий коліт вводять кордіамін або бензоат натрію. При розвитку серцевої недостатності на фоні зневоднення показані серцеві глікозиди. Крім того, паралельно проводиться інфузійна терапія фізіологічним розчином або 5% глюкозою обсягом до 2 літрів на день. Якщо у хворого на гострий коліт відзначається стійке інтенсивне блювання, то йому вводять метоклопрамід або хлорпромазин.
Прогноз та профілактика
Для профілактики гострого коліту необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, які передбачають ретельне миття рук перед вживанням їжі. Слід завжди мити фрукти та овочі, які вживаються в їжу. Профілактика передбачає термічну обробку м’яса та риби, а також кип’ятіння води. Крім того, рекомендовано профілактичні заходи, спрямовані на боротьбу з вірусними інфекціями, які можуть спричинити гострий коліт.
Прогноз при гострому коліті, зазвичай, сприятливий. При призначенні своєчасного правильного лікування симптоми захворювання зазвичай усуваються протягом декількох днів. При тяжкій формі гострого коліту та відсутності адекватної терапії можливо більш затяжний перебіг з розвитком ускладнень.