Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Як краще впоратися з болем і не нашкодити здоров’ю
Більше – не означає найкраще!, передає sutura.org.ua
Біль – одна з найчастіших медичних проблем. Навіть у найздоровішого людини що-небудь і де-небудь боліло – голова, зуб, спина, коліно. Маса людей страждають від болю дуже часто чи навіть постійно. Багато мало не щодня п’ють знеболюючі ліки, але рідко хтось вибирає для себе правильно.
Є багато видів болю, з якими і до лікаря йти не завжди зручно. Наприклад, помірні та епізодичні болі у м’язах та суглобах, головні болі, похмільні страждання, регулярні болі у критичні дні у жінок. Але, з іншого боку, люди плутаються. Робити неправильний вибір, купуючи ліки, яке для них зовсім не ідеальне.
Хтось вибрав його під впливом реклами, хтось за порадою знайомих. Дуже у багатьох є свій улюблений препарат, який не раз рятував їх від болю. І вони щедро радять його оточуючим. При цьому рекомендують, як правило, дуже потужні анальгетики – все одно що стріляти з пушки по горобцях. Такі надлишкові ліки, знімаючи біль, надають шкідливий вплив, у них набагато більше побічних ефектів.
Фармацевтичний конструктор
Як же впоратися з болем і не нашкодити здоров’ю? Давайте спробуємо розібратися в анальгетиках та привести все безліч цих препаратів у систему. Це зовсім нескладно. Велика кількість цих ліків, які фігурують під різними фірмовими назвами, є обманливою. Чому?
По-перше, тому, що всі вони зроблені за принципом конструктора, деталей у якому набагато менше, ніж у «Лего» у вашої дитини (див. таблицю). Тобто «деталей» мало, але збирають із них ліків багато.
По-друге, головних «деталей», що володіють саме знеболюючою дією, ще менше. Це ацетилсаліцилова кислота (АСК), метамізол, парацетамол, ібупрофен і напроксен – тільки ці 5 активних речовин можуть бути у безрецептурних таблетках, капсулах, суспензіях та інших формах ліків для прийому всередину. І один або два з цих компонентів є в будь-якому безрецептурному анальгетику.
На основі цих п’яти «деталей» роблять сотні анальгетиків, що продаються без рецепту під різними фірмовими назвами. Наприклад, одних парацетамолів кілька десятків, найбільш розрекламовані – панадол, калпол, ефералган. З препаратів з АСК – аспірин та упсарин, з ібупрофенів – нурофен та бурана, препарати метамізолу – це всім знайомий анальгін, з ліків з напроксеном – Налгезін, Мотрин і т. д. Але взагалі таких монопрепаратів, що містять тільки один з п’яти компонентів набагато більше.
Важливо: препарати, що складаються з однієї «деталі», безпечніші від комплексних ліків: менше «деталей» – менше побічних ефектів. Але їх сили зазвичай вистачає, щоб упоратися із звичайними болями.
Таблиця: Інструкція по збірці ліків
Препарати з однієї «деталі» | Препарати з 2-3 «деталей» | Препарати з більш ніж 3 «деталей» | |
Прості знеболюючі (АСК, парацетамол, метамізол, ібупрофен, напроксен) | Знеболюючі + кофеїн | Знеболюючі + спазмолітик | Знеболюючі + спазмолітик + кофеїн + антигістамін |
Аспірин, упсарин, анальгін, панадол, еффералган, нурофен. | Цитрамон П, Гевадал, Панадол екстра, Солпадеїн Фаст, Цитрапар, Бенальгін, Ацифеїн, Каффетін ск і т. д. | Триган-Д, Юніспаз Н, Спазмалгон і т.д. | Пенталгін, Спазмалгон Ефект |
Чудова п’ятірка?
Придивімося до сильних і слабких сторін кожного з цих ліків. Нестачі в компроматі на них не буде – конкуренція серед виробників знеболюючих дуже висока і вони постійно воюють один з одним.
Ацетилсаліцилова кислота
Допомагає практично при всіх болях, діючи протягом 3-6 годин. Одне з найпопулярніших ліків, яким користуються більше 100 років, і одне з найбільш ругаемих – може викликати гастрити, виразки і навіть кровотечі з шлунка. Як до цього ставитися?
Якщо раніше такі ускладнення були – не варто приймати АСК. Епізодичний прийом навряд чи буде агресивним для желудка. Не треба приймати АСК на натщесерце і перевищувати разову дозу 600-750 мг.
Дітям до 14 років АСК протипоказана: вважається, що вона іноді викликає у дітей синдром Рея – дуже рідкісну, але важку та небезпечну хворобу.
Ібупрофен
До шлунку відноситься ніжніше, ніж АСК. Година знеболювання теж трохи більша – 4-8 годин. Але для серця миліше АСК, частий прийом ібупрофену серцевиною збільшував у них ризик інфарктів та інсультів майже в 2 рази. Багато з них беруть малі дози АСК для профілактики, і ібупрофен блокував її дію. Тому приймати його краще молодим, а не літнім.
Напроксен
Близький АСК і ібупрофену, і побічні ефекти у цих препаратів загальні. За ступенем агресивності до шлунка він займає проміжне положення між цими коштами. Добре знеболює, діє довше, тому приймати його потрібно 2 рази на день, максимум – 3 рази.
До речі: всі ці три препарати мають потрійну дію. Вони не лише знеболюють, але ще знижують температуру. Крім того, вони мають протизапальну дію. Через останній ефект їх ще застосовують при ревматичних захворюваннях, для яких типові запалення та болі в суглобах. Інші два анальгетики (метамізол, парацетамол) такою дією не володіють, їх використовують тільки при болях і для зниження високої температури.
Метамізол (анальгін)
Лають препарат не менше АСК, стверджуючи, що він буде заборонено майже скрізь через те, що пригнічує утворення білих клітин крові (агранулоцитоз). Це дуже сильне перебільшення: препарат став жертвою фармацевтичних воєн лише в декількох країнах, а це ускладнення він викликає в одному випадку на мільён. До того ж у цьому винні чи не всі знеболюючі і ще купа інших ліків.
Парацетамол
Про нього завжди говорять, що на відміну від АСК та ібупрофену він не дратує шлунок. Це правда, але важко знайти інше засіб, яке було б настільки підступно по відношенню до печінки. Відомі випадки, коли лікувальна денна доза парацетамолу в 4 р виявлялася смертельною для цього органу. Особливо препарат небезпечний для тих, у кого хвора печінка вже або хто помірно випиває (критична денна доза – 3 маленькі стопки горілки або 3 бокали вина).
Ні в якому разі не можна знімати похмільний синдром цими ліками, намагаючись усунути головний біль, і в жодному разі не можна перевищувати дозу. Найкраще не приймати більше 0,5 г на один прийом. А якщо парацетамол приймається з іншими ліками, треба обов’язково перевірити їх склад. Це речовина так часто використовують у комплексних препаратах, що його легко передозувати.
Більше – не означає краще
Будь-який з цих п’яти знеболюючих компонентів часто підсилюють іншими «деталями» (див. таблицю). І тут також їх кількість дуже обмежена. Ось приклади типових додаткових «деталей».
До одного з п’яти перерахованих вище знеболюючих активних речовин додають ще один засіб з цього списку.
Парацетамол
Так склалося, що його найчастіше використовують у вигляді добавки. Наприклад, це засіб додано до АСК Цитрамоне П або до напроксену в Пенталгін.
Спазмолітики – засоби, що розслаблюють мускулатуру
Наприклад, дротаверин (активна речовина Але-шпі) є в Пенталгін, а дицикловерин – в Тріган-Д. Такі препарати зі спазмолітиками краще використовувати при болях, пов’язаних зі спазмом м’язів, – болю у критичні дні, сильні головні болі напруги, скільки в животі. Але краще не зловживати цими ліками, обходячись більш простими.
Кофеїн – класична добавка для підсилення та підовження дії анальгетиків
Є в більшості «трійчаток» та «п’ятірчаток» – комплексних знеболюючих, що містять 3 та 5 «деталей» відповідно. Ще кофеїн впливає на судини мозку. Тому препарати з ним добре допомагають при мігрені, а також при похмільних та інших головних болях, які мають сосудовий компонент. А вісь при м’язових та суглобових болях кофеїн часто буває зайвим.
Антигістаміні – класичні ліки від алергії (частіше використовують фенірамін)
Раніше їх додавали до комплексних препаратів від застуди. В анальгетиках активно стали застосовувати після заборони наркотичного речовини кодеїну у безрецептурних препаратах (кодеїн був у Пенталгін, Седалгін-нео, Каффетін та інших подібних засобах).
В інструкціях до препаратів з антигістамінами стверджують, що вони надають спазмолітичну та легку седативну дію, а також посилюють анальгетичну дію. Насправді це досить спірні деталі у знеболювальних ліків. Важко назвати болю, у яких потрібно було б використовувати анальгетики з такими компонентами.
Інші «деталі»
Ще можуть анальгетики додавати витамины, соду, кислоти тощо. буд. Вони мають третє значення для анальгетиків, і часто додають «до купи».
Виняток – сода і кислоти в шипучих таблетках. Вони реально потрібні: реагуючи між собою, ці речовини і викликають утворення газу.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!