Чому одні харчові продукти ми споживаємо без особливих наслідків, а після інших відчуваємо собі погано? Все дуже просто: у нашому організмі може не виявитися ферментів — речовин, необхідних для перетравлювання тієї чи іншої їжі. Причому мова не обов’язково йде про якусь екзотику, це можуть бути і продукти, цілком звичні для нас.., інформує sutura.org.ua

Від чого залежить склад ферментів?

Травні ферменти (по-грецьки – ензими) сформувалися в організмі людей у ​​результаті еволюції. Але справа в тому, що їхній набір залежить від початкового раціону наших предків, наприклад, тваринного чи рослинного. Зрозуміло, що згодом, якщо людина починала харчуватися незвичними для неї продуктами, то вони не завжди засвоювалися. Яка ж їжа чи напої «складні» для травлення українців?

Молоко

Молоко та молочні продукти популярні вже багато століть. Однак дорослі люди часто молоко пити не можуть – споживання цього напою тваринного походження супроводжується болем у животі та іншими неприємними явищами. Це пояснюється дефіцитом лактази – ферменту, що розщеплює молочний цукор – лактозу.

Недолік лактази спостерігається майже у 20% дорослого населення Північної та Середньої Європи. Серед українців, які страждають на непереносимість лактози 15%, тоді як у Швеції їх 2%, у Данії – 5%, у Великобританії та Швейцарії – по 10%. Рівень непереносимості молочного цукру вищий у тих країнах, де пізніше розвинулося тваринництво. Адже перший носій гена, що дозволяє вживати в їжу молоко, з’явився на території Європи, всього 7500 років тому. А в нас ще в Середні віки кількість поголів’я великого рогатого скоту було не таке вже велике, і отже, споживання молока не було високим.

Картопля

Ще один звичний для нас продукт. Але тим не менш, багато українців після споживання картоплі відчувають здуття живота та інші неприємні симптоми. А вся справа в тому, що картопля їсти десь півтора століття. Тому під час їжі в нашому організмі не встигає вчасно виробитися амілаза — фермент для переробки крахмалю в глюкозу, крохмаль починає «гуляти» в шлунку.

Екзотичні спеції

Навіть у себе на батьківщині часом ми мучимося печією, скуштуватим гострих страв. Потрапивши за кордон, багато наших співвітчизників піддаються спокусі скуштувати страви екзотичної кухні. У чужоземній країні, особливо в Мексиці або державах Південно-Східної Азії, вам можуть подати страву, від душі приправлену перцем, скажімо, сортів піппали або скорпіон Тринідаду. Навіть у здорового людини така страва здатна миттєво викликати рвоту та діарею, яка у тяжкій формі може призвести до зневоднення організму. Якщо не пощастити, ви на кілька днів будете виведені з ладу… На жаль, спочатку гострий перець на слов’янських землях не зростав, і нормально перетравити його шлунок просто не в змозі.

Екзотичні фрукти та соки

Опинившись у якійсь південній країні, ми часто з ентузіазмом накидаємося на фрукти та виготовлені з них соки, особливо якщо таких фруктів та соків немає у нас на батьківщині.

А між тим це часом загрожує дуже неприємними наслідками для здоров’я. Наша підшлункова залоза, основна функція якої саме вироблятиме ферменти, може просто не впоратися з такою кількістю фруктози. До того ж чужинецькі фрукти можуть містити речовини, знов-таки проблемні для засвоєння. Не дивуйтеся, якщо у вас одразу почне крутити живіт і виникне діарея. А якщо вже зовсім не пощастити, то перебір із фруктовою екзотикою спровокує діабет іншого типу.

Загалом, радять дієтологи, слід дотримуватися правила – «їж їжу тієї місцевості, в якій ти народився». Як би вам не хотілося спробувати щось нове, краще уникнути зовсім вже екзотичних варіантів, незвичних для нашого шлунку. Або будьте готові до наслідків ризику.